Садиба Даховських: про величний замок Черкащини
Готичний палац височіє на берегах річечки Конела в селі Леськове, що на Уманщині. Нині занепалий та зачинений для відвідин туристами, раніше був маєтком знаних польських поміщиків Даховських. Про замок, його творців та перспективи відновлення будівлі розповіли журналістам Черкащини під час престуру.
У буремні роки 20 століття будівлю використовували як санаторій, госпіталь, літній табір, опісля – як складські приміщення. Замок так і лишився на балансі Міністерства оборони України, на території маєтку діє військова частина. Власне, військові й охороняють нині замок та пропускають екскурсантів тільки за спеціальними перепустками.
– Ладшафтно-архітектурний комплекс «Садиба Даховських» – це унікальна архітектурна споруда на теренах всієї центральної України, – зазначила директорка Монастирищенського краєзнавчого музею Катерина Бульба. – Почали його будувати за проектами самих Даховських у Леськах на початку 19 століття, завершили через сотню років, якраз на початку Першої світової війни. У 1918 році останній власник маєтку Тадеуш Даховський, добудувавши батьківських дім, був вимушений полишити його та емігрувати в Польщу, де й помер, проживши насичене життя. Він до останнього працював архітектором, багато навчався, проводив реставрації та будував навіть мости, хоч це й не було його профілем.
Замок будувався аж трьома поколіннями Даховських, рід яких веде свою історію ще з 14 століття. Наприкінці 18 століття вони приїхали на ці землі і тут вже жили та працювали до 20-х років 20 століття. У спадок леськівчанам залишили маєток площею понад 80 гектарів.
– У революційні 1917-1918 роки селяни спробували пограбувати маєток, але в часи гетьмана Скоропадського Тадеуш Даховський повернувся і попросив жителів села зберегти маєток, пообіцявши побудувати фарфоровий завод, хоча цьому не судилося збутися, – продовжує Катерина Бульба. – Тож фактично самі леськівчани зберегли цю будівлю. Після громадянської війни тут був будинок відпочинку для працівників Київського цукрового заводу, влітку діяв піонерський табір. У роки війни Другої світової війни німці організували тут госпіталь. Опісля тут був санаторій, госпіталь для радянських військових, до 2000 років тат були військові склади.
Нині місцеві краєзнавці б’ють на сполох, адже будівля занепадає, а відновити її – занадто дорого для громади. Аби захистити своє архітектурне надбання, створили документальний фільм, постійно порушують це питання на рівні району та області. Наразі Верховна Рада України розглядає можливість включення об’єкту до програми «Велике реставрація».
– Цей палац – грандіозна та унікальна споруда, що є частиною величезного маєтку з парком в англійському стилі, – зазначає очільник Уманської РДА Ігор Миклащук. – Цьогоріч військові, на балансі яких цей об’єкт, вже повністю розчистили парк, і ми вже можемо наочно побачити залишки минулої величі. Зараз же ведуться роботи із включення цього об’єкту до програми Президента України «Велике реставрація».
Аби зберегти та повністю відновити будівлю, треба провести масштабні капітальні роботи. Опісля ж тут планують створити музей з військового мистецтва.
-
12:54Стан енергосистеми України 27 січня
Споживання електроенергії залишається на тому ж рівні, що 26 січня. Відповідно, в енергосистемі зберігається значний дефіцит потужності. Внаслідок російських ракетних та дронових атак пошкоджені електростанції…
12:54 -
11:56Звернення Президента України з нагоди Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту
https://youtu.be/Zngning_eO4 Сьогодні, як і завжди, Україна вшановує пам’ять мільйонів жертв Голокосту. Ми знаємо й пам’ятаємо, що байдужість убиває разом із ненавистю. Байдужість і ненависть завжди…
11:56 -
11:36«Ваш фронт важливий!» – очільник області привітав держаудиторів із професійним святом
Нині відзначають 30-річчя від дня створення контрольно-ревізійної служби України. У день професійного свята держаудиторів привітав начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. - Ми з вами…
11:36 -
10:28В Україні запрацював електронний реєстр відповідальних за введення в обіг медичних виробів
Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 грудня 2022 року № 2311 затверджено у новій редакції порядок ведення реєстру осіб, відповідальних за введення медичних виробів,…
10:28 -
09:25Понад 80% українців вважають важливою політику національної памʼяті – опитування
Понад 80% українців вважають важливою політику національної памʼяті. Такі дані оприлюднив Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва за результатами опитування, яке Демініціативи провели спільно з соціологічною службою…
09:25 -
09:14Три головні завдання Координаційної платформи донорів для України
Одним із головних завдань Координаційної платформи донорів для України є забезпечення прогнозованої, ритмічної бюджетної підтримки у 2023 році. Допомога у фінансуванні дефіциту бюджету є критично…
09:14 -
08:21Загальні бойові втрати противника станом на 27 січня
Загальні бойові втрати противника з 24 лютого 2022 по 27 січня 2023 орієнтовно склали: особового складу / personnel ‒ близько/ about 124710 (+850) осіб ліквідовано…
08:21 -
08:18Президент провів засідання Ставки Верховного Головнокомандувача
Президент України Володимир Зеленський у четвер провів чергове засідання Ставки Верховного Головнокомандувача. Було заслухано доповіді командувачів військ оперативних напрямків щодо поточного стану справ на фронті,…
08:18 -
08:16Російську агресію можна й треба зупиняти лише адекватною зброєю – звернення Президента України
https://youtu.be/6IMCKiHxoOg Бажаю здоровʼя, шановні українці! Сьогодні ми витримали черговий масований ракетний удар терористів. Удар, який повністю підтверджує все те, про що ми говорили з партнерами…
08:16 -
17:05Освітній процес у черкаській області організовано на належному рівні, – Сергій Шкарлет
Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет з робочим візитом перебуває на Черкащині. Він разом з начальником Черкаської ОВА Ігорем Табурцем,…
17:05 -
16:52Держгеокадастр Черкаської області торік видав понад 44 тисячі витягів із технічної документації про НГО
Спеціалісти Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області протягом 2022 року на підставі заяв, отриманих від фізичних та юридичних осіб, сільськогосподарських товариств і фермерських господарств, сформували й видали…
16:52 -
16:42Безпека учнів – одне із ключових завдань, – Ігор Табурець про освітній процес
На Черкащині діє потужний освітній фронт. Із тим, як галузь адаптується до роботи в умовах повітряних тривог, відключень електроенергії та інших викликів, ознайомився міністр освіти…
16:42