Вільно купувати, продавати, відчужувати, дарувати: 100 днів земельної реформи в країні

Ринок землі сформувався, він стабільний. Можна вільно купувати, продавати, відчужувати, дарувати земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Про це сказав керівник Департаменту агропромислового розвитку ЧОДА Ігор Глухов під час брифінгу в ОДА, присвяченому темі земельної реформи.

Нагадаємо, минуло 100 днів із дня відкриття ринку землі в Україні.

– Відновлення права власності на землю було принциповою позицією Президента України Володимира Зеленського. Завдяки його позиції та сприяння в Україні відбулася земельна реформа, – наголосив керівник Департаменту. – Запровадження ринку землі за новим законом передбачає два етапи. На першому – із 1 липня 2021 року скасували дію мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення. А вже з 2024 року право на придбання землі отримають не тільки фізичні, а й юридичні особи. Із переходом на другий етап буде змінено не тільки суб’єктів – учасників ринку землі, а й граничний розмір концентрації землі в одних руках.

Зауважимо, Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”, який сьогодні повноцінно функціонує ‒ прозорий, дієвий і кожен громадянин може реалізувати своє право розпоряджатися землею: продати, передати в спадок, здавати в оренду чи самому господарювати на цій землі.

Пройшло 100 днів з моменту відкриття ринку земель, проте моніторинг земель свідчить про відсутність в нашій області ажіотажу на ринку земель сільськогосподарського призначення.

За словами Ігоря Валентиновича, із 1 липня в Черкаській області кількість відчужених земельних ділянок становить 972 на загальну площу 1756 га, вартість 1 га землі – 34,4 тис. га. Щодо кількості відчужених земельних ділянок Черкаська область посідає 13 місце серед регіонів України.

Водночас начальниця Управління землеустрою, використання та охорони земель ГУ Держгеокадастру у Черкаській області Олена Щербина зазначила, що така прозорість та відкритість – це «ліки» від усіх фобій, які так довго та наполегливо доводили противники запровадження ринку земель.

– Ще одним позитивним моментом, за період функціонування відкритого ринку землі було ухвалення Урядом постанови про «Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)». Вона розроблена Держгеокадастром, а також Закону №1444 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони». Метою прийнятих документів є забезпечення публічності та прозорості земельних торгів у формі електронних аукціонів з продажу та передачі в користування земельних ділянок всіх форм власності. Відтепер торги проводитимуться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет через електронну торгову систему, що перебуває у державній власності. Аукціони проводитимуться відповідно до договору між організатором торгів і оператором електронного торговельного майданчика.

Що необхідно знати громадянам про укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки с/г призначення?

Договір купівлі-продажу земельної ділянки підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню. Під час укладення відповідного договору громадянам необхідно буде надати нотаріусу такі документи:

• документи, що посвідчують їх особи і громадянство України, а також реєстраційні номери облікової картки платника податків;
  • оригінал документу про право власності на землю (наприклад, державний акт на право власності на землю, свідоцтво про право на спадщину, або інший документ, що підтверджує право власності на земельну ділянку);
  • витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, як документ, що підтверджує внесення даних про земельну ділянку до Державного земельного кадастру. Якщо земельній ділянці кадастровий номер не присвоєно, спочатку потрібно замовити у землевпорядній організації виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). За результатами даної процедури відповідній земельній ділянці присвоюється кадастровий номер;
  • документи про грошову оцінку відчужуваної земельної ділянки.

Довідково:

Законом України від 31 березня 2020 р. № 552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який набрав чинності 1 липня 2021 року, скасовано заборону на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення приватної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв). Цим законом фактично забезпечено відновлення прав громадян України, встановлених частиною першою статті 41 Конституції України, на право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.