Замісна підтримувальна терапія: як людині із залежністю розпочати лікування
Замісна підтримувальна терапія (далі — ЗПТ) вже чотири роки входить до переліку безоплатних послуг у Програмі медичних гарантій. Така терапія має науково доведену дію і вважається одним із найефективніших методів лікування осіб із синдромом залежності внаслідок вживання опіоїдів.
Люди, які потребують замісної підтримувальної терапії, можуть отримати її в медичних закладах країни, що уклали договір із НСЗУ за напрямом «Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії».
Нині таку допомогу отримують в Україні близько 23 000 осіб, з них трохи більше ніж 2 700 – нові пацієнти, які долучилися до програми ЗПТ у 2024 році.
Які безоплатні послуги передбачені пакетом
У межах пакета «Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії» безоплатними є такі медичні послуги:
- лікування із використанням препаратів ЗПТ;
- складання плану лікування: оцінка стану та потреб пацієнтів, розробка плану спостереження та лікування, оцінка прихильності до лікування, визначення чинників, які негативно впливають на її формування, та проведення відповідного коригування плану лікування, а також оцінка соціального статусу та соціальних проблем, пов’язаних із вживанням опіоїдів;
- видача препаратів для їх прийому під безпосереднім контролем надавача послуг за місцем надання медичних послуг, для самостійного прийому або для прийому під час госпіталізації пацієнтів;
- моніторинг лікування, що передбачає: контроль своєчасності та регулярності відвідувань надавача послуг, моніторинг виконання направлень для отримання інших послуг та врахування їх результатів, відстеження побічних реакцій та ефективності препаратів ЗПТ, врахування особливостей взаємодії препаратів ЗПТ з іншими лікарськими засобами, дослідження сечі на наявність в організмі хворого інших наркотичних засобів ніж ті, що призначені лікарем;
- скринінг психічних розладів та подальше скерування пацієнта/пацієнтки у разі такої необхідності;
- скринінг на ТБ, ВІЛ і вірусні гепатити та направлення пацієнта/пацієнтки у разі підозри для подальшої діагностики та лікування до відповідних закладів охорони здоров’я;
- інформування пацієнтів щодо можливості отримання соціальних та психологічних послуг, визначення потреб у таких послугах та скерування до місць їх надання.
Повний перелік безоплатних послуг та вимоги до закладів, які надають допомогу в межах зазначеного пакета можна переглянути на сайті НСЗУ в розділі Вимоги ПМГ 2024 (п. 34).
Як розпочати лікування препаратами ЗПТ
Якщо у вас чи у рідної вам людини є залежність від опіоїдів, варто дотримуватися такого алгоритму дій для початку замісної підтримувальної терапії:
1. Людина, яка має психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання опіоїдів, має звернутися до психіатра або нарколога для встановлення діагнозу «Синдром залежності». Це можна зробити у будь-якому медзакладі, який має договір із НСЗУ за пакетом «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах» та в якому працює потрібний фахівець. Нагадаємо, що до психіатра та нарколога можна звертатись без е-направлення.
2. Після встановлення діагнозу «Синдром залежності» лікуючий лікар (психіатр або нарколог) видає е-направлення на лікування препаратами ЗПТ.
Важливо: створювати та бачити медичні записи про діагноз може винятково лікуючий лікар. Інші лікарі не знатимуть про існування таких записів.
3. З е-направленням потрібно звернутись до медичного закладу, який має договір із НСЗУ за пакетом «Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії». Наразі таких лікарень 222. Їх можна побачити на дашборді «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій».
Зверніть увагу, що послуга надається амбулаторно та/або за місцем перебування пацієнта/пацієнтки.
-
17:14“Результат залежить від кожного”, – Ігор Табурець на обласному Конгресі місцевих і регіональних влад
Пріоритетні завдання для Черкащини відпрацювали на обласному засіданні Конгресу місцевих і регіональних влад при Президентові України. У ньому взяли участь, зокрема, лідери районів і громад,…
17:14 -
16:14«Країна волонтерів»: Укрпошта презентує благодійну марку до Міжнародного дня волонтера
До Міжнародного дня волонтера, що традиційно відзначається на початку грудня, Укрпошта анонсує випуск благодійної поштової марки «Країна волонтерів». Про це інформують у головній пошті країни.…
16:14 -
15:17«Муніципальна няня»: догляд за програмою отримують 2300 дітей
В Україні зростає кількість батьків, які користуються соціальною послугою «Муніципальна няня». Станом на 1 листопада 2024 року послугою скористалися 1877 родин, догляд няні отримують 2300…
15:17 -
15:15Понад 17 тисяч робочих місць створено завдяки державній грантовій програмі
В Україні вже два роки діє грантова програма, що підтримує підприємства переробної промисловості. Завдяки їй створено понад 17 тисяч нових робочих місць. Про це повідомляють…
15:15 -
14:55Національний роумінг: що це та як його налаштувати?
Національний роумінг в Україні працює з перших місяців повномасштабної війни, допомагаючи залишатися на зв’язку навіть у найскладніших умовах. Завдяки цьому проєкту українці можуть під’єднатися до…
14:55 -
14:26Доступні кредити 5-7-9: цьогоріч 41,4 млрд грн отримали майже 8 тисяч агрогосподарств
Цьогоріч 12072 агрогосподарства отримали 93,4 млрд грн банківських кредитів на розвиток. З них за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9» – 7 982 господарства профінансовано на…
14:26 -
13:39Програми енергетичної стійкості України
Уряд запустив пакет програм зі встановлення сонячних панелей та накопичувачів енергії для громадян, ОСББ та підприємців. Держава допомагає українцям забезпечити себе електроенергією, щоб захистити дім…
13:39 -
11:45Черкащина отримала відзнаку «Ти як» на форумі ментального здоров’я
Форум ментального здоров’я «Стійкість людини – стійкість системи» триває у столиці. Захід відкрила перша леді Олена Зеленська, яка є ініціаторкою створення та впровадження Всеукраїнської програми…
11:45 -
11:29Черкащанка виборола срібло на чемпіонаті Європи з боксу
Змагання відбувалися в Сербії з 16 по 24 листопада. Участь у них взяли 190 спортсменів. Черкащину представляла Марія Маковоз. Про це повідомляють в управлінні у…
11:29 -
10:46Держбюджет-2025: охорона здоровʼя
Сфера охорони здоров’я залишається одним із основних напрямів державної політики у державному бюджеті на 2025 рік. Головними пріоритетами бюджету є створення єдиного медичного простору, забезпечення…
10:46 -
09:54Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 27 листопада
З тривогою через чергові ворожі атаки почалась ця доба в області. По повітряних цілях працювали сили та засоби ППО. Про це повідомляє начальник Черкаської ОВА…
09:54 -
08:54Олена Зеленська: Стійкість одного – це стійкість мільйонів
https://youtu.be/INIfRMYT1lQ?si=JNgEVuxnAcgx0oJI Перша леді України Олена Зеленська у Києві відкрила форум «Стійкість людини – стійкість системи». Захід організували в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?»,…
08:54