У Міносвіти розповіли, яким буде національний мультипредметний тест 2024
2024-ий буде вже третім роком, в який Україна через повномасштабне вторгнення не може провести повноцінне зовнішнє оцінювання для вступників. Український центр оцінювання якості освіти вже відпрацював схему проведення національного мультипредметного тесту. Однак цьогоріч очікуються певні зміни.
Щоб пояснити, яким буде національний мультипредметний тест у 2024 році та що чекати вступникам, Міністерство освіти і науки України провело відкриту пресконференцію «Вступні випробування у 2024 році: чого очікувати».
Як зазначив голова Комітету освіти, науки та інновацій Верховної Ради України Сергій Бабак, нині розробляється закон, що регулюватиме вступ у 2024 році. У законодавстві прямо вказана процедура складання зовнішнього незалежного оцінювання та механізми його реалізації. Щороку видається спеціальний закон, який визначає порядок проведення оцінювання вступників. Зараз він вже перебуває на етапі реєстрації у Верховній Раді.
Основним нововведенням НМТ-2024 є тестування з 4 предметів, три з яких — українська мова, історія України та математика — є обов’язковими. Право вибору ще одного предмета лишається за вступником. Українська мова є необхідним іспитом для всіх спеціальностей, адже знання державної мови — базова навичка громадянина. Математика демонструє навички аналітичного й логічного мислення, які необхідні для подальшого навчання й розвитку.
«Формат НМТ у 2024 році: 3+1. Відтепер вступники в обов’язковому порядку складатимуть не 3 предмети, а 4: українську мову, математику, історію України та один предмет на вибір. Усі предмети учасники тестування складатимуть в один день у такому форматі: 2 години тестування, перерва і ще 2 години тестування. Таким чином ми рухаємось до стандартів європейських країн, де на випуску зі школи перевіряють знання не менш ніж з 5 предметів», — зазначив заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький.
Зарахування історії України до категорії обов’язкових для складання предметів є важливим кроком для зміцнення національної свідомості та самоідентифікації. Такі знання формують здатність аналітичного й критичного мислення, розвивають уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки й визначати тенденції та закономірності, а також бути стійкими до історичних маніпуляцій і фейків.
Вступники, як і раніше, могтимуть самостійно обрати предмет для вступу на бажану спеціальність і підтвердити знання у цій галузі. Предмет на вибір показує індивідуальну освітню траєкторію людини та стимулює до вивчення іноземних мов або природничих наук. А університети обиратимуть вступників на основі їхньої мотивації та готовності до вивчення конкретної спеціальності.
Учасник зможе скласти предметні тести в один день, а якщо йому щось завадить (хвороба, повітряна тривога під час тесту тощо), то зможе пройти тестування в додаткову сесію. Кожен блок триватиме 120 хвилин, з перервою між ними. Така модель тестування є вимушеною, але прийнятною в умовах воєнного стану: учасникам потрібно буде лише раз з’явитися до екзаменаційного центру. Завдяки цьому вступникам не треба долати подекуди значну відстань до екзаменаційних центрів і ризикувати безпекою. А ті, хто складатиме тестування за кордоном, зможуть це зробити у місцевих екзаменаційних центрах.
Під час заходу окрему увагу приділили обговоренню ДПА для учнів та учениць 4-х, 9-х і 11-х класів. Наразі випускники початкової, базової та середньої школи не складатимуть такі обов’язкові тестування. Однак після перемоги Український центр оцінювання якості освіти планує розгорнути серію обʼєктивних досліджень після кожного з цих класів. Тому вже цього навчального року УЦОЯО проведе пілотування системи Державної підсумкової атестації для учнів після 4-го класу на визначеній кількості учнів. Важливо зазначити, що ДПА в 4-му класі не впливає на подальше навчання учнівства, воно потрібне для моніторингу якості освіти та коригування освітньої політики.
Ті, хто не планує вступати до закладів вищої освіти, можуть не складати НМТ. У 2024 році для випускників немає обовʼязкової державної підсумкової атестації. Пробного НМТ також не проводитимуть. Однак для того, щоби цьогорічні вступники мали можливість підготуватися до складання НМТ, Український центр оцінювання якості освіти має вчасно проінформувати учасників про специфіку тестування, зокрема заздалегідь оприлюднити демонстраційні варіанти тестів.
-
16:34Держава підтримала переробну галузь грантами на 2,5 млрд грн
Міністерство економіки перерахувало 99,7 млн грн ще п’ятнадцятьом заявникам, які подавали заявки на грант для переробних підприємств. З початку дії урядової програми єРобота, за якою…
16:34 -
15:49“Наші виробники – наша економічна міць”, – Ігор Табурець
Виробники Черкащини вистояли, стабілізувались і продовжують працювати, долаючи всі виклики воєнного часу. У цьому питанні ОВА залишається їхнім незмінним і надійним партнером. На цьому наголосив…
15:49 -
15:46В області за минулий тиждень на ГРВІ захворіли понад 5,6 тис осіб
У Черкаській області за попередній тиждень захворіли 5 660 осіб на ГРВІ, включно із COVID-19, із них 2 886 - діти до 17 років (52,0%).…
15:46 -
15:02Наступного року бізнес зможе отримати 15 тисяч грантів від Уряду
Уряд розширює програми підтримки бізнесу та закликає місцеву владу долучатись до їх співфінансування. Наступного року малі та середні підприємства зможуть отримати від держави 15 тисяч…
15:02 -
14:58В області прогнозують морозну погоду
Грудень зазвичай мінливий, адже в цей період атмосфера перебудовується на зимовий лад. Після нетривалої відлиги інтенсивністю 3-5° тепла, вчора вдень Черкащина опинилася у холодній, тиловій…
14:58 -
12:22В Україні з’явився онлайн-гід із прав людини
Він має назву Human Rights Guide. Посібник розробив Центр громадянських свобод разом із Baltic Human Rights Society. Про це йдеться на сайті центру. Онлайн-гід доступно…
12:22 -
10:50Черкаський стрілець виборов срібло міжнародного турніру з кульової стрільби
Сергій Куліш здобув срібло Міжнародного турніру з кульової стрільби Polish Open Kaliber 2023. Змагання проходили у місті Білосток, у Польщі. Тривали змагання упродовж 30 листопада…
10:50 -
09:35Фонд держмайна планує провести понад 90 приватизаційних онлайн-аукціонів у грудні
Команда ФДМУ вже оголосила 61 аукціон з приватизації держмайна, загальна стартова вартість активів становить понад 400 млн гривень. Серед актуальних пропозицій місяця – об’єкти різної…
09:35 -
09:15Відтепер через додаток «Перекладач ЖМ» можна звернутися до рятувальників ДСНС
Війна та природні катаклізми становлять серйозну загрозу для всіх українців, але найбільш уразливі - люди з порушенням слуху. В умовах, коли спілкування ускладнене, отримання допомоги…
09:15 -
09:11Уряд та ЮНІСЕФ продовжують програму підтримки для українських родин
Завдяки фінансовій підтримці партнерів Україна продовжує підвищення соціальних виплат для тих, хто цього найбільше потребує. Про це зазначив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Уряду…
09:11 -
09:09Олена Зеленська: Безбар’єрність і рівні можливості потрібні не «окремим категоріям» – вони потрібні всім
Перша леді України Олена Зеленська взяла участь у Національному форумі прав людей з інвалідністю, який відбувся в Міжнародний день людей з інвалідністю в Києві. У…
09:09 -
09:06Загальні бойові втрати противника станом на 04 грудня
Загальні бойові втрати противника з 24 лютого 2022 по 04 грудня 2023 орієнтовно склали: особового складу / personnel ‒ близько/ about 332810 (+770) осіб /…
09:06