Як відкриті дані в Україні посилюють громадський контроль та допомагають боротися з корупцією

Щомісяця сервісами на основі відкритих даних користуються від 1,5 до 5 мільйонів українців. Відкриті дані, серед іншого, допомагають посилити громадський контроль у різних сферах життя, впроваджувати зручні і корисні сервіси, турбуватися про екологію, боротися з корупцією на всіх рівнях.

Україна — одна з лідерів за темпами розвитку сфери відкритих даних в Європі. Розвитком цього пріоритетного напрямку займається Мінцифри. У 2020 році рівень зрілості сфери відкритих даних у нас був вищим за середньоєвропейський і становив 84%.

Про вплив відкритих даних у різних сферах дивіться в спецпроекті “Відкриті дані для кожного” від телеканалу ICTV.

Екологія

В екологічній галузі України недостатня прозорість є однією з основних проблем. Деякі підприємства з метою збереження коштів порушують законодавство. Відкриття даних — один зі способів боротьби з корупційними проявами в екосфері.

Так, активісти створили перший екологічний чатбот SaveEcoBot, в якому можна дізнатися про рівень забруднення повітря в обраному вами районі. Також у громадськості з’явилася можливість моніторити стан довкілля щодо рівня забрудненості водойм, виявляти можливі порушення і впливати на їхнє розв’язання.

Відео: https://www.youtube.com/watch?v=pIfjl6iirj4

Будівництво доріг

Раніше контролювати ремонт доріг було складно через закриту інформацію про бюджет та види ремонтів. У 2019 році правоохоронні органи визначили, що корупційна складова від загальної вартості ремонту та утримання автомобільних доріг становить 10-15%.

Платформа «Прозора інфраструктура» проекту CoST Ukraine містить інформацію щодо понад 300 млрд бюджетних коштів, які були виділені на дороги. Тепер завдяки інтерактивній карті Укравтодору кожен може подивитися, куди пішли держкошти.

Відео: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=IJZr4vwrnCk

Медицина

У вересні 2019 року Національна служба здоров’я України вперше опублікувала відкриті медичні дані. Вони допоможуть обрати лікаря для підписання декларації, безоплатно отримати медпрепарати, закуплені державним коштом, перевірити інформацію про надходження та залишки ліків у будь-якому медзакладі, а також аптеки поблизу, в яких можна отримати препарати за державною програмою “Доступні ліки”.

Так, перевірити справжність медичних препаратів, їх наявність в аптеках, порівняти відпускні ціни та доступність за державними програмами реімбурсації допоможе сервіс Ліки Контроль.

Відео: https://youtu.be/iPJgk4sZZlw

Бізнес

Щороку в Україні виникають близько 600 рейдерських атак. Сервіси, побудовані на основі відкритих даних, допоможуть убезпечити бізнес від рейдерських атак та економічного шахрайства, автоматизувати бізнес-процеси та протидіяти корупції.

У квітні 2016 року відкрили Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (або ЄДР). Одразу ж створили «Опендатабот», який дозволяє відстежувати й аналізувати дані основних публічних реєстрів країни. Також є сервіс YouControl, який містить повне досьє на кожну компанію України.

Відео: https://www.youtube.com/watch?v=nVPkE8NfJaU

Міста
Відкриті дані допомагають оперативно, доступно та якісно повідомити про все, що хвилює мешканця сучасного міста. Комунальний ремонт, розклад громадського транспорту, стан екології та інші важливі дані можна дізнатися швидко за допомогою чатботів.

Наприклад, у Маріуполі успішно працює чатбот “Назар”, у Львові — Львів Сіті Хелпер Бот. У Харкові діє застосунок “Зупинка”, який допомагає відстежувати громадський транспорт у реальному часі. Для українців вони роблять життя легшим, для місцевої влади — значно скорочують бюджетні витрати. До 2022 року розробники ботів планують охопити половину міст України, де населення становить понад 100 тис.

Відео: https://www.youtube.com/watch?v=3P7JFetzWbs

Спецпроект створено за підтримки проекту USAID/UK aid “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS”.

Стрічка новин