Вільно купувати, продавати, відчужувати, дарувати: 100 днів земельної реформи в країні
Ринок землі сформувався, він стабільний. Можна вільно купувати, продавати, відчужувати, дарувати земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Про це сказав керівник Департаменту агропромислового розвитку ЧОДА Ігор Глухов під час брифінгу в ОДА, присвяченому темі земельної реформи.
Нагадаємо, минуло 100 днів із дня відкриття ринку землі в Україні.
– Відновлення права власності на землю було принциповою позицією Президента України Володимира Зеленського. Завдяки його позиції та сприяння в Україні відбулася земельна реформа, – наголосив керівник Департаменту. – Запровадження ринку землі за новим законом передбачає два етапи. На першому – із 1 липня 2021 року скасували дію мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення. А вже з 2024 року право на придбання землі отримають не тільки фізичні, а й юридичні особи. Із переходом на другий етап буде змінено не тільки суб’єктів – учасників ринку землі, а й граничний розмір концентрації землі в одних руках.
Зауважимо, Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”, який сьогодні повноцінно функціонує ‒ прозорий, дієвий і кожен громадянин може реалізувати своє право розпоряджатися землею: продати, передати в спадок, здавати в оренду чи самому господарювати на цій землі.
Пройшло 100 днів з моменту відкриття ринку земель, проте моніторинг земель свідчить про відсутність в нашій області ажіотажу на ринку земель сільськогосподарського призначення.
За словами Ігоря Валентиновича, із 1 липня в Черкаській області кількість відчужених земельних ділянок становить 972 на загальну площу 1756 га, вартість 1 га землі – 34,4 тис. га. Щодо кількості відчужених земельних ділянок Черкаська область посідає 13 місце серед регіонів України.
Водночас начальниця Управління землеустрою, використання та охорони земель ГУ Держгеокадастру у Черкаській області Олена Щербина зазначила, що така прозорість та відкритість – це «ліки» від усіх фобій, які так довго та наполегливо доводили противники запровадження ринку земель.
– Ще одним позитивним моментом, за період функціонування відкритого ринку землі було ухвалення Урядом постанови про «Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)». Вона розроблена Держгеокадастром, а також Закону №1444 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони». Метою прийнятих документів є забезпечення публічності та прозорості земельних торгів у формі електронних аукціонів з продажу та передачі в користування земельних ділянок всіх форм власності. Відтепер торги проводитимуться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет через електронну торгову систему, що перебуває у державній власності. Аукціони проводитимуться відповідно до договору між організатором торгів і оператором електронного торговельного майданчика.
Що необхідно знати громадянам про укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки с/г призначення?
Договір купівлі-продажу земельної ділянки підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню. Під час укладення відповідного договору громадянам необхідно буде надати нотаріусу такі документи:
- документи, що посвідчують їх особи і громадянство України, а також реєстраційні номери облікової картки платника податків;
- оригінал документу про право власності на землю (наприклад, державний акт на право власності на землю, свідоцтво про право на спадщину, або інший документ, що підтверджує право власності на земельну ділянку);
- витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, як документ, що підтверджує внесення даних про земельну ділянку до Державного земельного кадастру. Якщо земельній ділянці кадастровий номер не присвоєно, спочатку потрібно замовити у землевпорядній організації виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). За результатами даної процедури відповідній земельній ділянці присвоюється кадастровий номер;
- документи про грошову оцінку відчужуваної земельної ділянки.
Довідково:
Законом України від 31 березня 2020 р. № 552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який набрав чинності 1 липня 2021 року, скасовано заборону на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення приватної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв). Цим законом фактично забезпечено відновлення прав громадян України, встановлених частиною першою статті 41 Конституції України, на право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
-
16:44Понад 20 підприємств релоковано на Черкащину, – Ігор Табурець
Черкащина допомагає бізнесу з регіонів, де ведуться бойові дії. На сьогодні вже 21 підприємство релоковано до нас в область. Ще 13 – у процесі. Частина…
16:44 -
15:36Президентське подружжя взяло участь у церемонії прощання з Леонідом Кравчуком
Президент України Володимир Зеленський разом з дружиною Оленою взяв участь у церемонії прощання з Главою Української держави у 1991-1994 роках Леонідом Кравчуком. Церемонія відбулася в…
15:36 -
14:54Камери фіксації порушень правил дорожнього руху повертають порядок на автошляхах
Зараз відновлюється робота системи, яка добре працювала до початку широкомасштабної російської агресії. Недотримання швидкісного режиму є причиною номер один аварій у нашій країні, зокрема, й…
14:54 -
14:43Денис Шмигаль провів нараду з представниками АЗС: Необхідно, щоб люди мали пальне, а на ринку не було зловживань
Через знищення російським агресором нафтопереробної інфраструктури та нафтосховищ в Україні виник дефіцит пального. Влада в особі Кабінету Міністрів, усіх центральних органів виконавчої влади, митниці й…
14:43 -
14:35В Україні затвердили перелік міст, де можна буде скласти національний мультитест
Міністерство освіти і науки затвердило перелік населених пунктів України, у яких буде сформовано попередню мережу тимчасових екзаменаційних центрів для проведення національного мультипредметного тесту. Відповідний наказ МОН від…
14:35 -
11:45Ще 12 садочків запрацювали на Черкащині
Про це повідомив начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. Йдеться про дошкільні заклади у Черкасах, Золотоніській, Уманській та інших тергромадах. - Таким чином, очно вже працюють…
11:45 -
11:22
-
10:33Володимир Зеленський закликав науковців США долучитися до відновлення українських закладів освіти, які постраждали внаслідок російської агресії
https://youtu.be/iHwzB_fskCQ Президент Володимир Зеленський під час онлайн-спілкування з університетською спільнотою США запросив науковців приєднатися до програми відбудови шкіл і вишів в Україні, адже за час…
10:33 -
10:19У лісах Черкащини – висока та надзвичайна пожежна небезпека
У лісах Черкащини встановилася висока (4 класу) та надзвичайна (5 класу) пожежна небезпека. Наразі у лісах держлісфонду трапилося 10 випадків низових лісових пожеж на понад…
10:19 -
10:11В Україні арештували 12,4 млрд грн активів російського олігарха
Співробітники Бюро процесу економічної безпеки України, за керівництва Офісу Генерального прокурора, проводять досудове розслідування кримінального провадження, за фактом легалізації майна, одержаного злочинним шляхом. За…
10:11 -
09:51єМалятко знову в Дії
Реєструйте народження малюка онлайн. Отримати необхідні послуги з комплексу єМалятко знову можна онлайн. Якщо у вас є медичний висновок про народження (МВН) – переходьте на портал…
09:51 -
09:48Як отримати статус внутрішньо переміщеної особи
Наразі право на отримання довідки ВПО мають особи, які з 24 лютого 2022 року перемістилися із регіонів, які визначені в розпорядженні Уряду від 6 березня…
09:48