У Міносвіти України розповіли про оновлені правила вступу до аспірантури
Щоб навчання в аспірантурі не перетворилося на корупційний інструмент уникнення мобілізації, у 2024 році скасовано вступ на денну форму навчання за контрактом та відкориговано правила щодо поновлення навчання в аспірантурі. Про це інформують в Міністерстві освіти і науки України.
Вступ в аспірантуру в цьому році здійснюватиметься виключно за державним замовленням, водночас що бюджетних місць стане вдвічі більше, щоб дати можливість всім, хто насправді бажає здобути ступінь доктора філософії (а не просто уникнути мобілізації через аспірантуру), це зробити з повною підтримкою від держави. Вступ на навчання в аспірантурі за контрактом цього року буде можливий лише на заочній та вечірній формах.
До 2022 року до аспірантури щороку вступало 7-8 тисяч осіб. Для порівняння: у 2024-му на тест для вступу в магістратуру та аспірантуру записалося понад 246 тис. осіб. З них 91 561 особа — це чоловіки віком 25-60 років, у яких вже є ступінь магістра чи спеціаліста. Така кількість чітко вказує, що бажання вступити в аспірантуру не вмотивовано бажанням здійснювати дослідження або вступати на шлях наукової чи викладацької кар’єри, а швидше іншими чинниками. Крім того, існує низка схем, які незаконно пропонують забезпечити потенційним аспірантам вступ на денну форму за контракт для уникнення мобілізації.
Зміни оновлюються відповідно до Порядку прийому на навчання для здобуття ступенів бакалавра, магістра, доктора філософії / доктора мистецтва у 2024 році. Також зміни діють на основі спеціального наказу МОН, який ухвалено, виходячи зі спеціальних повноважень, наданих законом «Про освіту» на період воєнного стану.
Щодо змін до Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2024 році:
- Зберігається ЄВІ (єдиний вступний іспит) для всіх вступників в аспірантуру, але змінюється вага його компонентів під час розрахунку конкурсного бала. Тому всі хто, зареєструвався на ЄВІ у 2024 році, складають його.
- Допуском до вступних іспитів у всіх ЗВО і наукових установах встановлюється оцінка ЄВІ в частині ТЗНК на рівні 160 балів.
- Щодо ЄВІ в частині іноземної мови, то оцінка вступника може не враховуватися в конкурсному балі під час вступу в аспірантуру. Це вирішуватиметься на розсуд закладу / установи, що може врахувати іспит з іноземної мови або встановити власний іспит. Натомість оцінка, отримана в результаті складання ЄВІ в частині іноземної мови, залишається обов’язковою для вступу на магістерські програми.
У частині спеціального наказу МОН передбачаються такі нововведення:
- Вступ на аспірантуру у 2024 році можливий лише на денну форму навчання за державним замовленням. Важливо: у 2024 рік неможливий вступ до аспірантури на денну форму навчання за контрактом.
- Збільшується кількість бюджетних місць із традиційних 3200 до 7000. Таким чином кількість реальних аспірантів, які насправді бажають здійснювати наукову роботу і розвиватися в аспірантурі буде забезпечено. Саме ЗВО і наукові установи, після первинного складання ЄВІ усіма охочими, своїми вступними випробуваннями обиратимуть тих вступників, які найталановитіші.
- За контрактом залишається заочна, а також вечірня форми (остання — як за державним замовленням, так і за контрактом). Важливо: вечірня та заочна форми навчання не передбачають відстрочення від мобілізації.
- Переведення з інших форм навчання на денну форму навчання буде недоступним.
- Поновлення навчання на денній формі дозволяється лише особам, які не є військовозобов’язаними, а також іншим категоріям, яким законно дозволено переривати навчання (вагітність, військова служба, медики тощо).
Спеціальний наказ виданий на базі особливих повноважень МОН на період дії воєнного стану. Передбачено статтею 57(1) закону «Про освіту».
МОН наголошує, що освіта — це не засіб ухилення від конституційного обов’язку. Навчання в аспірантурі є відповідальним процесом, що має на меті поглиблювати дослідницькі здобутки та розвивати науковий пласт української освіти загалом. Тим самим ми забезпечуємо право на освіту, зокрема, в збереженні легітимності аспірантів.
-
17:59На Черкащині продовжують розбудовувати інфраструктуру реабілітації
В області працюють над створенням сучасної системи реабілітації. Нове відділення відкрили в одному з медзакладів Звенигородщини. Тут є все необхідне для пацієнтів: кваліфіковані фахівці, сучасне…
17:59 -
17:53«Доступні кредити 5-7-9%»: з початку року підприємці отримали 516 пільгових кредитів на 2 млрд грн
З початку 2025 року за Державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%» підприємці отримали 516 пільгових кредитів на загальну суму 2 млрд грн, з яких від банків…
17:53 -
17:30«Моменти стійкості щодень»: в Черкасах запрошують на інтерактивну виставку
Для підтримки та психологічної рівноваги. У Черкасах відкрили інтерактивну виставку «Моменти стійкості щодень». На відкриття виставки завітала перша заступниця очільника області Наталія Кравченко, регіональна координаторка…
17:30 -
16:51На Черкащині актуалізують Стратегію розвитку області-2027
В області триває робота над оновленням Стратегії розвитку регіону до 2027 року. Днями відбулося засідання робочої групи під головуванням заступника очільника області Олександра Турченяка, на…
16:51 -
15:53«Зимова єПідтримка»: Уряд спрямував додаткові 5 млрд грн на реалізацію програми
Усі заявки, подані українцями на отримання допомоги за програмою «Зимова єПідтримка», будуть виконані. Уряд виділив 5 мільярдів гривень із резервного фонду держбюджету на реалізацію програми…
15:53 -
15:44ФДМУ: понад 11 млн гривень – сума переможних ставок на приватизаційних аукціонах
Минулого тижня команда Фонду державного майна України провела 6 успішних онлайн-аукціонів з приватизації на суму 11,10 млн грн. Всі торги проходили в електронній системі «Прозорро.Продажі».…
15:44 -
15:18Як дізнатися, до якого медзакладу передано вашу справу від МСЕК?
Міністерство охорони здоров’я України впроваджує нову систему оцінювання повсякденного функціонування особи. Це важливий крок у запровадженні прозорих та ефективних підходів до встановлення статусу інвалідності та…
15:18 -
14:26Як ВПО отримати субсидію на оренду житла?
В Україні з 29 січня запрацює новий механізм підтримки внутрішньо переміщених осіб – субсидія на оренду житла. Це частина Зимової підтримки – ініціативи Президента України…
14:26 -
13:56В Україні триває відбір фахівців із супроводу ветеранів війни за оновленими стандартами
Мінветеранів продовжує приймати заявки на участь у відборі на посади фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, відповідно до оновленого професійного стандарту. Кандидати на…
13:56 -
13:16Власна справа: 5,5 млрд грн інвестувала держава через гранти в розвиток малого й середнього бізнесу
Ще 471 українець став переможцем програми «Власна Cправа» за підсумками двадцять п’ятої хвилі. Вони отримають гранти на старт або розвиток бізнесу на 113 млн грн.…
13:16 -
10:23Які є соціальні послуги для військових і як їх отримати?
Українські захисники та їхні родини мають право на безоплатні соціальні послуги. Держава забезпечує військовослужбовців психологічною підтримкою, правовою допомогою та соціальним супроводом як під час служби,…
10:23 -
10:02Майже 2000 робочих місць для людей з інвалідністю облаштували роботодавці
129 млн грн компенсувала держава роботодавцям за облаштування робочих місць для майже 2000 працевлаштованих людей з інвалідністю у 2024 році. Черкащина - серед лідерів. Про…
10:02