Садиба Даховських: про величний замок Черкащини
Готичний палац височіє на берегах річечки Конела в селі Леськове, що на Уманщині. Нині занепалий та зачинений для відвідин туристами, раніше був маєтком знаних польських поміщиків Даховських. Про замок, його творців та перспективи відновлення будівлі розповіли журналістам Черкащини під час престуру.
У буремні роки 20 століття будівлю використовували як санаторій, госпіталь, літній табір, опісля – як складські приміщення. Замок так і лишився на балансі Міністерства оборони України, на території маєтку діє військова частина. Власне, військові й охороняють нині замок та пропускають екскурсантів тільки за спеціальними перепустками.
– Ладшафтно-архітектурний комплекс «Садиба Даховських» – це унікальна архітектурна споруда на теренах всієї центральної України, – зазначила директорка Монастирищенського краєзнавчого музею Катерина Бульба. – Почали його будувати за проектами самих Даховських у Леськах на початку 19 століття, завершили через сотню років, якраз на початку Першої світової війни. У 1918 році останній власник маєтку Тадеуш Даховський, добудувавши батьківських дім, був вимушений полишити його та емігрувати в Польщу, де й помер, проживши насичене життя. Він до останнього працював архітектором, багато навчався, проводив реставрації та будував навіть мости, хоч це й не було його профілем.
Замок будувався аж трьома поколіннями Даховських, рід яких веде свою історію ще з 14 століття. Наприкінці 18 століття вони приїхали на ці землі і тут вже жили та працювали до 20-х років 20 століття. У спадок леськівчанам залишили маєток площею понад 80 гектарів.
– У революційні 1917-1918 роки селяни спробували пограбувати маєток, але в часи гетьмана Скоропадського Тадеуш Даховський повернувся і попросив жителів села зберегти маєток, пообіцявши побудувати фарфоровий завод, хоча цьому не судилося збутися, – продовжує Катерина Бульба. – Тож фактично самі леськівчани зберегли цю будівлю. Після громадянської війни тут був будинок відпочинку для працівників Київського цукрового заводу, влітку діяв піонерський табір. У роки війни Другої світової війни німці організували тут госпіталь. Опісля тут був санаторій, госпіталь для радянських військових, до 2000 років тат були військові склади.
Нині місцеві краєзнавці б’ють на сполох, адже будівля занепадає, а відновити її – занадто дорого для громади. Аби захистити своє архітектурне надбання, створили документальний фільм, постійно порушують це питання на рівні району та області. Наразі Верховна Рада України розглядає можливість включення об’єкту до програми «Велике реставрація».
– Цей палац – грандіозна та унікальна споруда, що є частиною величезного маєтку з парком в англійському стилі, – зазначає очільник Уманської РДА Ігор Миклащук. – Цьогоріч військові, на балансі яких цей об’єкт, вже повністю розчистили парк, і ми вже можемо наочно побачити залишки минулої величі. Зараз же ведуться роботи із включення цього об’єкту до програми Президента України «Велике реставрація».
Аби зберегти та повністю відновити будівлю, треба провести масштабні капітальні роботи. Опісля ж тут планують створити музей з військового мистецтва.
-
16:31700 жінок та 100 ветеранів зможуть безоплатно здобути нову професію у 2025 році
Проєкт Reskilling Ukraine у партнерстві з Міністерством економіки України відкриває реєстрацію на безоплатні курси перекваліфікації для жінок та ветеранів. Цього року опанувати професію водійки вантажного…
16:31 -
15:51Діалог влади та бізнесу: підприємців запрошують на онлайн-зустріч
Представників локального бізнесу запрошують на онлайн-зустріч у межах комунікаційної платформи “Діалог влади та бізнесу”, що діє при Черкаській ОВА. Темою цього заходу стане організація цивільного…
15:51 -
15:06Черкаський параатлет здобув «золото» чемпіонату Європи
Параатлет Максим Коваль став чемпіоном Європи зі штовхання ядра. Про це інформують у відділенні НОК України у Черкаській області. Чемпіонат Європи у приміщенні з пара…
15:06 -
14:55Ігор Табурець про сесію обласної ради (ПРЯМА МОВА)
Сесія обласної ради З кворумом і важливими управлінськими рішеннями. Для нашої Черкащини. Депутати нарешті поставили крапку в історії з МСЕК. Вони підтримали проєкт, напрацьований у…
14:55 -
11:20На запит волонтерів: Уряд врегулював перерозподіл та повернення гуманітарної допомоги
Кабінет Міністрів України підтримав постанову Мінсоцполітики, яка вперше регулює порядок перерозподілу гуманітарної допомоги між набувачами-юридичними особами, а також її повернення донору, якщо вона не може…
11:20 -
10:38Ще 350 млн євро на проєкти відновлення України
Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба розповів про низку важливих рішень Уряду, які дозволяють пришвидшити реалізацію програм із…
10:38 -
09:54Уряд збільшив можливість бронювання працівників критичної комунальної інфраструктури
Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, яка дозволяє підприємствам, що обслуговують об’єкти критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, бронювати до 75% своїх працівників. Відсоток бронювання підвищується з…
09:54 -
09:24Як повідомити про відсутній зв’язок у Дії
Узастосунку Дія можна повідомити про відсутність мобільного зв’язку чи інтернету. Достатньо надати доступ до геолокації та обрати, які саме послуги не працюють. Повідомлення можна залишити…
09:24 -
09:01Загальні бойові втрати ворога станом на 2 квітня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 02.04.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 918180 (+1410) осіб, танків ‒ 10515 (+10) од, бойових броньованих машин…
09:01 -
08:55Звернення Президента України
Бажаю здоров’я! Сьогодні було багато військових справ. Я провів Ставку. Ключове питання – комплектація наших бригад, забезпечення всім необхідним. Окремо ще говорив із міністром оборони…
08:55 -
17:02Ветеранський спорт: стартував другий етап програми підтримки
Міністерство у справах ветеранів України спільно з Міністерством цифрової трансформації України розпочали другий етап прийому заявок на участь у програмі «Ветеранський спорт». Ця ініціатива надає…
17:02 -
14:29Схвалено ще 14 проєктів у межах Програми відновлення України III
31 березня відбулося п’яте засідання Експертної робочої групи, яка розглядає проєкти на фінансування в межах Програми відновлення України III. За його результатами погоджено ще 14…
14:29