Коректна комунікація з ветеранками: що варто памʼятати про жінок із досвідом війни
На початок 2024 року нашу країну захищали понад 45 тис. жінок-військовослужбовиць, 4 тис. з них — у боях нарівні з чоловіками. Ще 13 тис. українок мають статус учасниць бойових дій. Попри те, що ці жінки вміють давати відсіч ворогу, у спілкуванні з цивільними вони часто стикаються зі стереотипами, нерозумінням їхнього досвіду та ігноруванням їхніх потреб.
Про те, з якими труднощами й викликами стикаються військовослужбовиці на війні та по поверненню в цивільне життя, розповідають ветеранки Юлія Кіріллова та Катерина Приймак в одній із серій нового освітнього серіалу «Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія» на платформі «Дія.Освіта».
Вони, зокрема, говорять про незручну й навіть шкідливу для жіночого здоровʼя форму, про упереджене ставлення офіцерів, невідповідність потребам жінок медичних послуг, відсутність «жіночих» напрямів у програмах реабілітації (як-от відсутність послуг гінеколога) тощо.
«Якщо ти — чоловік-військовий, тебе чекає вдома дружина, дитина. Це нікого не дивує. Але, якщо ти — жінка-військова, яка пішла, а дитина лишилася з чоловіком, суспільство може сказати, що він — “каблук”, “тряпка”, “не служить”, а мама — “кинула дитину”, “мама-зозуля”, “спить з мужиками на війні”», — із болем говорить Катерина Приймак, ветеранка, очільниця руху VETERANKA.
У цивільному житті ветеранки стикаються із труднощами в пошуку психологічної підтримки та реабілітації (наприклад, часто центри реабілітації не адаптовані до жінок, яким нема з ким залишити маленьку дитину).
До того ж після повернення на них вдома часто чекає не відпочинок, а домашня рутина, побутові та економічні проблеми, а часом — ейджизм і громадський осуд.
Щоб виявити повагу до ветеранки, не кажіть: «Нащо тобі та війна здалася, ти мала б з дітьми сидіти», «То не жіноча справа», «Жінкам там робити нічого», «Краще подумай про дітей»… Це травмує. Особливо в часи повномасштабної війни, коли жінки виконують завдання і несуть відповідальність нарівні з чоловіками.
Базові принципи реінтеграції ветеранок:
- повага до неї, її досвіду та рішень;
- толерантність та емпатія з боку оточення;
- поважне ставлення до її особистого простору, підтримка її способу адаптації до цивільного життя.
Жінки з бойовим досвідом дещо інакше переживають процеси повернення до цивільного життя — їм важче реінтегруватися. Водночас ветеранки частіше усвідомлюють важливість турботи про ментальне здоровʼя, звертаються до фахівців, тож варто підтримувати такі їхні наміри.
Ось контакти організацій, в яких готові підтримати та допомогти:
- ГО «Вільний вибір» — (063) 64 64 991, vvybir.org.ua.
- Гаряча лінія кризової підтримки Українського ветеранського фонду — 0 800 33 20 29.
- Ветеранська спільнота Veteran Hub — veteranhub.com.ua
- ГО «Дівчата» — divchata.org.
- БО «Жінка і війна» — womanandwar.com.
- БФ «Сильні» — sylni.org.
- ГО «Жіночий ветеранський рух» — uwvm.org.ua.
Більше рекомендацій від фахівців є в посібнику «Люди з досвідом війни. Взаємодія». Це гід із толерантної взаємодії, створений за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Довідково:
Освітній серіал «Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія» на платформі «Дія.Освіта» містить 11 епізодів із поясненнями авторитетних українських експертів. Мета серіалу — навчити коректно та з повагою комунікувати з чинними військовими, ветеранами та ветеранками. Його мета – навчити коректно та з повагою комунікувати з чинними військовими, ветеранами та ветеранками. Серіал можна дивитися на «Дія.Освіта». Серіал є продовженням однойменного розділу «Довідника безбар’єрності» — гіда з толерантної взаємодії, створеного за ініціативою першої леді Олена Зеленська.
Проєкт реалізовано Міністерство цифрової трансформації України для платформи «Дія.Освіта» за підтримки Координаційний центр КМУ/Mental Health UA, громадської організації «Безбарʼєрність» та компанії «Visa» — учасниці спільноти «Бізнес без бар’єрів».
-
12:03Як здійснюється безоплатна правнича допомога звільненим з полону військовим
Міністерство оборони України забезпечує захисників та захисниць необхідною правничою підтримкою для роз’яснення порядку відновлення їхніх порушених прав. Держава гарантує звільненим з полону військовим доступ до…
12:03 -
09:22ЄІБ виділяє 300 млн євро для відновлення енергетики та інфраструктури України
Україна отримає 300 млн євро від Європейського інвестиційного банку для відновлення енергетики та критичної інфраструктури. Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Відповідні угоди підписані…
09:22 -
09:17Україна виконала 81% зобовʼязань за Угодою про асоціацію
За 2014-2024 роки Україна виконала 81% всіх зобовʼязань за Угодою про асоціацію між Україною і Європейським Союзом. Про це свідчить Звіт про виконання Угоди про…
09:17 -
08:58Загальні бойові втрати ворога станом на 10 квітня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 10.04.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 929000 (+1420) осіб, танків ‒ 10579 (+3) од, бойових броньованих машин…
08:58 -
08:51Звернення Президента України
Дорогі українці, українки! Головне за цей день. Був військовий кабінет: ґрунтовні доповіді – Сирський, Гнатов, Драпатий. Усі напрямки, усі частини фронту. Наші позиції, необхідне постачання,…
08:51 -
08:13Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 10 квітня
Уночі на Черкащині працювали сили та засоби ППО. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. У межах області успішно знищили 12 російських БпЛА. - Потерпілих…
08:13 -
17:50На Черкащині відбулася регіональна конференція рад ВПО
Про інтеграцію внутрішньо переміщених осіб у громади йшлось на регіональній конференції рад ВПО. Про це повідомляють у департаменті соціального захисту населення Черкаської ОВА. Захід відбувся…
17:50 -
17:36Юні волейболістки змагались за право представляти область
Спортсменки школи №10 з Черкас здобули перемогу в обласному етапі шкільної ліги "Пліч-о-пліч". Про це повідомляють в управлінні у справах сім'ї, молоді та спорту ОВА.…
17:36 -
14:23До уваги освітян області: субвенція на STEM-обладнання
З 8 до 18 квітня 2025 року Міністерство освіти і науки України прийматиме заявки на отримання освітньої субвенції в частині створення сучасного освітнього простору. Її розмір становить 499,4 млн грн.…
14:23 -
13:59«Барнахус»: як допомагають на Черкащині дітям, які постраждали від насильства
В Україні більшає центрів захисту дітей, що працюють за моделлю «Барнахус». Зараз діють 14 таких центрів, серед них – один у Черкасах. Про це інформують…
13:59 -
13:39Пліч-о-пліч: згуртовані громади: на Черкащині +2 меморандуми про співпрацю
Підписання дев’яти меморандумів про співпрацю між громадами в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» відбулось 8 квітня у Мінрозвитку. До столиці приїхали представники семи тилових громад…
13:39 -
11:52МОЗ про доступність ліків у сільській місцевості та у прифронтових зонах
У Міністерстві охорони здоров’я України відбулася нарада, присвячена питанням функціонування аптек на прифронтових територіях та в сільській місцевості. За даними реєстру Держлікслужби нині у селах…
11:52