Цьогоріч в області діагностували СНІД у 74 осіб
1 грудня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Лише цього року діагностували СНІД у 74 осіб. Яка ситуація із захворюваністю на ВІЛ/СНІД на Черкащині розповіла заступниця голови ОДА Лариса Кошова.
На території Черкаської області із моменту початку реєстрації ВІЛ-інфекції станом на 1 жовтня 2020 зареєстрували 9 005 випадків захворювань на ВІЛ-інфекцію, зокрема й 3 300 захворювань на СНІД. На диспансерному обліку в закладах охорони здоров’я області перебувають 3 921 ВІЛ-інфікована особа.
– Рівень поширеності ВІЛ-інфекції серед черкащан, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, збільшився на 6,3% (з 310,4 до 329,9 на 100 тисяч населення), – відзначила Лариса Кошова. – Переважно інфікуються черкащани у віці 25-49 років (74,3%). Крім того, зареєстрували ВІЛ/СНІД у черкащан віком 15-17 років (0,8%), 18-24 років (4,7%), 50 років і старше (19,8%) та 1 дитини (0,4.%). Серед вперше зареєстрованих ВІЛ-інфікованих осіб переважають чоловіки – 58,0%. Основним шляхом передачі ВІЛ-інфекції є статевий. Саме він визначений у 76,6% інфікованих. Парентеральний шлях встановлений у 23,0%, шлях передачі від ВІЛ-інфікований матері до дитини – у 0,4%.
Померли за 9 місяців поточного року 93 ВІЛ-інфіковані особи, що на 33,3% нижче, ніж минулого року. З-поміж причин летальних випадків ВІЛ-позитивних осіб посадовиця називає:
за причинами безпосередньо пов’язаними з ВІЛ-інфекцією – 30 осіб (32,2%);
за причинами, не пов’язаними з ВІЛ – 63 особи (67,8%), у тому числі: внаслідок туберкульозу – 4 особи (6,3%), цирозу печінки – 6 осіб (9,5%), інших захворювань –39 (61,9%) інших причин – 14 осіб (22,3%).
– Найкращий спосіб визначити наявність ВІЛ-інфекції – пройти швидкий тест на ВІЛ у свого сімейного лікаря або у Центрі громадського здоров’я, кабінетах “Довіри”, – розповіла Лариса Кошова. – Водночас, навіть якщо результат швидкого тесту виявився позитивним, для підтвердження наявності інфекції особі мають провести повторне обстеження на ВІЛ. Пройти такий тест можна й конфіденційно, тобто без зазначення особистих даних. Опісля визначення свого статусу особа стає на облік у кабінеті довіри. Там її дообстежують та призначають лікування. Більша частина пацієнтів Черкащини стає та отримує лікування в семиденний термін.
Інфіковані ВІЛ особи можуть вести звичний та повноцінний спосіб життя за умови вчасного вияву свого статусу та прийманні антиретровірусної терапії, яка уповільнює і практично зупиняє прогресування ВІЛ та його перехід у стадію СНІДу. За умов прийому АРТ ВІЛ-позитивні жінки можуть народжувати здорових дітей. Також терапія продовжує тривалість життя ВІЛ-позитивних осіб та запобігає передачі ВІЛ-інфекції іншим людям.
Якщо ж людина припиняє чи перериває лікування, вірус може почати розмножуватися активніше, руйнуючи імунітет. Отримати ліки черкащани можуть у кабінетах “Довіри”. Терапія є безкоштовною
– Наголошу, що на підставі ВІЛ-позитивного статусу людині не можуть відмовити в роботі, наданні медичної допомоги чи можливості отримати освіту, – наголосила заступниця. – Якщо ви зіткнулися з ситуацією неправомірного поводження через ВІЛ-позитивний статус, ці дії можна оскаржити в суді. Водночас із моменту, коли людина дізналася про свій статус, настає її повна відповідальність за подальше поширення ВІЛ. За умисне інфікування іншої людини в Україні передбачена кримінальна відповідальність.
Довідково:
СНІД (Синдром набутого імунодефіциту) – важке інфекційне захворювання, яке виникає через руйнування ВІЛ-інфекцією імунної системи людини при відсутності відповідного лікування.
ВІЛ (Вірус імунодефіциту людини) – це хронічне захворювання, що виникає внаслідок потрапляння в організм вірусу імунодефіциту людини. Вірус вражає імунну систему, порушує захисні функції організму та поступово робить його беззахисним перед іншими інфекціями та захворюваннями.
Як передається ВІЛ?
через кров (при використанні нестерильних шприців, голок чи іншого інструментарію);
статевим шляхом (при статевих контактах без презерватива)
від матері до дитини під час вагітності, пологів і годування грудьми.
НЕ передається ВІЛ:
повітряно-крапельним шляхом (при чханні, кашлі, розмові);
через обійми, рукостискання;
при спільному користуванні предметами побуту (посудом, постільною білизною, рушниками);
через укуси комах і контакти з тваринами.
-
16:57Завдяки СБУ 15 років тюрми отримав російський агент, який шпигував за позиціями ППО та блокпостів на Черкащині
Служба безпеки зібрала вичерпну доказову базу на ще одного агента фсб. Він передавав окупантам локації протиповітряної оборони та блокпостів українських захисників на Черкащині. Контррозвідники СБУ…
16:57 -
16:39Ігор Клименко: “Гвардія наступу” сформована та готова до наказів
"Усі вісім бригад – плюс формується дев'ята добровольча бригада "Хартія" – під час наступальних дій будуть у підпорядкуванні Сил оборони. Всі вони повністю сформовані і…
16:39 -
15:46“Безпека людей на першому місці”, – Ігор Табурець доручив проконтролювати роботу укриттів
Практично щоденно ворог атакує країну з повітря. Завдання для влади на всіх рівнях – гарантувати можливості для убезпечення жителів, коли звучить сигнал тривоги. На цьому…
15:46 -
12:00Платники податків Черкащини сплатили до бюджетів 9,8 млрд грн податків, зборів та платежів
Платники податків Черкаської області за cічень-травень 2023 року до бюджетів усіх рівнів сплачено 9,8 млрд грн податків, зборів та платежів. У порівнянні з аналогічним періодом…
12:00 -
11:19Мінцифра презентує інтерактивні симулятори з онлайн-безпеки для дітей та батьків
До Дня захисту дітей на оновленій платформі Дія.Освіта з’явилася серія освітніх матеріалів, які допоможуть батькам захистити своїх дітей та нагадати про правила поведінки в мережі.…
11:19 -
11:12Вмотивований кадровий резерв буде головною рушійною силою реінтеграції наших територій
На нараді під головуванням Віцепрем’єр-міністра Ірини Верещук обговорювали питання кадрів для деокупованих територій. Зокрема, для освітньої та медичної галузей. Також обговорили кадровий резерв працівників для…
11:12 -
11:08Очільник області подякував особовому складу зонального відділу ВСП за роботу
Двадцятиліття із дня створення сьогодні відзначає Черкаський зональний відділ військової служби правопорядку. Від обласної військової адміністрації та громади за щоденну працю подякував всьому особовому складу…
11:08 -
10:32В області обговорять створення Центру національних меншин
Громадське обговорення Порядку утворення та функціонування Центру національних меншин (спільнот) відбудеться на Черкащині 8 червня в онлайн-форматі. Ініціює захід Державна служба України з етнополітики та…
10:32 -
10:21П’ятеро черкащан представлятимуть Україну на III Європейських іграх у Польщі
Уже за кілька тижнів стартують III Європейські ігри-2023. Цьогоріч вони відбудуться…
10:21 -
09:46Мінсоцполітики: Держава запустила програму єОздоровлення
У Міжнародний день захисту дітей, 1 червня, запущено експериментальний проект для дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки «Монетизація дитячого оздоровлення за принципом «гроші…
09:46 -
09:42Родина для кожної дитини: Уряд України та ЮНІСЕФ об’єднують зусилля, щоб якомога більше дітей знайшли свою сім’ю
Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Міністерство соціальної політики та Офіс Президента України за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) обʼєднують зусилля, щоб якомога…
09:42 -
09:10Загальні бойові втрати противника станом на 02 червня
Загальні бойові втрати противника з 24 лютого 2022 по 02 червня 2023 орієнтовно склали: особового складу / personnel ‒ близько/ about 208910 (+540) осіб ліквідовано…
09:10