Усиновлення в умовах воєнного стану
Останнім часом засоби масової інформації та соціальні мережі активно поширюють заклики терміново усиновити дітей, які втратили батьків внаслідок війни Росії проти України, а також дітей, які проживали у закладах інституційного догляду поряд з місцями активних бойових дій і тому були евакуйовані в більш безпечні регіони України та за кордон.
- В першу чергу, необхідно вжити вичерпних заходів для реалізації права дитини на виховання батьками або іншими родичами. Це принципово важливо для забезпечення найкращих інтересів дитини.
- Під час воєнного стану не можна змінювати чи спрощувати процедуру усиновлення. В умовах, коли часто важко знайти документи, встановити реальну ситуацію з батьками дитини зростають ризики порушення її прав.
- Тому заклики до «негайного усиновлення» – це або кричуще невігластво, або свідоме шахрайство. І в обох випадках ведуть до порушення прав дітей, а в окремих випадках – до додаткової травматизації дитини, торгівлі дітьми.
- Також нагадуємо, що будь-яке фото чи відео із обличчям дитини, опубліковане без згоди її законних представників, є порушенням законодавства та права дитини на повагу до приватного і сімейного життя.
- Якщо Ви хочете усиновити дитину, то просимо звернути увагу на ключові аспекти законодавства, яких потрібно неухильно дотримуватися:
• Яку дитину можна усиновити? Усиновити можна дитину-сироту, дитину, позбавлену батьківського піклування, дитину, нотаріальну згоду на усиновлення якої надали її батьки, і яка в обов’язковому порядку перебуває на обліку з усиновлення.
Цей облік ведуть служби у справах дітей та Національна соціальна сервісна служба. Діти, які сиротіють у зв’язку з воєнними діями, ще не перебувають на обліку з усиновлення. Отже, розпочати процедуру їх усиновлення наразі неможливо.
Якщо дитина має братів і сестер, їх заборонено роз’єднувати – діти повинні бути усиновлені разом в одну сім’ю.
• Хто може усиновити дитину? Переважне право на усиновлення дитини мають її родичі.
Особи, які хочуть усиновити дитину, повинні в обов’язковому порядку звернутися до служби у справах дітей за місцем свого проживання.
Вони мають зібрати необхідні документи та пройти навчання, довести, що відповідають вимогам для усиновлення і стати на облік кандидатів в усиновлювачі (його також ведуть служби у справах дітей).
Тільки після цього можна розпочинати процедуру з усиновлення.
• Хто забезпечує усиновлення дітей? Служба у справах дітей надає офіційну інформацію про дитину, яка може бути усиновлена, та відіграє ключову роль у забезпеченні усиновлення дітей. Якщо інформацію про дітей, які можуть бути усиновлені, поширюють інші особи, це є порушенням законодавства.
Рішення про усиновлення дитини приймає суд за місцем проживання дитини.
Для усиновлення потрібна згода самої дитини, якщо за віком та рівнем розвитку вона може її висловити.
Зараз в окремих регіонах, де відбуваються активні бойові дії, служби у справах дітей та суди тимчасово не здійснюють повною мірою своїх повноважень. Тому процес усиновлення в цих регіонах не можливо організувати із дотриманням всіх необхідних процедур.
Усиновлення дітей, які перебувають на території України, буде провадитись лише в тих регіонах, де немає воєнних дій та працюють державні органи влади України і тільки по відношенню до тих дітей, обставини життя батьків яких або інших родичів вдалося встановити. В умовах воєнного стану, коли люди можуть перебувати в облозі без зв’язку, в полоні або в лікарні із пораненнями різної складності, це може потребувати більш тривалого часу.
Також слід брати до уваги, що особи, які хочуть усиновити дитину, не завжди матимуть можливість зібрати необхідні документи, підтвердити наявність житла та постійного доходу й створити для дитини належні умови для виховання та розвитку.
- Як Ви можете допомогти дитині, якщо усиновити її неможливо.
Перше. Ви можете звернутись до служби у справах дітей.
В Україні передбачені різні форми тимчасового прийняття дітей до себе в сім’ю допоки не будуть знайдені їхні батьки чи інші родичі.
Дитина, яка залишилася без батьківського піклування, може бути влаштована службою у справах дітей у сім’ю родичів, знайомих, а також в сім’ю патронатного вихователя.
Діти, які вже набули статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, можуть бути влаштовані під опіку, піклування, у прийомну сім’ю чи дитячий будинок сімейного типу.
Для того, щоб отримати фахову консультацію з питань усиновлення або тимчасового прийняття дитини в свою сім’ю рекомендуємо звертатися виключно до служб у справах дітей за місцем свого проживання (перебування) або до Національної соціальної сервісної служби.
Друге. Ви можете скористатись чат-ботом «Дитина не сама» https://t.me/dytyna_ne_sama_bot
Він створений за ініціативи Дар’ї Герасимчук, радника–уповноваженого Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації, у співпраці Офісу Президента, Мінсоцполітики та ЮНІСЕФ для допомоги дітям у складних ситуаціях воєнного стану.
Його можна використовувати, якщо Ви:
• бажаєте тимчасово прихистити дитину у своїй сім’ї,
• ваша дитина загубилася,
• знайшли дитину без супроводу дорослих,
• працюєте з міжнародними організаціями, які готові прихистити українських дітей,
• маєте інші питання стосовно дітей (можна звернутись на гарячу лінію).
Третє. Всю необхідну інформацію для служб у справах дітей можна залишити за посиланням: https://cutt.ly/hAmNiqV.
-
10:27Загальні бойові втрати противника станом на 01 жовтня
Загальні бойові втрати противника з 24 лютого 2022 до 01 жовтня 2023 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 278570 (+440) осіб, танків ‒ 4702 (+11)…
10:27 -
10:20Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» представляє спеціальний проєкт до Дня захисників і захисниць України
https://youtu.be/5d46QBtzsgI?si=zZ0bTsM30LeG7Pq4 Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», яка впроваджується за ініціативою першої леді Олени Зеленської, представляє спеціальний проєкт, створений у партнерстві з громадською організацією Gen.Ukrainian,…
10:20 -
10:17Звернення Президента Володимира Зеленського з нагоди Дня захисників і захисниць України
https://youtu.be/JO7sUR9cnms?si=ODk4JOfAIbmn9ik6 Шановні громадяни! Дорогий народе! Що можна встигнути за хвилину? Яке значення вона може мати для історії? Які доленосні кроки можна зробити протягом цієї хвилини?…
10:17 -
07:39Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 1 жовтня
Уночі ворог масовано атакував Черкащину ударними безпілотниками. На жаль, є влучання по промисловій інфраструктурі в Умані. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. У результаті…
07:39 -
16:16Уряд вдосконалив процес подачі заяв до кадрового резерву для роботи на деокупованих територіях
Відтепер вступити до резерву для державної служби на деокупованих територіях стало ще простіше. Відповідне рішення було ухвалене Кабінетом Міністрів під час засідання 29 вересня. Зокрема,…
16:16 -
16:02Ігор Табурець розповів про реконструкцію будинку в Умані, в який влучила російська ракета
Департамент будівництва Черкаської обласної державної адміністрації вже оголосив тендер на реконструкцію житлового будинку в Умані, куди 28 квітня цьогоріч поцілила російська ракета. Про це інформує…
16:02 -
15:01Захисників і захисниць вітали на Черкащині
Ті, хто не здався й бореться. Напередодні Дня захисників і захисниць України на Черкащині відзначили сильних, незламних і нескорених. Нагороди їм вручив очільник області Ігор…
15:01 -
14:07Бустерна доза щеплення проти COVID-19: МОЗ затвердило рекомендації щодо додаткової вакцинації та пріоритетних груп населення
Наказом від 27 вересня 2023 року №1700 МОЗ затвердило позицію НТГЕІ щодо визначення пріоритетних груп для вакцинації проти COVID-19 та отримання бустерних доз вакцини проти…
14:07 -
13:14Перше місце серед хвороб: черкащан закликають подбати про здоров’я власного серця
Щохвилини, щогодини, щодня. Наше серце працює безупинно. У Всесвітній день серця медики нагадали про важливість профілактики серцево-судинних захворювань та вчасного виявлення й діагностування хвороб «головного…
13:14 -
12:18Президент України ушанував пам’ять жертв Бабиного Яру
У 82-гі роковини трагедії Бабиного Яру Президент України Володимир Зеленський ушанував пам’ять жертв масових розстрілів нацистами мирних жителів в окупованому Києві в роки Другої світової…
12:18 -
11:45Укрпошта презентувала новий поштовий блок «Зброя Перемоги. Світ з Україною»
Укрпошта офіційно ввела в обіг поштовий блок «Зброя Перемоги. Світ з Україною», на якому відтворено найкращі зразки іноземної техніки, яку було надано країнами-союзниками. Новий поштовий…
11:45 -
11:12В Україні вшановують пам’ять десятків тисяч жертв Бабиного Яру
Урочище на північному заході Києва увійшло до світової історії через події 1941 року, коли нацистські окупанти протягом лічених днів розстріляли там майже 34 тисячі євреїв.…
11:12