Від мрії до результату: в Черкасах уперше в країні успішно трансплантували кістковий мозок від неродинного донора дорослій пацієнтці
Життєрятівний шанс отримала 18-річна Еліна з Монастирищини. Вперше в Україні операцію з пересадки кісткового мозку від неродинного донора провели для неї у Черкаському обласному онкологічному диспансері. Для цього стовбурові клітини транспортували аж із Німеччини.
Дівчина вже тривалий час лікує мієлоїдну лейкемію. У квітні стався рецидив, і вона потребувала пересадки кісткового мозку.
– Дуже вдячна кожному, хто взявся за проведення цієї операції і зробив це фахово, – відзначила Еліна. – Жодної миті не сумнівалася в успіху. Я отримала неабияку підтримку та любов від лікарів і медичних працівників нашого онкодиспансеру. Це неабияка честь для мене – стати першим пацієнтом, для кого провели операцію такого рівня. Сподіваюся, що надалі шанси на життя отримуватимуть усе більше жителів нашої країни без необхідності їхати за кордон.
Пацієнтка після місячної перерви нині вперше зустрілася зі своєю мамою. Привітав її з одужанням міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, очільник області Олександр Скічко, народна депутатка Оксана Дмитрієва.
– Наш «пілот» із трансплантації уже триває понад два роки, і ми маємо прогресивні результати, – відзначив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. – До трансплантації нині долучені понад 40 закладів. Ми продовжуємо пілотний проєкт, адже розуміємо, що виходимо на новий рівень розвитку трансплантації в Україні. Наступного року в бюджеті суму на підтримку трансплантації збільшили на понад 750 млн грн. Додатково заклали 280 млн грн на закупівлю лабораторного обладнання та створення нових лабораторій, що дозволить робити всі необхідні дослідження. Паралельно ми зберігаємо програму лікування за кордоном.
Ця трансплантація в Черкасах означає, що в найближчій перспективі наші громадяни більше не муситимуть нікуди їхати. На цьому наголосив очільник області Олександр Скічко. Він додав, що досі такі операції проводили лише за кордоном і їхня вартість стартувала від 110 тис. доларів.
– Мрія, яка стала реальністю! – наголосив він. – Українців, які потребують трансплантації кісткового мозку, рятують в Україні. Неможливо передати емоції, коли сьогодні ми бачили, як Еліна вперше після операції зустрілась із мамою. Заради цього моменту працювала сила-силенна людей, зокрема і наші профі з Черкаського обласного онкологічного диспансеру. На сьогодні в області опрацьовано механізм і порядок взаємодії між усіма учасниками системи трансплантації органів і тканин. Це пріоритетний напрям розвитку медицини Черкащини та країни в цілому.
У Черкаському онкодиспансері почали робити трансплантацію кісткового мозку із 2019 року. Утім від іноземного донора – провели вперше.
– Уперше Європейський реєстр та їхній банк даних обстежених потенційних донорів погодився підібрати для нашої пацієнтки донора, – розповів директор закладу Віктор Парамонов. – Дітям це вже робили із 2020 року, дорослим – ще ні. Маємо за мету проводити на рік 100-150 трансплантацій. В Україні є необхідність у розширенні мережі клінік, які б проводили операції із трансплантації, адже потреба є. Крім того, на державному рівні треба подбати про відпрацювання механізму стимулювання медиків.
Черкаських фахівців під час трансплантації консультував завідувач відділення трансплантації кісткового мозку НДСЛ «Охматдит» Олександр Лисиця.
Донором кісткового мозку може стати кожен охочий, хто готовий до цього, додав керівник ГО «Український реєстр донорів кісткового мозку» Роман Куць. Варто лише зайти на сайт, заповнити анкету на отримання тест-набору, зробити три мазки з внутрішньої сторони щоки та відправити до українського реєстру донорів.
– Комбінації генів дуже складні, і якщо донорів крові підібрати простіше, то у випадку з кістковим мозком вже треба враховувати 10 параметрів, які дають понад 50 мільйонів комбінацій, – зазначив він. – Розширення бази тих, хто хоче допомогти врятувати життя іншим, дозволить зменшити вибірку і дати шанс на життя тим, хто цього потребує.
-
11:46В обласному центрі триває ліквідація наслідків нічних ворожих атак
У Черкасах ліквідують наслідки дронових атак. Вибуховою хвилею тут пошкоджено, зокрема, житлову інфраструктуру: багатоповерхівку та кілька приватних будинків. Про це повідомляє начальник ОВА Ігор Табурець. …
11:46 -
07:30Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 25 січня (ОНОВЛЕНО)
Цієї ночі ворог атакував Черкащину ударними дронами. Про це інформує начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. - Під прицілом була критична інфраструктура, - зауважив він. -…
07:30 -
16:36Нова система оцінювання: експертні команди розглянули понад 14 тисяч справ
Впровадження нової системи експертних команд оцінювання повсякденного функціонування стало важливим кроком у створенні прозорої та людиноорієнтованої моделі оцінювання функціонування людей. Вона спрямована на мінімізацію бюрократії…
16:36 -
15:44Ігор Табурець про сесію обласної ради (ПРЯМА МОВА)
Сесія обласної ради. З емоціями і не завжди конструктивом, усе ж засідання нарешті відбулось. Передовсім дякую депутатам за кожне виважене «рішення ухвалено». Зокрема, за програми,…
15:44 -
14:32Три нових договори міжмуніципального співробітництва уклали на Черкащині
Територіальні громади області продовжують налагоджувати міжмуніципальне співробітництво. З початку року ще три нових співробітництва започаткували на Черкащині між громадами. Про це інформують у департаменті регіонального…
14:32 -
14:01Власна справа: 15 000 українців зможуть взяти гранти на розвиток свого бізнесу у 2025 році
Ще 93 українці стали переможцями програми «Власна Cправа» за підсумками двадцять шостої, фінальної у 2024 році, хвилі. Вони отримають гранти на старт або розширення бізнесу…
14:01 -
13:28Підприємці отримали 43 298 кредитів на 138,4 млрд грн гарантованих державою на портфельній основі, з них у 2024 – 10 323 кредити на 35,5 млрд грн
У межах підтримки мікро, малого та середнього бізнесу в Україні з початку використання інструменту державних гарантій на портфельній основі з грудня 2020 року видано 43 298…
13:28 -
13:08Незабаром у Дії з’являться нові електронні послуги для ветеранів та родин загиблих
Відсьогодні Міністерство у справах ветеранів України спільно з Міністерством цифрової трансформації України розпочали бета-тестування електронної послуги з отримання через Портал Дія статусів: особи з інвалідністю…
13:08 -
13:01“Зимова єПідтримка” через Укрпошту: хто може подати заявку на допомогу до кінця лютого 2025 року
Уряд вніс зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2024 р. № 952, розширивши список категорій громадян, які можуть отримати допомогу від держави…
13:01 -
10:58Діалог влади та бізнесу: легалізація праці та електронні послуги
Регіональна платформа “Діалог влади та бізнесу” продовжує роботу в Черкаській ОВА. Цього разу основними темами обговорення стали легалізація зайнятості та можливості електронних сервісів Пенсійного фонду…
10:58 -
10:27На Черкащині презентували маршрути послуг ментального здоров’я
Єдина екосистема – доступні послуги. У 7 пілотних територіальних громадах Черкащини представили «Маршрути послуг з ментального здоров’я у громаді». Такий інструмент з наближення послуг ментального…
10:27 -
10:16Прозорість і підзвітність: моніторинг публічних закупівель триває в області
Публічні закупівлі, оголошені через систему Prozorro, моніторять на Черкащині. Проводять цю роботу в межах діяльності робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Так, з 17 січня по…
10:16