Міфи про поствакцинальні реакції
Одна з найбільш міфологізованих тем щодо вакцинації — реакції після щеплень. Дуже часто батьки помилково вважають їх небезпечними для здоров’я дитини та навіть відмовляються від вакцинації взагалі. В переважній більшості випадків такі реакції проходять самостійно. Жодної небезпеки здоров’ю дитини вони не несуть.
Йдеться про такі поствакцинальні реакції, як підвищення температури, виникнення набряку, ущільнення чи почервоніння у місці ін’єкції. Здебільшого вони тривають протягом одного-двох днів та є абсолютно очікуваними реакціями на вакцини. https://goo.gl/LebfDv.
Такі реакції організму пов’язані з механізмом дії певних вакцин. Щоби сформувати оптимальну імунну відповідь на введені антигени (компоненти вакцини, до яких, власне, і формується імунітет) до вакцин додають спеціальні речовини-ад’юванти. Вони підсилюють місцеву реакцію та сприяють тому, щоби більше клітин крові зреагували на введену вакцину. Таким чином наш організм помічає введені антигени, що є у вакцині, і вступає з ними в активну взаємодію. https://goo.gl/dWi1Cz
В переважній більшості випадків такі реакції проходять самостійно. Жодної небезпеки здоров’ю дитини вони не несуть. Втім, є багато міфів та неточностей стосовно таких реакцій серед батьків.
МІФ: Почервоніння — це алергічна реакція, тому треба застосовувати антигістамінні (протиалергічні) препарати.
ФАКТИ: Почервоніння як реакція після щеплення найчастіше не є алергічною, тому давати дитині протиалергічні засоби не обґрунтовано. Крім того, розвиток анафілактичних реакцій (надзвичайно рідкісних тяжких та небезпечних алергічних реакцій) ці препарати також не попереджують. Таким чином, ви даєте дитині зайві ліки, користі від яких немає, натомість можливі побічні дії.
МІФ: Температуру, що з’являється після щеплення, потрібно обов’язково збивати.
ФАКТ: Не варто давати дитині жарознижувальне “для профілактики”. Самі ж ліки частіше є причиною виникнення алергічної реакції. Водночас батьки часто схильні розцінювати цю реакцію як алергію саме на вакцину, а не на додаткові препарати. Тому рекомендовано давати жарознижувальне або знеболювальне лише у випадку необхідності.
- Якщо дитина відчуває сильний дискомфорт, біль чи погано переносить підвищення температури — не варто чекати підвищення температури 38,5 і вище градусів. Якщо ж дитина нормально переносить підвищену температуру — від використання ліків можна утриматись.
- Рекомендовані препарати для зниження температури — парацетамол або ібупрофен. В жодному разі не рекомендується використовувати ацетилсаліцилову кислоту. В будь-якому випадку стосовно дозування ліків порадьтеся з вашим педіатром або сімейним лікарем.
- За підвищеної температури також важливо переконатися, що дитина не одягнена занадто тепло та давати достатньо пиття.
МІФ: Компреси та мазі допомагають зменшити набряк та почервоніння.
ФАКТИ: Мазі, йодні сітки, прикладання листків капусти чи застосування компресів на місці уколу можуть призвести до перегріву, ще більшого притоку крові до місця ін’єкції. Це може сприяти збільшенню розміру почервоніння чи ущільнення в місці щеплення та навіть опіку. Тому жодних маніпуляцій з місцем ін’єкції проводити не можна. Ущільнення пройде саме по собі, якщо не втручатися.
МІФ: Після щеплення не бажано гуляти з дитиною на вулиці.
ФАКТИ: Прогулянка на свіжому повітрі ніяким чином не може нашкодити дитині. Натомість допоможе позбавитись стресу та відволіктись від стресу, який міг виникнути внаслідок ін’єкції.
Коли потрібно звернутись до лікаря (https://goo.gl/1e38gk):
- Почервоніння почалося через 2 дні після щеплення.
- Воно збільшилося в розмірі (більше ніж 5 см).
- Біль посилюється або почервоніння у місці ін’єкції збільшується через 3 дні.
- Температура виникла через 2 дні (або триває більше трьох днів).
-
15:36Пожежну машину з Польщі отримали на Звенигородщині
Днями представники Звенигородського районного Управління ГУДСНС України у Черкаській області отримали спеціальний рятувальний автомобіль від німецьких колег-рятувальників, компресор для закачування повітря в апарати для захисту…
15:36 -
14:19Мінреінтеграції: Тривають виплати звільненим з полону українцям та тим, хто ще в неволі
Міжвідомча комісія з розгляду питань, пов’язаних з визнанням осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України, та здійсненням заходів, спрямованих на їх…
14:19 -
14:17Можливості для представників медіа та новинних ЗМІ: продовжено прийом заявок на конкурси Креативної Європи
Національне бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні продовжило прийом заявок на чотири конкурси для представників медіа та новинних засобів масової інформації. У конкурсах можуть…
14:17 -
14:16До Дня Незалежності випустять марку із символами війни
"Вільні, незламні, непереможні": українцям показали, як виглядатиме марка з символами війни до Дня Незалежності. Ескіз блок-марки опублікував генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський. - Цього року…
14:16 -
11:51Черкащани сплатили до бюджетів 185,3 млн гривень акцизного податку
За січень–липень 2022 року платники Черкаської області до загального фонду державного бюджету сплатили 48,6 млн грн акцизного податку з вироблених в Україні та ввезених підакцизних…
11:51 -
10:03Почав роботу Фонд імені блаженного священномученика Климентія Шептицького
Фонд створено за спільною ініціативою урядів України та Польщі, повідомила Віцепрем’єр-міністр – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук. «Місія Фонду в…
10:03 -
10:00Середній показник готовності до опалювального сезону в Україні становить 73%
Підготовку до сталого проходження осінньо-зимового періоду 2022-2023 років обговорили учасники селекторної наради з керівниками областей під головуванням Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. Глава Уряду зауважив, що Україна,…
10:00 -
09:58РФ свідомо посилює кризу вартості життя в багатьох країнах, ось чому ми маємо спільно протистояти її агресії – виступ Президента України перед університетською спільнотою Чилі
https://youtu.be/2MtPDI29JkM Шановний пане ректоре! Шановні студенти та викладачі університетів, які приєдналися сьогодні до нашого спілкування! Шановні журналісти й усі присутні! Я вдячний за можливість звернутися до вас і…
09:58 -
09:55Загальні бойові втрати противника станом на 18 серпня
Загальні бойові втрати противника з 24 лютого до 18 серпня орієнтовно склали: особового складу / personnel - близько/ about 44300 (+200) осіб ліквідовано / persons…
09:55 -
09:52Уряд розпочне масштабну приватизацію з вересня
Починаючи з вересня Уряд відновить приватизацію підприємств державної власності, що була призупинена на період воєнного стану та розблокована з ухваленням законопроекту №7451. У липні Уряд…
09:52 -
09:46Країни Латинської Америки мають знати правду про російську агресію в Україні – Президент під час спілкування з чилійськими студентами та викладачами
Надзвичайно важливо, щоб країни Латинської Америки, зокрема Республіка Чилі, знали правду про війну в Україні та приєдналися до санкційної політики щодо Російської Федерації. Про це…
09:46 -
08:48Понад 90% українських громадян довіряють військовим та ветеранам, – опитування
Абсолютна більшість українського суспільства довіряють військовослужбовцям та ветеранам російсько-української війни, а також відчуває гордість та вдячність Захисникам і Захисницям, які боронять Україну від російських окупантів.…
08:48