Вилучать з обігу монети номіналом 25 копійок та застарілі банкноти
Із першого жовтня монети 25 копійок та банкноти гривні старих зразків, уведені в обіг до 2003 року, перестануть бути платіжним засобом в Україні та будуть вилучені з обігу.
Про вилучення з обігу 25 копійок та застарілих банкнот
Монети 25 копійок перестануть бути платіжним засобом в Україні та вилучать з обігу з першого жовтня 2020 року. Тобто ними не можна буде розраховуватися за товари чи послуги. Зараз 25 копійок не розмінюються через вилучення з обігу монет номіналами 1, 2 та 5 копійок, що відбулося торік. Завдяки їх вилученню з обігу ця проблема вирішиться.
Банкноти гривні старих зразків, уведені в обіг до 2003 року, перестануть бути платіжним засобом в Україні та вилучать з обігу з 1 жовтня 2020 року. Тобто ними не можна буде розраховуватися за товари чи послуги. Надто велика різноманітність банкнот і монет призводить до плутанини в гаманцях та зайвого часу під час здійснення розрахунків.
Громадяни зможуть без обмежень та безкоштовно обміняти ці монети та банкноти упродовж наступних трьох років:
– упродовж першого року з дати вилучення їх з обігу – до 30 вересня 2021 року включно – в усіх відділеннях українських банків;
– упродовж трьох років з дати вилучення їх з обігу – до 30 вересня 2023 року включно – у Національному банку та уповноважених банках (Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзенбанк Аваль, ПУМБ).
Про активніше виведення з обігу паперових одно- та двогривневих банкнот
Першого жовтня 2020 року Національний банк активніше вилучатиме з обігу паперові банкноти номіналом 1 і 2 гривні та монет 1 гривня 1996 року золотистого кольору.
На відміну від 25 копійок та старих банкнот, уведених у обіг до 20003 року, вони поки що залишаться у готівковому обігу. Їх не потрібно спеціально обмінювати, ними можна продовжувати розраховуватися. Але ті банкнтоти і монети, що потраплятимуть у банки, не повертатимуться назад у обіг.
Поступово їх ставатиме все менше, натомість вони замінюватимуться відповідними номіналами обігових монет зразка 2018 року сріблястого кольору.
Що буде з вилученими грошима
Вилучені з обігу монети та банкноти будуть утилізовані Національним банком.
Утилізація монет відбуватиметься шляхом знищення на них мотивів зображень на спеціальному обладнанні, а метал піде на переплавку.
Банкноти будуть утилізовані у повністю автоматичному режимі за допомогою спеціального сучасного обладнання з он-лайн модулями для знищення. Банкноти поріжуться на дрібні частини (шредінг), відновити які неможливо, після чого ця здрібнена маса утилізується на полігонах твердих побутових відходів.
Для полегшення готівкових розрахунків в Україні можуть застосовуватися правила заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) до сум, кратних 10 копійкам, що діють у Україні із 2018 року.
Для чого НБУ це робить?
Таке рішення Національного банку є наступним кроком у межах політики оптимізації готівкового обігу України.
У перспективі банкнотно-монетний ряд гривні скоротиться із 17 до 12 номіналів. Так він наблизиться до найпоширенішої світової практики: усього залишиться 6 номіналів монет та 6 номіналів банкнот.
- Це зробить готівкові розрахунки зручними, простими та комфортними.
- Ключові причини та переваги вилучення з обігу монет дрібних номіналів:
- Спрощення та зручність розрахунків готівкою.
- Банкноти старого зразку, введені у обіг до 2003 року, вже майже не виконують свою функцію платіжного засобу. Зараз у обігу їх залишається менше 2% від загальної кількості банкнот. Упродовж трьох останніх років їх обсяг у обігу майже не змінився, тобто громадяни ними не розраховуються, ці банкноти не інкасуються і до банків не надходять. Їх вилучення з обігу не завдасть незручностей громадянам, водночас бізнесу та державі принесе користь.
- Позитивний економічний ефект.
- Витрати держави та учасників готівкового обігу на виготовлення, оброблення, транспортування, зберігання банкнот і монет тепер знизяться.
- Підвищення якості готівки у обігу.
- Для Національного банку важливо, щоб національна валюта, яка перебуває в обігу, була надійною та якісною.
- Українці мають бути впевнені, що готівка отримана у торговельній мережі, касі банку або в його банкоматах, є абсолютно платіжною та придатною до обігу.
- Вилучення з обігу застарілих банкнот попередніх поколінь та заміна зношених паперових банкнот номіналом 1 та 2 гривні на металеві монети підвищать захист і якість грошей та зроблять розрахунки комфортними і зручними.
-
09:09Уряд затвердив новий порядок бронювання військовозобов’язаних
Кабінет Міністрів ухвалив новий порядок бронювання військовозобов’язаних та критерії визначення підприємств, установ і організацій, критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення. Працівники таких підприємств…
09:09 -
08:34Загальні бойові втрати противника станом на 31 січня
Загальні бойові втрати противника з 24 лютого 2022 по 31 січня 2023 орієнтовно склали: особового складу / personnel ‒ близько/ about 127500 (+850) осіб ліквідовано…
08:34 -
08:25Звернення Президента Володимира Зеленського
https://youtu.be/uw2fRm8Szmk Бажаю здоровʼя, шановні українці! Сьогодні весь день у відрядженні: спочатку – Миколаїв, потім – Одеса. Зустріч і переговори з делегацією Данії – з пані…
08:25 -
17:19За останній тиждень на Черкащині зареєстровано 138 випадків захворювання на COVID-19
Всього з початку пандемії в області зареєстровано 196 018 випадків захворювання на COVID-19 (із них дітей – 14 325). За останній тиждень на Черкащині зареєстровано 138 випадків захворювання на COVID-19,…
17:19 -
16:08У Черкасах стартував новий енергоощадний проект, – Ігор Табурець
Новий енергоощадний проект стартував у Черкасах. Відсьогодні кожен може обміняти 5 ламп розжарювання на 5 світлодіодних ламп у відділеннях Укрпошти по місту. Про це інформує начальник…
16:08 -
15:59Розмитнення авто – одна з найбільш довгоочікуваних послуг в Дії
Розмитнення авто – одна з найбільш довгоочікуваних послуг в Дії. Багато українців хочуть купувати нові авто за кордоном і прозоро та без корупції ввозити їх…
15:59 -
15:22Мультимедійний тир Military запрацював на Уманщині
Крутий проект для українських захисників. На Уманщині відкрили мультимедійний тир Military. Проєкт в районі реалізували спільно з фондом SaveUA. Протестував інтерактивний тир особисто начальник Черкаської…
15:22 -
14:08На Черкащині буде сніжно та морозно
Цього тижня погоду у нашому регіоні формуватимуть атмосферні фронти циклонів «Nicolas», «Oleg», та «Pit», які зумовлюватимуть хмарну погоду та практично щоденний сніг. Однак сильними та…
14:08 -
14:00Українці можуть подати заяву про обмін лампочок в застосунку Дія
Нова послуга в застосунку Дія: обміняйте 5 старих ламп розжарювання на 5 енергоефективних LED-лампочок. Уряд запустив програму, щоб знизити навантаження на енергетичну систему країни та…
14:00 -
11:57Стан енергосистеми України 30 січня
Споживання електроенергії: збільшилось, що є характерним для початку робочого тижня. Дефіцит в енергосистемі значний. Внаслідок 13 ракетних та 15 дронових атак завдано суттєвих пошкоджень об’єктам…
11:57 -
11:40На Черкащині браконьєри завдали збитків на понад 3 млн грн
Черкаський водний патруль продовжує виявляти незаконний вилов риби. Так, днями інспектори роти з обслуговування водних об'єктів та працівники Державної екологічної інспекції Центрального округу виявили двох…
11:40 -
09:51Безкоштовні сервіси психологічної допомоги під час війни
Аби залишатися стійкими у воєнний час, треба дбати не лише про фізичне, а й про ментальне здоров'я. Розповідаємо про платформи, що надають безкоштовну психологічну допомогу.…
09:51