МОЗ про доступність ліків у сільській місцевості та у прифронтових зонах
У Міністерстві охорони здоров’я України відбулася нарада, присвячена питанням функціонування аптек на прифронтових територіях та в сільській місцевості. За даними реєстру Держлікслужби нині у селах та селищах по всій країні зареєстровано понад 7700 аптек та аптечних пунктів.
– Наявність аптек у сільській місцевості — це базове питання доступності ліків для людей, які живуть поза межами великих міст. Ми розуміємо, що умови в селі й, наприклад, у столиці — різні, і що фармацевтичний бізнес, як і будь-який інший, націлений на отримання прибутків. Але на відміну від інших галузей, тут надзвичайно високий рівень соціальної відповідальності. Адже ліки — не просто товар, а те, від чого залежить здоров’я і життя людей. Саме тому нам важливий конструктивний діалог держави і бізнесу для вирішення питання доступності людей до лікарських засобів. Ми чуємо потреби аптечного бізнесу і йдемо назустріч, зокрема, уряд спрощує умови для відкриття аптек у селах і підтримує альтернативні формати, як-от мобільні аптеки чи ініціативу «Укрпошта.Аптека», — щоб забезпечити доступ до необхідних препаратів навіть там, де працювати бізнесу економічно невигідно, — зазначив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
Міністерством охорони здоров’я України спільно з Держлікслужбою запроваджено низку заходів для спрощення роздрібної торгівлі ліками у сільській місцевості та прифронтових областях та внесено зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів). Зокрема, спрощено вимоги до приміщень для відкриття аптек в сільській місцевості: вимоги до мінімальної площі торгівельної зали аптек у селищах зменшено з 13,5 кв. м до 11 кв. м, а для розміщених аптек достатньо виділити торговельну зону площею не менше 6 кв. м. Також спрощено кваліфікаційні вимоги для фармацевтичних працівників, аби врегулювати питання нестачі кадрів у сільських районах.
Окрім цього, врегульовано відпуск лікарських засобів у фельдшерсько-акушерських або фельдшерських пунктах у разі відсутності аптеки. Механізм передбачає, що ліцензіат (який має ліцензію на роздрібну торгівлю лікарськими засобами) укладає договір на реалізацію лікарських засобів з закладом охорони здоров’я (ФАП, сільська, дільнична лікарня, амбулаторія). Нині такі договори мають 755 фельдшерських пунктів та ФАПів, 590 сільських, дільничних лікарень та амбулаторій, 49 медичних пунктів. Відповідно медичні працівники отримують замовлення від людей на необхідні ліки, передають їх в аптеку (ліцензіату), а аптека привозить замовлення до ФАПу. Згідно з умовами укладеного договору ФАП реалізує лікарські засоби, передані йому від ліцензіата (аптеки), місцевим жителям (пацієнтам). Ключове, чим корисний цей механізм: працівники центру «первинки» знають, скільки пацієнтів у них користується програмою «Доступні ліки», які препарати їм виписує сімейний лікар, і саме ці препарати завжди є в наявності для пацієнтів за цим алгоритмом. Нині існує обмеження для торгівлі на суму 250 тис. грн на рік, однак МОЗ ініціювало зміни для збільшення суми до 500 тис. грн, оскільки в деяких регіонах місцеві мешканці дуже активно користуються цією послугою.
Ще одне рішення, яке дозволяє покращити доступність ліків у найвіддаленіших населених пунктах країни — запуск мобільних аптек. Перша пересувна аптека була запущена у січні 2024 року. Наразі працює 29 мобільних аптечних пунктів у 16 областях України. Майже половину відкрили комунальні (державні) підприємства. Тут відпускаються лікарські засоби як за рецептом, так і безрецептурні, а також ті, що підлягають реімбурсації за урядовою програмою «Доступні ліки», тобто їх вартість повністю або частково покриває держава. Дізнатися детальну інформацію про прибуття мобільної аптеки можна у свого сімейного лікаря та через повідомлення від органів місцевої влади, з керівниками яких погоджуються маршрути.
Також на початку 2024 року МОЗ запустило спільний проект з Укрпоштою. Українці, які проживають у віддалених селах та прифронтових регіонах, де відсутні аптеки і доступ до ліків обмежений, можуть їх замовити через контакт-центр Укрпошти. Поштовий оператор доставить їх безоплатно через стаціонарні чи пересувні відділення. Сервіс також пропонує препарати програми «Доступні ліки», вартість яких частково або повністю компенсує держава. Послуга не охоплює інсуліни, наркотичні, психотропні та інші спеціалізовані препарати, визначені МОЗ. Наразі проект охоплює 21740 сільських населених пунктів. Вже доставлено понад 57 тис. замовлень. Найбільшим попитом послуга користується у мешканців Харківської, Київської, Сумської, Львівської, Полтавської, Дніпропетровської, Вінницької областей.
Нагадаємо, починаючи з липня 2025 року всі аптеки будуть зобовʼязані укласти договір з НСЗУ в межах програми реімбурсації «Доступні ліки». Відповідне рішення прийняв Кабінет Міністрів України у межах ініціативи Президента «Зимова підтримка». Оновлена цьогоріч програма «Доступні ліки» включає 574 препарати, з них 233 — безоплатні для пацієнтів. Також до переліку входять 61 позиція препаратів інсуліну та 11 комбінованих засобів. Оновлений перелік медичних виробів включає 42 позиції тест-смужок для контролю рівня глюкози у пацієнтів з діабетом I типу, з яких 3 позиції — безоплатні.
За інформацією Міністерства охорони здоров’я України
-
09:20Звернення Президента України
Дорогі українці, українки! Сьогодні наші рятувальники боролись із наслідками російського удару по Полтавщині, по Кременчуку. Це був комбінований удар, абсолютно підло продуманий саме проти нашої…
09:20 -
08:45Загальні бойові втрати противника станом на 16 червня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 16.06.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 1 005 060 (+1200) осіб; танків ‒ 10 939 (+2) од;…
08:45 -
08:03Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 16 червня
До пізньої ночі на Черкащині працювали сили ППО. Вони відбивали чергові ворожі атаки. Як інформує начальник ОВА Ігор Табурець, у черкаському небі наші оборонці знищили…
08:03 -
09:15Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 15 червня
Ніч в області минула з повітряними тривогами. Як інформує начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець, по ворожих цілях працювали сили та засоби ППО. — У межах…
09:15 -
17:42GovTech Meetup: Як ШІ та цифрові реформи змінюють державне управління
GovTech Meetup у Києві зібрав провідних спікерів у сфері цифрового розвитку. Серед учасників — Луукас Ілвес, Марк Борис Андріянич та Валерія Іонан. Подію організував Global…
17:42 -
17:03На Черкащині пройшов форум «Хлібна індустрія – 2025»
Головна подія на українському ринку хлібопродуктів, понад 220 учасників. На Черкащині відбувся форум «Хлібна індустрія – 2025». Провідні виробники хліба та хлібобулочних виробів, інвестори, фахівці…
17:03 -
16:51Реєстрація військовослужбовців за місцем служби за наявності власного житла
Під час проходження служби військовослужбовці можуть декларувати або реєструвати своє місце проживання за місцем розташування службового житла, навіть якщо мають у власності інше житло. Реєстрація…
16:51 -
15:06Травневі температури: якою буде погода на Черкащині на вихідних
На вихідних, 14 та 15 червня, переважатиме комфортна погода, проте можливі локальні короткочасні дощі, місцями з грозами. Синоптики прогнозують температурні показники вдень 19-24 градусів, а…
15:06 -
11:37Як військові можуть отримати грошову допомогу після поранення
Військовослужбовці, які отримали поранення, контузію або травму, мають право на грошову допомогу від держави. Зокрема, передбачено як щомісячні виплати, так і одноразові компенсації, залежно від…
11:37 -
10:57Як здобути українську освіту за кордоном
Уряд створює умови, щоб кожна дитина могла здобувати освіту за українськими стандартами, навіть перебуваючи за кордоном. Є декілька сценаріїв навчання, і всі вони – з…
10:57 -
10:30Хто може отримати разову виплату до Дня Незалежності у 2025 році?
Щороку до Дня Незалежності держава виплачує разову грошову допомогу людям, які мають певний статус. Пенсіонерам гроші нарахують автоматично, іншим категоріям потрібно звернутися до Пенсійного фонду…
10:30 -
10:02Прозорість і підзвітність: моніторинг публічних закупівель проводять в області
Публічні закупівлі, оголошені через систему Prozorro, відслідковують на Черкащині в межах діяльності робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Так, із 6 по 13 червня у статусі…
10:02