Як відкриті дані в Україні посилюють громадський контроль та допомагають боротися з корупцією
Щомісяця сервісами на основі відкритих даних користуються від 1,5 до 5 мільйонів українців. Відкриті дані, серед іншого, допомагають посилити громадський контроль у різних сферах життя, впроваджувати зручні і корисні сервіси, турбуватися про екологію, боротися з корупцією на всіх рівнях.
Україна — одна з лідерів за темпами розвитку сфери відкритих даних в Європі. Розвитком цього пріоритетного напрямку займається Мінцифри. У 2020 році рівень зрілості сфери відкритих даних у нас був вищим за середньоєвропейський і становив 84%.
Про вплив відкритих даних у різних сферах дивіться в спецпроекті “Відкриті дані для кожного” від телеканалу ICTV.
Екологія
В екологічній галузі України недостатня прозорість є однією з основних проблем. Деякі підприємства з метою збереження коштів порушують законодавство. Відкриття даних — один зі способів боротьби з корупційними проявами в екосфері.
Так, активісти створили перший екологічний чатбот SaveEcoBot, в якому можна дізнатися про рівень забруднення повітря в обраному вами районі. Також у громадськості з’явилася можливість моніторити стан довкілля щодо рівня забрудненості водойм, виявляти можливі порушення і впливати на їхнє розв’язання.
Відео: https://www.youtube.com/watch?v=pIfjl6iirj4
Будівництво доріг
Раніше контролювати ремонт доріг було складно через закриту інформацію про бюджет та види ремонтів. У 2019 році правоохоронні органи визначили, що корупційна складова від загальної вартості ремонту та утримання автомобільних доріг становить 10-15%.
Платформа «Прозора інфраструктура» проекту CoST Ukraine містить інформацію щодо понад 300 млрд бюджетних коштів, які були виділені на дороги. Тепер завдяки інтерактивній карті Укравтодору кожен може подивитися, куди пішли держкошти.
Відео: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=IJZr4vwrnCk
Медицина
У вересні 2019 року Національна служба здоров’я України вперше опублікувала відкриті медичні дані. Вони допоможуть обрати лікаря для підписання декларації, безоплатно отримати медпрепарати, закуплені державним коштом, перевірити інформацію про надходження та залишки ліків у будь-якому медзакладі, а також аптеки поблизу, в яких можна отримати препарати за державною програмою “Доступні ліки”.
Так, перевірити справжність медичних препаратів, їх наявність в аптеках, порівняти відпускні ціни та доступність за державними програмами реімбурсації допоможе сервіс Ліки Контроль.
Відео: https://youtu.be/iPJgk4sZZlw
Бізнес
Щороку в Україні виникають близько 600 рейдерських атак. Сервіси, побудовані на основі відкритих даних, допоможуть убезпечити бізнес від рейдерських атак та економічного шахрайства, автоматизувати бізнес-процеси та протидіяти корупції.
У квітні 2016 року відкрили Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (або ЄДР). Одразу ж створили «Опендатабот», який дозволяє відстежувати й аналізувати дані основних публічних реєстрів країни. Також є сервіс YouControl, який містить повне досьє на кожну компанію України.
Відео: https://www.youtube.com/watch?v=nVPkE8NfJaU
Міста
Відкриті дані допомагають оперативно, доступно та якісно повідомити про все, що хвилює мешканця сучасного міста. Комунальний ремонт, розклад громадського транспорту, стан екології та інші важливі дані можна дізнатися швидко за допомогою чатботів.
Наприклад, у Маріуполі успішно працює чатбот “Назар”, у Львові — Львів Сіті Хелпер Бот. У Харкові діє застосунок “Зупинка”, який допомагає відстежувати громадський транспорт у реальному часі. Для українців вони роблять життя легшим, для місцевої влади — значно скорочують бюджетні витрати. До 2022 року розробники ботів планують охопити половину міст України, де населення становить понад 100 тис.
Відео: https://www.youtube.com/watch?v=3P7JFetzWbs
Спецпроект створено за підтримки проекту USAID/UK aid “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS”.
-
17:06Бойові «пташки» для оборонців: від Черкащини передали нову допомогу
FPV-дрони та квадрокоптери. Потужне бойове підсилення передали військовим, які тримають оборону на гарячих напрямках, від Черкащини. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. Допомогу розподілили…
17:06 -
15:49Понад 275 000 кваліфікованих працівників підготовлено для відновлення України завдяки Skills Alliance
Понад 275 000 українців, серед яких 134 000 жінок, вже пройшли якісне професійне навчання та підвищення кваліфікації в межах Skills Alliance. Про це оголосили на…
15:49 -
15:07Компенсація за зруйноване житло: Уряд спростив умови
Уряд ухвалив важливі рішення, які роблять компенсацію за знищене або пошкоджене житло більш зручною і реалістичною. Відтепер з урахуванням воєнної ситуації та складнощів, з якими…
15:07 -
13:33Все більше жінок опановують «чоловічі» професії завдяки Службі зайнятості
Жінки за кермом навантажувачів чи за пультом на виробництві — тепер це не виняток, а нова реальність. Все більше українських компаній приєднуються до експериментальної ініціативи…
13:33 -
12:05Земельний податок на Черкащині: майже 712 млн грн надійшло до місцевих бюджетів
Аграрний сектор Черкащини продовжує демонструвати стійкість та ефективність. За 6 місяців 2025 року до місцевих бюджетів надійшло 711,7 млн грн за земельний податок. Такі дані…
12:05 -
11:28На Черкащині працюють над реабілітаційними потужностями
Реабілітаційну інфраструктуру продовжують розбудовувати на Черкащині. З акцентом на безбар’єрність. Про це йшлось на зустрічі заступника начальника ОВА Антона Царюка із представницею Урядового уповноваженого з…
11:28 -
11:24Ukraine Recovery Conference: проєкти Черкащини представляють у Римі
Представники від Черкащини беруть участь у міжнародній конференції з питань відновлення України – URC2025, що проходить у Римі. На заході зібралися учасники з понад ста…
11:24 -
10:58Прозорість і підзвітність: публічні закупівлі моніторять в області
На Черкащині відслідковують публічні закупівлі, оголошені через систему Prozorro. Здійснюють це в межах діяльності робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Так, із 4 по 10 липня…
10:58 -
10:10Робочий тиждень завершується під впливом антициклону
В області п’ятниця пройде під впливом антициклону, що забезпечить суху та сонячну погоду. Про це повідомляють у Черкаському обласному центрі з гідрометеорології. На 08:00 ранку…
10:10 -
09:40Діалог влади та бізнесу: зміни на ринку підакцизних товарів
Ліцензування, ідентифікація та нові вимоги до суб’єктів господарювання на ринку підакцизних товарів. Таку тему обговорювали на черговій онлайн-зустріч у межах діяльності регіональної платформи “Діалог влади…
09:40 -
09:20Заява Президента України для ЗМІ за підсумками засідання лідерів країн – учасниць коаліції охочих
Шановні журналісти! Усі присутні! Щойно відбулася зустріч коаліції охочих, і це був сьогодні дуже широкий формат – уперше в нашій зустрічі взяли участь представники Сполучених…
09:20 -
08:45Загальні бойові втрати противника станом на 11 липня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 11.07.25 орієнтовно склали: особового складу – близько 1031620 (+1040) осіб; танків – 11013 (+2) од; бойових броньованих машин…
08:45