Як працює нотаріат в умовах воєнного стану?
Спеціалісти Програми USAID із аграрного і сільського розвитку – АГРО підготували роз’яснювальну інформацію про особливості роботи нотаріату, вчинення реєстраційних та нотаріальних дій в умовах воєнного стану:
1. Пошук нотаріусів.
Для того щоб оперативно знайти нотаріуса, який працює в конкретному регіоні в умовах воєнного стану, можна скористатись переліком від Нотаріальної палати України: https://npu.ua/news/notary/ або спеціальним телеграм-ботом @NotariusUaChatBot.
На сьогодні нотаріуси вчиняють обмежений перелік нотаріальних дій без використання спеціальних бланків нотаріальних документів, а саме: нотаріальне посвідчення довіреностей, нотаріальне посвідчення заповітів, засвідчення справжності підписів на документах, тощо.
2. Правочини із земельними ділянками.
Через те, що наразі не працюють Державний земельний кадастр та Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, правочини щодо купівлі-продажу земельних ділянок та зміна власника/користувача земельної ділянки не здійснюються.
Нині Мінагрополітики та Мін’юст працюють над частковим відновленням роботи Державного земельного кадастру та Державного реєстру прав в обмеженому функціоналі та з обмеженим доступом.
На період воєнного стану встановлено спрощений порядок надання військовими адміністраціями в умовах воєнного стану сільськогосподарських земель у користування агровиробникам на один рік без реєстрації ділянок у земельному кадастрі, а прав на них у Реєстрі прав (24 березня 2022 р. ВРУ ухвалила ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» (реєстр. №7178)).
3. Реєстрація змін щодо юридичних осіб та ФОПів.
Мін’юст надав можливість проводити нагальні реєстраційні дії:
- автоматична реєстрація ФОП через портал Дія;
- створення благодійних організацій та громадських формувань та змін до відомостей про них;
- зміни керівника юридичної особи у зв’язку з його смертю;
- зміни місцезнаходження юридичної особи; органів державної влади, органів місцевого самоврядування, казенних підприємств, державних підприємств, комунальних підприємств, комунальних організацій (установ, закладів), державних організацій (установ, закладів), а також акціонерних товариств, які є банками;
- зміни видів економічної діяльності ФОПів;
- припинення підприємницької діяльності ФОПів.
Державна реєстрація проводиться виключно державними реєстраторами, включеними до переліку Міністерства юстиції, незалежно від місцезнаходження нерухомого майна/юридичної особи чи підприємця.
Детальну інформацію можна отримати в суб’єктів надання адміністративних послуг у регіонах.
4. Стан роботи єдиних та державних реєстрів України.
На сьогодні функціонують, за винятком окремих адміністративно-територіальних одиниць: Спадковий реєстр, Єдиний реєстр довіреностей, Єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів; Державний реєстр актів цивільного стану; Державний реєстр обтяжень рухомого майна; Єдиний реєстр боржників.
Не функціонують: Державний реєстр речових прав на нерухоме майно; Державний земельний кадастр; Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (є можливість вчиняти окремі реєстраційні дії); Єдиний державний реєстр судових рішень.
Обмеження роботи реєстрів є динамічними та змінюються залежно від ходу війни. Міністерство юстиції наразі розробляє план поетапного відкриття доступу та роботи реєстру речових прав та реєстру юридичних осіб.
5. Забезпечення виконання зобов’язань.
Мін’юст та нотаріальна спільнота вживає усіх можливих заходів щодо відновлення роботи необхідних для кредитування інструментів та належного оформлення забезпечення виконання зобов’язань. Першочерговим завданням є відновлення нотаріального посвідчення аграрних розписок, а згодом іпотеки.
6. Нормативно-правові зміни роботи нотаріату та вчинення реєстраційних дій в умовах воєнного стану викладені в:
- постанові Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 року № 164 (з урахуванням змін та доповнень);
- постанові Кабінету Міністрів України «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» від 06 березня 2022 року № 209 (з урахуванням змін та доповнень).
-
15:57«Пліч-о-пліч»: на Уманщині визначили переможців другого етапу змагань
На Уманщині вже визначили 141 переможця територіального етапу змагань шкільних ліг «Пліч-о-пліч». Про це інформують в управлінні освіти і науки Черкаської ОВА. Нещодавно футзальні баталії…
15:57 -
15:53Авторів Черкащини запрошують подавати заявки на видання своїх книг
Власні твори на розгляд експертної ради з питань розвитку книговидавничої справи в Черкаській області можна подавати до 1 травня. Про це повідомляють в управлінні культури…
15:53 -
15:29Міжмуніципальне співробітництво: результати територіальних громад Черкащини у 2024 році
На Черкащині упродовж 2024 року активізували роботу з налагодження міжмуніципального співробітництва територіальних громад області. Результатами проведеної роботи поділилися у департаменті регіонального розвитку ОВА. Так, за…
15:29 -
14:37Гранти на переробку: у 2024 році виробники отримали майже 1,8 млрд грн підтримки
У 2024 році за програмою «Гранти для переробних підприємств» держава виплатила 375 грантів на суму 1,788 млрд грн. Зокрема Міністерство економіки перерахувало 900,9 млн грн…
14:37 -
13:01Не тільки інвалідність: інші цілі проведення оцінювання експертними командами
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 впроваджується новий процес оцінювання повсякденного функціонування особи з 1 січня 2025 року на заміну медико-соціальної експертизи. Мета…
13:01 -
10:31Як «Земельний банк» запустив прозорий ринок суборенди державних сільгоспземель
У Фонді державного майна України розповіли про результати втілення проєкту «Земельний банк» за перші три місяці діяльності. За цей період проєкт вже приніс 343,7 млн…
10:31 -
09:1425 тисяч українців навчалися цифрової грамотності в освітніх хабах
Понад 25 тисяч громадян з 22 областей країни пройшли навчання в бібліотеках — Хабах цифрової освіти у 2024 році та опанували цифрові навички. Мінцифра й…
09:14 -
09:12Впровадження нової системи оцінювання повсякденного функціонування особи
Реформа МСЕК та впровадження оцінювання повсякденного функціонування — це не лише зміна застарілої системи, а початок масштабного процесу трансформації державної підтримки для людей з інвалідністю…
09:12 -
09:05Загальні бойові втрати противника станом на 2 січня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 02.01.25 орієнтовно склали:особового складу ‒ близько 792170 (+1370) осіб,танків ‒ 9676 (+4) од,бойових броньованих машин ‒ 20056 (+13)…
09:05 -
07:49Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 2 січня
Ніч в області минула з тривогами через ворожі БпЛА. П'ять з них наші оборонці успішно перетворили на брухт. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець.…
07:49 -
16:03Від оборонки та цифрових шлюбів до номінації Time: Мінцифри у 2024 році
Україна на п’ятому місці серед 193 країн за якістю цифрових держпослуг, сервіс Шлюб онлайн у списку найкращих винаходів, за версією TIME, оборонний кластер Brave1 виріс…
16:03 -
13:20Усі пріоритетні видатки профінансовано, – Денис Шмигаль
Під головуванням прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля відбулася нарада щодо виконання державного бюджету та основних показників економічного й соціального розвитку. - Рік завершуємо впевнено. Державний бюджет…
13:20