Парк стане одним із найважливіших “магнітів” Черкащини, – Сергій Сергійчук (ФОТО)
На Черкащині створять національний природний парк “Холодний Яр”. Голова Черкаської ОДА Сергій Сергійчук підписав відповідний лист щодо створення парку до профільного Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Унікальне поєднання цінних природних та історико-культурних холодноярських об’єктів створюють можливості для розвитку туристичної та рекреаційної діяльності.
– Холодний Яр – це те місце сили, яке у багатьох людей в першу чергу асоціюється із Черкащиною. Героїчна історія, унікальні ландшафти… Холодноярські підсніжники відомі на всю Україну. Ми зобов’язані зберегти Холодний Яр для наших нащадків. Тому ініціюємо сторення національного природного парку „Холодний Яр“. Уже скоро майже 7 тисяч гектарів унікальних природних масивів стануть національним парком! – говорить голова Черкаської ОДА Сергій Сергійчук.
Спільно із науковцями, представниками громадських організацій екологічного спрямування, представниками Держлісагентства України у Черкаській ОДА провели нараду щодо створення парку.
Створення національного природного парку „Холодний Яр“ передбачено Додатком 3 до обласної програми охорони навколишнього природного середовища на 2016 – 2020 роки, затвердженої
рішенням обласної ради від 03.06.2016 № 5-2/VII . Клопотання про необхідність створення НПП підготовлене Черкаським національним університетом ім. Б. Хмельницького, схвалене Міністерством екології та природних ресурсів України.
Метою створення національного природного парку „Холодний Яр“ є збереження унікальних природних та історико-культурних комплексів та упорядкування туристично-рекреаційної діяльності на зазначеній території.
Пропонована до заповідання територія включає близько 150 цінних природних, історичних, археологічних, культурних об’єктів, що потребують застосування цілісного підходу щодо їх збереження, охорони та використання основаного на результатах наукових дослідженнях.
До складу НПП запропоновано включити території 12 об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та 1 загальнодержавного значення загальною площею 1464,02 га.
– комплексної пам’ятки природи загальнодержавного значення „Холодний Яр“ площею 1039 га
– заповідного урочища „Атаманський парк“ площею 397 га
– ботанічний заказник місцевого значення «Грушківський» площею 1,6 га
– гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення «Маляреве», площею 4,1 га
– ботанічний заказник місцевого значення «Білосніжний», площею 1,5 га
– ботанічний заказник місцевого значення «Зубівський», площею 0,2 га
– ботанічний заказник місцевого значення «Оля», площею 0,1 га
– ботанічний заказник місцевого значення «Тюльпан дібровний», площею 4,5 га
– ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Дуб Максима Залізняка», площею 0,02 га
– ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Сквер учасників партизанського руху», площею 0,5 га
– ботанічний заказник місцевого значення «Землянки», площею 4,0 га
– ботанічний заказник місцевого значення «Гульбище», площею 10,0 га
– ботанічний заказник місцевого значення «Касьянове», площею 1,5 га
За результатами попередніх обстежень на ділянках, пропонованих для заповідання зафіксовано зростання 467 видів судинних рослин, 215 видів грибів, перебування 32 видів ссавців, 143 видів птахів та значної кількості видів безхребетних. Серед них трапляються багато видів, що занесені до Червоної книги України, Зеленої книги України та охороняються відповідно інших міжнародних договорів.
Особливої уваги заслуговують популяції підсніжника складчастого, цибулі ведмежої, бруслини карликової, булатки довголистої, тюльпана дібровного, любки дволистої, гніздівки звичайної та ін.
Ліси мають типову природну структурованість і високу репрезентативність та належить до флористичного комплексу східноєвропейських свіжих широколистяних лісів.
У національному природному парку (НПП) заборонено рубки, санітарні рубки дозволені в господарській зоні.
Територію парку відвідувати НЕ заборонено. Заборона існує тільки в заповідних зонах національних природних парків. Місця таких зон узгоджують із землекористувачами і землевласниками! В інших зонах НПП відвідування, рибальство, збір грибів, ягід і трав дозволені.
Капітальне будівництво також заборонене в національних природних парках. Окрім зони стаціонарної рекреації та господарської зони, винятково якщо воно відповідає меті та завданню парку.
– Я переконаний, що створення національного природного парку “Холодний Яр” – це стратегічне рішення, яке давалося нам складно, але за яке нам дякуватимуть наші нащадки! Парк стане безперечно одним із найважливіших “магнітів” Черкащини. Який у комплексі із реконструйованою дорожньою інфраструктурою, унікальними історичними пам’ятками та іншими рекреаційними складовими в рази збільшать туристичну привабливість регіону. А відповідно і економічний розвиток в цілому, – наголосив Сергій Сергійчук.
-
10:45Юні спортсмени Черкащини – з медалями Всесвітніх учнівських ігор
Черкаські школярі показали свою майстерність на Всесвітній учнівській гімназіаді. Зі змагань вони повернулися з нагородами різного гатунку. Про це інформують у Черкаському обласному відділенні Комітету…
10:45 -
10:28Ігри Ветеранів-2025: стартувала реєстрація на регіональні відбіркові змагання
Ігри Ветеранів-2025 стартують. Триває реєстрація на перший етап регіональних відбіркових змагань. Про це інформують у Мінветеранів України. Цього року змагання будуть ще більш драйвовими, а…
10:28 -
10:12«Варто діяти»: стартує конкурс грантів на підтримку ветеранського бізнесу
Український ветеранський фонд Мінветеранів розпочинає прийом заявок на конкурс «Варто діяти». За умовами конкурсу ветерани, члени їхніх сімей та рідні загиблих захисників і захисниць України…
10:12 -
10:06Фаховий супровід ветеранів: для черкаських фахівців провели тренінг
У Черкасах провели черговий інтенсив для фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб. Загалом навчання пройшов 21 фахівець із територіальних громад області. Про це…
10:06 -
09:3219 успішних аукціонів на понад 220 млн гривень — сума переможних ставок на приватизаційних аукціонах
Минулого тижня команда Фонду державного майна України провела 19 успішних онлайн-аукціонів з приватизації у системі «Прозорро.Продажі». Загальна сума переможних ставок становить 220,83 млн гривень. Середнє…
09:32 -
09:18Зроблено в Україні: рік підтримки бізнесу
У 2024 році понад 50 тисяч підприємств та підприємців отримали державну підтримку. У межах політики "Зроблено в Україні" працюють доступні кредити, гранти, компенсація вартості техніки,…
09:18 -
09:12Загальні бойові втрати ворога станом на 15 квітня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 15.04.25 орієнтовно склалиособового складу ‒ близько 935160 (+1180) осіб,танків ‒ 10629 (+7) од,бойових броньованих машин ‒ 22150 (+20)…
09:12 -
09:09Звернення Президента України
Дорогі українці, українки! Сьогодні весь день у Сумах тривають роботи після вчорашнього удару російської балістики – розбирають завали. Майже 40 поранених досі в лікарнях, і…
09:09 -
17:43На Черкащині анонсували освітній пілот
В області планують відкрити перший ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Захисників України. Фіналізовану концепцію цього закладу презентували сьогодні в Черкаській міській раді. Участь у…
17:43 -
15:26єОселя: понад 1500 українців отримали кредити на житло на 2,9 млрд грн з початку року
За весь час реалізації програми доступної іпотеки єОселя 16 423 українських родини отримали кредити на власне житло на суму 26,975 млрд грн. Про це повідомив…
15:26 -
14:20На Черкащину повертається весняне тепло
Період інтенсивних заморозків на Черкащині минув. Середньодобова температура поступово повертається до кліматичної норми: 9-10º. Про це інформує начальник обласного гідрометцентру Віталій Постригань. У вівторок та…
14:20 -
14:15Доступні кредити 5-7-9%: від початку року підприємці отримали 7 325 пільгових кредитів на суму 23,8 млрд грн
Із початку 2025 року бізнес отримав 7 325 пільгових кредитів за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» на загальну суму 23,8 млрд грн. Майже чверть цієї суми…
14:15