Як поводитися під час обстрілів. Інструкція
Інформацію з посібника Довідка. info про те, як діяти цивільним, якщо ваше місто чи село стало центром бойових дій.
Як поводитися під час обстрілів
Якщо ваше житло розташоване в зоні регулярних збройних зіткнень, перш за все потрібно зміцнити вікна (наприклад, клейкою плівкою). Так ви уникнете розльоту уламків скла. Проте краще закрити вікна мішками з піском або масивними меблями.
Обстріл стрілецькою зброєю
Якщо ж ви потрапили під обстріл стрілецькою зброєю, тобто з пістолетів, автоматів, гвинтівок, кулеметів, СБУ радить діяти так:
Якщо ви вдома, то сховайте у безпечному місці. Наприклад, у ванній кімнаті або ж самій ванні. Якщо це неможливо, краще лягти, вкрившись предметами, що можуть захистити вас від куль та уламків.
На відкритому місці впадіть на землю. Закрийте голову руками. Перебувайте біля будь-якого виступу чи заглиблення в землі. Укриттям може стати навіть сміттєва урна.
Де б ви не сховались, ваше тіло має бути у безпечному положенні. Згрупуйтесь, ляжте в позу ембріона. Розверніться ногами у бік пострілів: прикрийте голову руками. Коли почнуться постріли, розтулити рот, аби вберегти барабанні перетинки.
Чекайте мінімум 5 хвилин в укритті, доки стрілянина не вщухне.
![]() |
Артобстріл, мінометний обстріл чи авіанальот
Гучний свист, залп запуску та вибух снаряда може означати, що ви потрапили в зону артобстрілу, мінометного обстрілу або авіанальоту.
Міноборони пояснює, сам снаряд, як і залп установки, можна помітити та зреагувати. Тому краще постійно вести стеження за небом. Вдень – це димний слід від ракети, вночі – яскравий спалах.
Якщо поруч є бомбосховище, то коли ви почули сирену, це знак “Увага всім”. Терміново йдіть в укриття.
- В укритті увімкніть телебачення або радіо на будь-якому носії, або відкривайте сторінки офіційних державних каналів. Там буде інформація про те, що сталося, протягом п’яти хвилин після сигналу. Виконуйте інструкції.
- Залишайтеся в укритті мінімум 10 хвилин після завершення обстрілу, адже існує загроза його відновлення.
Якщо ви вдома:
- Вибирайте місце в кутку та недалеко від виходу для того, щоб миттєво залишити будинок у випадку попадання снаряду. Ховайтесь у підвалі або іншому заглибленому укритті, між несучими стінами.
![]() |
Якщо ви в транспорті чи на вулиці, то негайно (2-3 секунди) дійте так:
- Падайте на землю. Закрийте руками або предметами голову. Закривайте долонями вуха та відкривайте рот: це врятує від контузії. Перечекайте перший обстріл лежачи, а далі ховайтеся в безпечному заглибленому приміщенні.
- Не залишайтеся у під’їздах під арками та у підвалах панельних будинків або під стінами будинків із легких конструкцій. У жодному разі не ховайтесь біля всього, що може вибухнути чи впасти на вас.
- Для укриття підійдуть підземні переходи, метро, укриття, канава, траншея, яма, широка труба водостоку під дорогою, високий бордюр, каналізаційний люк, траншея чи канава (подібна до окопу) завглибшки 1-2 метри, на відкритому місці.
- Якщо обстріл застав вас у маршрутці, тролейбусі або трамваї, машині – слід негайно зупинити транспорт, відбігти від дороги в напрямку “від будівель та споруд” і залягти на землю.
Після закінчення обстрілу (бомбардування):
Не поспішайте покидати укриття. Можливі поодинокі постріли. Залишаючи місце притулку, не поспішайте розслаблятися.
Добираючись до безпечного місця, обов’язково дивіться під ноги. Не піднімайте із землі жодних незнайомих вам предметів. У жодному разі не приступайте до розбору завалів від ракет самостійно, чекайте фахівців з аварійно-рятувальної служби, телефонуйте 102.
-
18:13Питання лікування та реабілітації захисників України – виклик для медичної системи, – Ігор Табурець
Лікування та реабілітація захисників і захисниць – ще один виклик для медичної системи регіону. На цьому наголосив очільник області Ігор Табурець під час зустрічі із…
18:13 -
17:57Пункти незламності на Черкащині змінюють режим роботи
Режим роботи пунктів незламності в області змінено. Про це повідомив начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. - На сьогодні на Черкащині створено 195 пунктів незламності, –…
17:57 -
17:0226 березня Україна переходить на літній час
26 березня 2023 року о 3 (третій) годині за київським часом стрілка годинника переводиться на 1 (одну) годину вперед. Перехід на зимовий і літній час…
17:02 -
16:46Мінцифри запускає безоплатні вебінари для бізнесу
Стартує новий безоплатний вебінарний проект «Секрети розвитку digital community», який навчить підприємців привертати увагу до свого бренду, збільшувати продажі за допомогою Telegram та медійної реклами…
16:46 -
15:32Працюємо на Перемогу: захисникам передали черговий автотранш від Черкащини
Технічне підсилення від області передали захисникам України. Про це інформує начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. - Обстріли на східному напрямку зараз інтенсивні, - пояснив очільник…
15:32 -
15:30На Черкащині більшає хворих на COVID-19
В області ускладнилась епідситуація із захворюваністю на COVID-19. Починаючи з лютого, фахівці фіксують щотижневе збільшення кількості хворих. Про це під час брифінгу повідомила перший заступник…
15:30 -
15:24Уряд пропонує українським жінкам програми для інтеграції в ринок праці та підприємництво
Уряд пропонує українським жінкам низку програм для інтеграції в ринок праці та підприємництво, а також шукає партнерів для їх реалізації. Про це заявила Перший віце-прем'єр-міністр…
15:24 -
15:12Оприлюднено щорічний Звіт про виконання Угоди про асоціацію Україна-ЄС
Наразі Україна вже виконала 72% всіх зобов’язань, передбачених Угодою про асоціацію Україна-ЄС, яка є важливим елементом інтеграції України до внутрішнього ринку Євросоюзу. Загальний прогрес виконання…
15:12 -
14:35Гранти до 8 мільйонів гривень: як почати власну справу за допомоги держави
Заснувати сад чи теплицю, швейне підприємство чи навіть косметичну компанію, а також – розширити вже існуючий бізнес. Навіть під час війни українці наважуються започаткувати власну…
14:35 -
12:14Ти як? У межах ініціативи Олени Зеленської українцям розкажуть про важливість піклування про ментальне здоров’я
https://youtu.be/jb7QFm3f4wY Піклування про ментальне здоров’я має перетворитися для українців на щоденну звичку. Провідником на цьому шляху покликана стати комунікаційна кампанія, яка стартувала в межах Всеукраїнської…
12:14 -
11:24НМТ-2023: Оприлюднено демонстраційний тест із біології
Сьогодні, 23 березня 2023 року, у спеціальному онлайн-середовищі Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти оприлюднено 30 завдань із біології для потенційних учасників національного мультипредметного тесту. За структурою,…
11:24 -
08:51Захисники та захисниці України, поранені та люди з інвалідністю зможуть отримати ваучери на навчання
Уряд вніс зміни до постанови № 207 від 20.03.2013 “Про затвердження Порядку видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності осіб на ринку праці”. Захисники й захисниці, громадяни,…
08:51