Для громадян України в країнах ЄС діє «Тимчасовий захист»
У звʼязку із війною Росії проти України українські громадяни можуть звертатися за міжнародним захистом в ЄС. Окрім відомого статусу біженця, актуальним став ще один інструмент – «тимчасовий захист».
Тимчасовий захист не означає отримання статусу біженця, втім, особи, які отримали тимчасовий захист в ЄС, можуть у будь-який час подати заявку на отримання статусу біженця.
Строк дії тимчасового захисту:
– 1 рік, цей період може бути автоматично продовжено на наступний рік в залежності від ситуації в Україні.
Права осіб, які користуються тимчасовим захистом:
- дозвіл на проживання на період тимчасового захисту (на 1 рік з можливістю продовження)
- доступ до роботи (вимоги очікування 6 місяців на відміну від отримання статусу біженця в цьому випадку не має)
- доступ до освіти. Діти до 18 років мають право навчатись у закладах освіти на рівні громадян країни перебування
- забезпечення житлом (заселення у центр чи надання засобів для проживання)
- доступ до соціального забезпечення
- доступ до медичного обслуговування
- право на відповідну інформацію про тимчасовий захист
- можливість отримати статус біженця у майбутньому
- можливість повернутися в країну громадянства в будь-який момент.
Конкретні права особи, яка звернулась за наданням тимчасового захисту визначаються внутрішнім законодавством конкретної країни ЄС. Тому для того, щоб ними скористатися, потрібно звернутися за дозволом на проживання до органів влади відповідної країни, які займаються питаннями тимчасового захисту. Там переміщеним українцям мають видати документ, який пояснює зрозумілою їм мовою їхній статус та права.
Особи, на яких поширюється тимчасовий захист:
1) громадяни України, які вимушено покинули Україну 24 лютого 2022 року або після цієї дати в результаті військового вторгнення російських військ,
2) особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року,
3) члени сімей перших двох категорій, у тому числі чоловік/дружина (включаючи і незареєстровані шлюбні відносини, якщо такі відносини визнає відповідна держава ЄС) та їх неповнолітні неодружені діти або діти їх чоловіка/дружини (без різниці, чи вони народжені у шлюбі чи поза шлюбом, чи усиновлені), а також їх близькі родичі, які проживали разом з ними у складі сім’ї на момент вторгнення Росії до України, і які повністю або переважно перебували на утриманні осіб з перших двох категорій,
4) громадяни третіх країн, які легально проживали в Україні до 24 лютого 2022 року на підставі дійсного дозволу на постійне проживання, виданого відповідно до законодавства України, та які не можуть повернутися в безпечних та довготривалих умовах до своєї країни або регіону походження.
За додатковою інформацією звертайтесь до відповідних відомств в країнах-членах ЄС. Питання надання тимчасового захисту або статусу біженця є винятковою прерогативою компетентних органів країни перебування.
Зверніть увагу, що статус біженця та статус особи під тимчасовим захистом суттєво відрізняються (у строках прийняття рішення про надання статусу, свободі вибору місця проживання, можливостях пересування, обсязі допомоги тощо). З огляду на те, що кожна країна імплементує ці міжнародні статуси у власне законодавство з певними відмінностями, рекомендуємо приймати рішення щодо отримання того чи іншого статусу лише після отримання повної інформації від офіційних органів країни вашого перебування. Закордонні дипломатичні установи України оприлюднюють контактну інформацію таких органів, а також посилання на відповідні першоджерела (зокрема, у перекладі українською) на інтерактивній мапі tripadvisor.mfa.gov.ua та сторінках посольств/консульств у Facebook.
-
15:21Економіка війни: кожна гривня податків піде на армію
У 2024 році Україна планує витратити на армію, оборону та безпеку майже 1,7 трлн грн. Усі 1,575 трлн грн податків, які заплатять в бюджет українці…
15:21 -
14:51Безпековий компонент – пріоритет №1, – Ігор Табурець
На Черкащині продовжують розширювати безпекову інфраструктуру в закладах освіти. Про це повідомив очільник області Ігор Табурець. Як він зауважив, ОВА спільно з громадами постійно шукає…
14:51 -
13:36В Україні створять регіональні координаційні ради з питань громадського здоровʼя
Координаційні ради працюватимуть на громадських засадах як консультативно-дорадчі органи. Вони здійснюватимуть координацію виконання програм та проведення заходів у сфері громадського здоров'я на загальнодержавному та регіональному…
13:36 -
11:11Жнива-2023: В Україні зібрано майже 78 млн тонн нового врожаю
10 регіонів України вже повністю завершили жнива. У решті областей аграрії ще закінчують збір кукурудзи, соняшнику та цукрових буряків. Станом на перший тиждень грудня вже…
11:11 -
09:58Навчання з реалізації ветеранської політики провели в області
Інтенсивні зустрічі, плідні дискусії, обмін досвідом. На Черкащині завершилася серія тренінгів «Реалізація ветеранської політики. Реінтеграція ветеранів у громади». Залучили до навчань представників органів місцевого самоврядування,…
09:58 -
09:16Олена Зеленська: Разом маємо віднайти справедливість та шлях до дому й до безпеки для наших дітей
Перша леді України Олена Зеленська провела зустріч із баронесою Геленою Кеннеді – британською правозахисницею, яка прибула до Києва. Гелена Кеннеді є головою Justice – організації…
09:16 -
09:13Загальні бойові втрати противника станом на 08 грудня
Загальні бойові втрати противника з 24 лютого 2022 по 08 грудня 2023 орієнтовно склали: особового складу / personnel ‒ близько/ about 337220 (+990) осіб /…
09:13 -
09:10Звернення Президента Володимира Зеленського
https://youtu.be/xIOV5E8bi28 Бажаю здоровʼя, шановні українці, українки! Кілька підсумків за цей день. Перше – хочу подякувати Японії за дуже вчасне й потрібне рішення щодо підтримки України.…
09:10 -
18:17Черговий транш допомоги від Черкащини спрямували захисникам
Нове автопідсилення від області передали нашим захисникам і захисницям із різних підрозділів. Цього разу це 3 швидкі, 2 автівки, вантажівка з підйомником. Про це повідомив…
18:17 -
16:34Робоча група «Прозорість та підзвітність» при ОВА продовжує діяльність
Контроль і моніторинг за витратами бюджетних коштів продовжують здійснювати на Черкащині. Держаудитори та правоохоронні органи мають дієві інструменти для виявлення імовірних порушень у сфері публічних…
16:34 -
13:10Антон Царюк про контроль за витрачанням бюджетних коштів на Черкащині
https://youtu.be/Roe7E8rFlSQ Закупівлю на 38 млн грн з утеплення колегіуму «Берегиня», що у м. Черкаси, скасували. Все через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель.…
13:10 -
13:03Активну молодь Черкащини відзначили обласними преміями
Десятьох представників активної молоді Черкащини відзначено обласною премією за особливі заслуги в розбудові молодіжної політики. Серед напрямів їхньої діяльності – реалізація ініціатив для підтримки ЗСУ,…
13:03