Програма “Доступні ліки” під час воєнного стану
Програма “Доступні ліки” продовжує діяти і під час війни.
Кількість ліків, які можна придбати безкоштовно або з невеликою доплатою, навіть зростає. Держава продовжує відшкодовувати аптекам їхню вартість, забезпечуючи українцям доступ до найнеобхідніших препаратів.
За 2022 рік було погашено 10 168 541 рецептів, фактична вартість відшкодування яких склала 2 млрд 243 млн грн.
Коли українці – через військову агресію російської федерації – зіткнулись з погіршенням не тільки здоров’я, а й матеріального стану, програма набула особливо важливого значення для багатьох громадян.
Державна програма реімбурсації (відшкодування) розповсюджується на понад 400 лікарських засобів. Серед них ліки від:
– від серцево-судинних хвороб;
– від діабету ІІ типу;
– інсуліни;
– для профілактики інсультів та інфарктів;
– від розладів психіки та поведінки;
– від епілепсії;
– для лікування бронхіальної астми;
– для лікування нецукрового діабету;
– хвороби Паркінсона
– та ХОЗЛ (хронічні обструктивні захворювання легень)
Для того, щоб почати отримувати «доступні ліки» під час воєнного стану, пацієнту необхідно звернутись:
- для лікування серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, цукрового діабету ІІ типу до свого лікаря, з яким укладено декларацію або до будь-якого іншого сімейного лікаря ПМД.
Адже первинна допомога для ВПО надається у повному обсязі, наявність декларації для цього не обов’язкова. Лікар проведе огляд, діагностику, призначить необхідне лікування, зокрема й медикаментозне. Тож громадяни, які переїхали до інших місць та не мають звʼязку зі своїм сімейним лікарем, терапевтом або педіатром, можуть отримати рецепт в найближчому центрі надання первинної медичної допомоги.
- для лікування розладів психіки та поведінки – до психіатра;
- епілепсії – до психіатра або невролога;
- першу схему лікування інсуліном прописує лікар-ендокринолог, відповідно, він же виписує рецепти на інсуліни
- проти нецукрового діабету перший рецепт також має виписати ендокринолог.
А за повторним рецептом можна вже звертатися до лікарів, які надають первинну медичну допомогу.
Під час воєнного стану аптеки приймають як паперові, так і електронні рецепти.
У випадку, коли лікар має доступ до електронної системи охорони здоров’я, він створить електронний рецепт, і номер рецепту та код підтвердження надійдуть на телефон пацієнта. У разі відсутності доступу до електронної системи охорони здоров’я, лікар випише паперовий рецепт, поставивши свій підпис та печатку.
З цим рецептом пацієнт може звернутися до аптеки, яка має договір з НСЗУ на відпуск ліків, і отримати безоплатні препарати.
Знайти найближчу таку аптеку можна за телефоном 16-77 (контакт-центр НСЗУ).
На час дії воєнного стану рецепти на інсуліни виписуються із розрахунку на місяць лікування. В рецепті на інсулін лікар може не зазначати торгові назви препаратів. А замість цього вказувати дані, виходячи з такої класифікації:
– інсулін людський генно-інженерний короткої дії або середньої дії;
– аналог інсуліну ультракороткої дії;
– аналог інсуліну тривалої дії;
– комбіновані інсуліни (людський генно-інженерний 30/70, аналоговий інсулін 30/70).
Повністю безоплатними залишаються 47 препаратів інсуліну, ще 29 можна придбати з незначною доплатою, яка складає 15% від роздрібної вартості препарату.
Держава гарантує пацієнтам із цукровим діабетом доступ до базового лікування інсулінами безоплатно. Базове лікування залежить від категорії, яку визначає для пацієнта ендокринолог, і передбачає або препарати інсуліну людини, або аналоги інсуліну відповідної форми.
Усі пацієнти з інсулінозалежним діабетом мають безоплатний доступ до базового лікування. А ті, хто бажає отримувати інсулін іншого типу або виду, отримають його з доплатою 15% від вартості препарату.
Програма реімбурсації “Доступні ліки” не має територіальних обмежень всередині країни, тож пацієнти можуть отримувати свої препарати там, де їм зручно.
Більше корисної інформації міститься у чатботі “Спитай Гриця” (https://t.me/SpytaiGrytsia_bot) . Сервіс розповість, де отримати ліки кожному пацієнту у селі, містечку чи місті та які препарати можна отримати за програмою «Доступні ліки».
-
12:10єОселя: майже 3 тисячі українців отримали кредити на житло з початку року
Цьогоріч вже 2 953 українські родини отримали кредити на придбання власного житла за програмою доступної іпотеки єОселя. Загальна сума кредитів за цей період становить 5,4…
12:10 -
11:40Ветеранський спорт: стартувала програма підтримки
Міністерство у справах ветеранів України спільно з Міністерством цифрової трансформації України розпочали третій етап прийому заявок на участь у програмі Ветеранський спорт. Ця ініціатива надає можливість…
11:40 -
11:01Племінна справа: на Черкащині атестували сільськогосподарські підприємства
Сільськогосподарські підприємства Черкащини пройшли атестацію на отримання статусу суб’єкта племінної справи у тваринництві. Про це інформують в департаменті агропромислового розвитку ОВА. Експерти провели огляд та…
11:01 -
10:24Прохолода з Балтики: синоптики про погоду в області на початку липня
На Черкащині 1 липня прогнозують температуру повітря нижчу від кліматичної норми, а також можливі короткочасні дощі. Про це інформують в обласному центрі з гідрометеорології. На…
10:24 -
10:00Держава підтримує постраждалих від збройної агресії рф
Повномасштабна агресія рф завдала і продовжує завдавати українцям біль та втрати. Серед загиблих та постраждалих від злочинів ворога — цивільні працівники, енергетики, комунальники, працівники органів…
10:00 -
09:39У Смілі долають наслідки ворожої атаки
На Черкащині координують зусилля задля допомоги Смілі. Щоб послідовно долати наслідки російської атаки по місту. План дій узгодили на нараді під головуванням начальника ОВА Ігоря…
09:39 -
09:20Звернення Президента України
Дорогі українці! Кілька речей за цей день. Перше – перед новими перемовинами у Європі готуємось дуже ретельно. Провів нараду сьогодні з нашими військовими, з міністром оборони.…
09:20 -
08:45Загальні бойові втрати противника станом на 1 липня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 01.07.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 1 020 980 (+970) осіб; танків ‒ 10 983 (+3); бойових…
08:45 -
16:36Як учасники бойових дій та люди з інвалідністю можуть безоплатно здобути нову професію
Учасники бойових дій та люди з інвалідністю можуть безоплатно здобути нову професію або підвищити кваліфікацію. Доступно 98 професій та понад 400 програм. Популярні напрями: психологія,…
16:36 -
16:05До 1,6 млн грн на ветеранський бізнес: стартує грантова програма “Варто РОБИти СВОЄ 2.0”
Ветерани, ветеранки, їхні сім'ї та родини загиблих Захисників і Захисниць можуть взяти участь у грантовій програмі “Варто РОБИти СВОЄ 2.0” та отримати від 600 тис.…
16:05 -
14:33За тиждень підприємці отримали 408 пільгових кредитів на 1,5 млрд грн за держпрограмою «Доступні кредити 5-7-9%»
За минулий тиждень у межах Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» підприємці отримали від уповноважених банків 408 пільгових кредитів на загальну суму 1,5 млрд грн, зокрема,…
14:33 -
11:44Доступні кредити 5-7-9%: Підприємці отримали пільгових кредитів на 44,3 млрд грн
З початку 2025 року бізнес отримав 13970 пільгових кредитів за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» на загальну суму 44,3 млрд грн. Від старту програми у лютому…
11:44