За продаж гуманітарної допомоги передбачена кримінальна відповідальність
Інколи в оголошеннях з’являються пропозиції про продаж продуктів та речей, які були отримані безоплатно як гуманітарна допомога. Такі дії – незаконні.
3 квітня 2022 року набрав чинності Закон України від 24 березня 2022 року №2155-IX «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за незаконне використання гуманітарної допомоги» (https://bit.ly/3P9av1K), відповідно до якого Кримінальний кодекс України доповнено статтею 201.2 «Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги» такого змісту:
- Продаж товарів (предметів) гуманітарної допомоги або використання благодійних пожертв, безоплатної допомоги або укладання інших правочинів щодо розпорядження таким майном, з метою отримання прибутку, вчинені у значному розмірі, – караються штрафом від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів (від 34 000 до 51 000 гривень) громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до чотирьох років.
- Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища, або у великому розмірі, – караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
- Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою або в особливо великому розмірі, або під час надзвичайного або воєнного стану, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Отже, як діяти, якщо ви стали свідком продажу гуманітарної допомоги в магазині чи онлайн:
- сфотографуйте товар на полиці відповідного магазину, зробіть скріншот, або фото, якщо мова іде про розміщення товару на продаж в мережі Інтернет;
- зверніться до адміністрації магазину з проханням надати сертифікат якості або іншу супровідну інформацію, яка підтверджує право на реалізацію зазначеного товару, який ви попередньо сфотографували чи зробили відеозйомку (теж вітається);
- напишіть користувачу, який продає товар, про пред’явлення вам чеку, який підтверджує саме купівлю товару, а не отримання його як гуманітарної допомоги;
- повідомте про можливе правопорушення правоохоронні органи: зазначте назву магазину, його місцерозташування, назву самого товару; найменування інтернет-ресурсу та користувача, який розмістив оголошення про продаж, навіть посилання на пост, скріншот з телефону, який підтверджує розміщення товару до продажу зазначеною особою. Вищезазначену інформацію повідомте до органів поліції за телефоном 102 або скористайтесь додатковими номерами телефонів правоохоронних органів, зокрема зателефонуйте на гарячу лінію Служби безпеки України: 0-800-501-482, або надішліть на відповідну електронну пошту: callcenter@ssu.gov.ua;
- цікавтесь результатом розгляду вашого повідомлення про можливе правопорушення правоохоронними органами;
- якщо ви на 100% впевнені, що товар дійсно належить до гуманітарної допомоги, але який наразі продають, зверніться до журналістів місцевих видань, телебачення, щоб привернути увагу громадськості до виявленого вами порушення та додаткового розголосу, для подальшого припинення правопорушення адміністрацією магазину чи фізичною особою та притягнення до відповідальності за вчинення кримінального правопорушення.
Довідково
Під гуманітарною допомогою, благодійними пожертвами та безоплатною допомогою слід розуміти поняття, визначені Законом України «Про гуманітарну допомогу» та Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».
Гуманітарна допомога – цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв’язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров’я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об’єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».
Дії, передбачені статтею 2012 Кримінального кодексу України, вважаються вчиненими у значному розмірі, якщо загальна вартість такої гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги у триста п’ятдесят (у 2022 році – 434 175 гривень) і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян; у великому розмірі – якщо загальна вартість товарів, безоплатної допомоги або грошової допомоги у тисячу (у 2022 році – 1 240 500 гривень) і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян; у особливо великому розмірі – якщо загальна вартість товарів, безоплатної допомоги або грошової допомоги у три тисячі (у 2022 році – 3 721 500 гривень) і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
-
08:55Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 22 березня
З вечора п'ятниці на Черкащині були затяжні тривоги. По ворожих цілях працювали сили та засоби ППО. Про це інформує начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. -…
08:55 -
16:49Прозорість та підзвітність: відбулося засідання робочої групи
Засідання обласної робочої групи «Прозорість та підзвітність» відбулося в Черкаській ОВА. Говорили про моніторинг закупівель розпорядників коштів, дотримання першочерговості бюджетних витрат, реалізацію проєктів відновлення та…
16:49 -
15:31Максимальний грант: ветеран з Умані залучив 1 млн грн на розвиток власної справи
Максимальна сума підтримки від держави на розвиток. Ветеран з Умані Олександр Скрипчинський став першим на Черкащині, хто отримав 1 млн грн на розвиток бізнесу. Грант…
15:31 -
15:26На Черкащині поновили заборону продажу алкогольної продукції
З наступного понеділка, 24 березня, продаж алкогольних напоїв на території Черкаської області заборонений із 21:00 до 10:00. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. Винятком…
15:26 -
15:09Тепло з дощами: синоптики попереджають про опади
У суботу на Черкащині збережеться домінування антициклону, переважатиме суха, сонячна та тепла погода. Температура вночі 1-3º тепла, вдень 13-15º, повідомляють в Черкаському обласному гідрометеоцентрі. У…
15:09 -
14:12Понад 470 млн грн військового збору надійшло до держбюджету від платників Черкащини з початку року
Черкаські платники податків активно долучилися до підтримки української армії, сплативши з початку року 470,5 млн грн військового збору. Це на 336 млн грн більше, ніж…
14:12 -
14:11Для дітей і дорослих з користю: у Черкасах запрацював освітньо-безпековий хаб
Черкаські рятувальники та Черкаська обласна організація Товариства Червоного Хреста України об’єднали зусилля й створили простір, де навчатимуть черкащан правилам безпечної поведінки. Про це інформують в…
14:11 -
14:05Агрогосподарства отримали майже 9 млрд грн за програмою «Доступні кредити 5-7-9»
З початку року 1 659 господарств, які беруть участь у державній програмі "Доступні кредити 5-7-9", профінансовано на 8,9 млрд грн. З 1 січня 2025 року…
14:05 -
13:57Як українському бізнесу залучити міжнародне фінансування?
Як профінансувати бізнес під час війни? Ukraine Investment Framework (UIF) – це програма від Європейської комісії, що допомагає українським підприємцям отримати доступні кредити та гранти…
13:57 -
11:50Діалог влади та бізнесу: митні пільги та новації
Основні зміни в митному законодавстві та можливості для підприємців обговорили під час 23-ї онлайн-зустрічі із підприємцями в межах діяльності платформи “Діалог влади та бізнесу”. Про…
11:50 -
11:18Центри життєстійкості відкриються ще у 54 громадах
Мережа Центрів життєстійкості розширюється: ще 54 громади приєдналися до проєкту Міністерства соціальної політики України. Це означає, що вже найближчим часом у цих громадах з’являться безбар’єрні…
11:18 -
11:12На Черкащині знешкодили злочинну групу, яка торгувала важкими наркотиками
Служба безпеки спільно з Національною поліцією ліквідувала ще один канал продажу важких наркотиків та психотропів. У результаті спецоперації на території Черкаської області нейтралізовано злочинну групу…
11:12