Від мрії до результату: в Черкасах уперше в країні успішно трансплантували кістковий мозок від неродинного донора дорослій пацієнтці
Життєрятівний шанс отримала 18-річна Еліна з Монастирищини. Вперше в Україні операцію з пересадки кісткового мозку від неродинного донора провели для неї у Черкаському обласному онкологічному диспансері. Для цього стовбурові клітини транспортували аж із Німеччини.
Дівчина вже тривалий час лікує мієлоїдну лейкемію. У квітні стався рецидив, і вона потребувала пересадки кісткового мозку.
– Дуже вдячна кожному, хто взявся за проведення цієї операції і зробив це фахово, – відзначила Еліна. – Жодної миті не сумнівалася в успіху. Я отримала неабияку підтримку та любов від лікарів і медичних працівників нашого онкодиспансеру. Це неабияка честь для мене – стати першим пацієнтом, для кого провели операцію такого рівня. Сподіваюся, що надалі шанси на життя отримуватимуть усе більше жителів нашої країни без необхідності їхати за кордон.
Пацієнтка після місячної перерви нині вперше зустрілася зі своєю мамою. Привітав її з одужанням міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, очільник області Олександр Скічко, народна депутатка Оксана Дмитрієва.
– Наш «пілот» із трансплантації уже триває понад два роки, і ми маємо прогресивні результати, – відзначив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. – До трансплантації нині долучені понад 40 закладів. Ми продовжуємо пілотний проєкт, адже розуміємо, що виходимо на новий рівень розвитку трансплантації в Україні. Наступного року в бюджеті суму на підтримку трансплантації збільшили на понад 750 млн грн. Додатково заклали 280 млн грн на закупівлю лабораторного обладнання та створення нових лабораторій, що дозволить робити всі необхідні дослідження. Паралельно ми зберігаємо програму лікування за кордоном.
Ця трансплантація в Черкасах означає, що в найближчій перспективі наші громадяни більше не муситимуть нікуди їхати. На цьому наголосив очільник області Олександр Скічко. Він додав, що досі такі операції проводили лише за кордоном і їхня вартість стартувала від 110 тис. доларів.
– Мрія, яка стала реальністю! – наголосив він. – Українців, які потребують трансплантації кісткового мозку, рятують в Україні. Неможливо передати емоції, коли сьогодні ми бачили, як Еліна вперше після операції зустрілась із мамою. Заради цього моменту працювала сила-силенна людей, зокрема і наші профі з Черкаського обласного онкологічного диспансеру. На сьогодні в області опрацьовано механізм і порядок взаємодії між усіма учасниками системи трансплантації органів і тканин. Це пріоритетний напрям розвитку медицини Черкащини та країни в цілому.
У Черкаському онкодиспансері почали робити трансплантацію кісткового мозку із 2019 року. Утім від іноземного донора – провели вперше.
– Уперше Європейський реєстр та їхній банк даних обстежених потенційних донорів погодився підібрати для нашої пацієнтки донора, – розповів директор закладу Віктор Парамонов. – Дітям це вже робили із 2020 року, дорослим – ще ні. Маємо за мету проводити на рік 100-150 трансплантацій. В Україні є необхідність у розширенні мережі клінік, які б проводили операції із трансплантації, адже потреба є. Крім того, на державному рівні треба подбати про відпрацювання механізму стимулювання медиків.
Черкаських фахівців під час трансплантації консультував завідувач відділення трансплантації кісткового мозку НДСЛ «Охматдит» Олександр Лисиця.
Донором кісткового мозку може стати кожен охочий, хто готовий до цього, додав керівник ГО «Український реєстр донорів кісткового мозку» Роман Куць. Варто лише зайти на сайт, заповнити анкету на отримання тест-набору, зробити три мазки з внутрішньої сторони щоки та відправити до українського реєстру донорів.
– Комбінації генів дуже складні, і якщо донорів крові підібрати простіше, то у випадку з кістковим мозком вже треба враховувати 10 параметрів, які дають понад 50 мільйонів комбінацій, – зазначив він. – Розширення бази тих, хто хоче допомогти врятувати життя іншим, дозволить зменшити вибірку і дати шанс на життя тим, хто цього потребує.
-
15:36Пожежну машину з Польщі отримали на Звенигородщині
Днями представники Звенигородського районного Управління ГУДСНС України у Черкаській області отримали спеціальний рятувальний автомобіль від німецьких колег-рятувальників, компресор для закачування повітря в апарати для захисту…
15:36 -
14:19Мінреінтеграції: Тривають виплати звільненим з полону українцям та тим, хто ще в неволі
Міжвідомча комісія з розгляду питань, пов’язаних з визнанням осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України, та здійсненням заходів, спрямованих на їх…
14:19 -
14:17Можливості для представників медіа та новинних ЗМІ: продовжено прийом заявок на конкурси Креативної Європи
Національне бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні продовжило прийом заявок на чотири конкурси для представників медіа та новинних засобів масової інформації. У конкурсах можуть…
14:17 -
14:16До Дня Незалежності випустять марку із символами війни
"Вільні, незламні, непереможні": українцям показали, як виглядатиме марка з символами війни до Дня Незалежності. Ескіз блок-марки опублікував генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський. - Цього року…
14:16 -
11:51Черкащани сплатили до бюджетів 185,3 млн гривень акцизного податку
За січень–липень 2022 року платники Черкаської області до загального фонду державного бюджету сплатили 48,6 млн грн акцизного податку з вироблених в Україні та ввезених підакцизних…
11:51 -
10:03Почав роботу Фонд імені блаженного священномученика Климентія Шептицького
Фонд створено за спільною ініціативою урядів України та Польщі, повідомила Віцепрем’єр-міністр – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук. «Місія Фонду в…
10:03 -
10:00Середній показник готовності до опалювального сезону в Україні становить 73%
Підготовку до сталого проходження осінньо-зимового періоду 2022-2023 років обговорили учасники селекторної наради з керівниками областей під головуванням Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. Глава Уряду зауважив, що Україна,…
10:00 -
09:58РФ свідомо посилює кризу вартості життя в багатьох країнах, ось чому ми маємо спільно протистояти її агресії – виступ Президента України перед університетською спільнотою Чилі
https://youtu.be/2MtPDI29JkM Шановний пане ректоре! Шановні студенти та викладачі університетів, які приєдналися сьогодні до нашого спілкування! Шановні журналісти й усі присутні! Я вдячний за можливість звернутися до вас і…
09:58 -
09:55Загальні бойові втрати противника станом на 18 серпня
Загальні бойові втрати противника з 24 лютого до 18 серпня орієнтовно склали: особового складу / personnel - близько/ about 44300 (+200) осіб ліквідовано / persons…
09:55 -
09:52Уряд розпочне масштабну приватизацію з вересня
Починаючи з вересня Уряд відновить приватизацію підприємств державної власності, що була призупинена на період воєнного стану та розблокована з ухваленням законопроекту №7451. У липні Уряд…
09:52 -
09:46Країни Латинської Америки мають знати правду про російську агресію в Україні – Президент під час спілкування з чилійськими студентами та викладачами
Надзвичайно важливо, щоб країни Латинської Америки, зокрема Республіка Чилі, знали правду про війну в Україні та приєдналися до санкційної політики щодо Російської Федерації. Про це…
09:46 -
08:48Понад 90% українських громадян довіряють військовим та ветеранам, – опитування
Абсолютна більшість українського суспільства довіряють військовослужбовцям та ветеранам російсько-української війни, а також відчуває гордість та вдячність Захисникам і Захисницям, які боронять Україну від російських окупантів.…
08:48