Мінфін спільно з донорами здійснюють моніторинг зовнішнього фінансування
З початку повномасштабної війни масштаб викликів, з якими зіткнулася Україна, в тому числі фінансово-економічних, є безпрецедентним. Урядом України, Міністерством фінансів були вжиті необхідні заходи для підтримки фінансової стабільності. Водночас міжнародна підтримка була і є критично важливою для забезпечення усіх пріоритетних видатків в умовах воєнного стану, оскільки всі внутрішні ресурси спрямовуються на сектор безпеки й оборони.
Мінфін України залучив понад 93 млрд доларів США бюджетної підтримки від міжнародних партнерів з лютого 2022 року. Надані кошти допомагають фінансувати першочергові потреби у соціальній та гуманітарній сфері (програми соціальної підтримки українців, пенсійні виплати, зарплати працівників держслужби та інше).
Значний обсяг фінансової допомоги є свідченням довіри до України як до надійного партнера. Прозорість та підзвітність є одним із наших ключових активів у співпраці з донорами.
Фінансову підтримку від міжнародних партнерів неможливо використовувати не за призначенням. Контроль за ефективним використанням зовнішніх бюджетних надходжень – один із аспектів співпраці з партнерами.
Як Міністерство фінансів України та донори контролюють використання бюджетної підтримки? Ключові напрями співпраці:
Мінфін спільно зі Світовим банком забезпечує прозорість залучення і використання коштів, наданих партнерами з розвитку. Через механізми СБ до України надійшло вже близько 40 млрд доларів США. Ці кошти мають цільове призначення, узгоджене між партнерами та українським Урядом.
PEACE in Ukraine — найбільший в історії Світового банку проект за обсягом фінансування. Через цей інструмент до держбюджету надійшло майже 30 млрд доларів США, із яких понад 80% – бюджетна підтримка від США. PEACE in Ukraine також фінансується за кошти Світового банку, Японії, Великобританії, Норвегії та інших партнерів з розвитку.
Українська сторона надсилає звіт щодо вже здійснених видатків, а Світовий банк перевіряє всі надані документи та погоджує їх. За результатами такої перевірки кошти в рамках проєкту PEACE in Ukraine надходять до Державного бюджету України для компенсації вже здійснених видатків.
Механізм відшкодування забезпечує високий рівень прозорості та дозволяє донорам бачити фактично здійснені бюджетні платежі.
Також спільно з компанією Делойт Консалтинг, яка реалізує проект USAID SOERA, Мінфін здійснює моніторинг прямої бюджетної підтримки Уряду США, а з аудиторською компанією PriceWaterhouseCoopers Ukraine – перевірку за узгодженими процедурами з метою визначення прийнятності державних витрат України у рамках проєкту PEACE in Ukraine.
Мінфін та Світовий банк також реалізують багаторівневий системний моніторинг спрямування коштів через інші проєкти Світового банку, зокрема DPL/DPO, HOPE, ARISE, HEAL.
Щодо програм макрофінансової допомоги ЄС, у межах яких було залучено понад 25 млрд євро у 2022-2023 роках, Мінфін системно співпрацював з ЄС у контролі за фінансуванням. Сторонами було запроваджено системний обмін необхідними даними, що включали звіти про використання коштів, напрями спрямування.
У межах інструменту ЄС Ukraine Facility на 2024-2027 роки обсягом 50 млрд євро, із яких вже залучено 7,9 млрд євро, ЄС створив Аудиторську раду. Метою є постійний моніторинг та контроль з недопущення зловживань у використанні фінансування, яке надає Євросоюз.
Аудиторська рада має право запитувати інформацію та звертатися до компетентних органів, а також у будь-який час здійснювати, зокрема через свій секретаріат, власні перевірки.
Довіра до України та прозорість є ключовими факторами довготривалого партнерства з міжнародними партнерами.
За інформацією Урядового порталу
-
17:50На Черкащині відбулася регіональна конференція рад ВПО
Про інтеграцію внутрішньо переміщених осіб у громади йшлось на регіональній конференції рад ВПО. Про це повідомляють у департаменті соціального захисту населення Черкаської ОВА. Захід відбувся…
17:50 -
17:36Юні волейболістки змагались за право представляти область
Спортсменки школи №10 з Черкас здобули перемогу в обласному етапі шкільної ліги "Пліч-о-пліч". Про це повідомляють в управлінні у справах сім'ї, молоді та спорту ОВА.…
17:36 -
14:23До уваги освітян області: субвенція на STEM-обладнання
З 8 до 18 квітня 2025 року Міністерство освіти і науки України прийматиме заявки на отримання освітньої субвенції в частині створення сучасного освітнього простору. Її розмір становить 499,4 млн грн.…
14:23 -
13:59«Барнахус»: як допомагають на Черкащині дітям, які постраждали від насильства
В Україні більшає центрів захисту дітей, що працюють за моделлю «Барнахус». Зараз діють 14 таких центрів, серед них – один у Черкасах. Про це інформують…
13:59 -
13:39Пліч-о-пліч: згуртовані громади: на Черкащині +2 меморандуми про співпрацю
Підписання дев’яти меморандумів про співпрацю між громадами в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» відбулось 8 квітня у Мінрозвитку. До столиці приїхали представники семи тилових громад…
13:39 -
11:52МОЗ про доступність ліків у сільській місцевості та у прифронтових зонах
У Міністерстві охорони здоров’я України відбулася нарада, присвячена питанням функціонування аптек на прифронтових територіях та в сільській місцевості. За даними реєстру Держлікслужби нині у селах…
11:52 -
10:27«Мрія» доступна кожній школі: як школи підʼєднуватимуть до екосистеми?
Тисячі українських шкіл підʼєднають до застосунку «Мрія» вже цього року. В оновленій освітній екосистемі для дітей передбачено застосунок із гейміфікацією та бонусами для мотивації до…
10:27 -
10:15Господарствам області відшкодували майже 3 млн грн на придбання нової техніки
Господарствам області з держбюджету відшкодували 2,9 млн грн за придбання 30 одиниць техніки вітчизняного виробництва. Вона придбану з грудня 2024 року по січень 2025 року.…
10:15 -
09:16«Мрія» масштабується на всю нашу країну й розширюється
Цього року освітній застосунок «Мрія» стане національним. Про це Президент України Володимир Зеленський повідомив під час виступу на презентації нового функціоналу «Мрії». Глава держави зазначив,…
09:16 -
09:15Загальні бойові втрати ворога станом на 9 квітня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 09.04.25 орієнтовно склалиособового складу ‒ близько 927580 (+1270) осіб,танків ‒ 10576 (+4) од,бойових броньованих машин ‒ 22021 (+10)…
09:15 -
17:08Діалог влади та бізнесу: підприємців Черкащини запрошують на онлайн-зустріч
Комунікаційна платформа “Діалог влади та бізнесу” Черкаської ОВА продовжує роботу. На новій онлайн-зустрічі йтиметься про вихід на японський ринок. Комунікацію організовуємо в партнерстві з Українською…
17:08 -
16:04167,9 млн грн грантової підтримки отримали цьогоріч аграрії на розвиток садів і теплиць
У рамках урядової грантової програми підтримки малого та середнього бізнесу «єРобота» з початку 2025 року 38 аграрних підприємств вже отримали 167,9 млн грн на розвиток…
16:04