У медичних університетах поглиблюватимуть знання майбутніх медиків про психічне здоровʼя
Міжнародне дослідження, проведене у рамках четвертого Саміту перших леді та джентльменів, показало, що 89 % опитаних дітей з 15 країн світу знають щонайменше про одну війну або збройний конфлікт, що триває у світі. Майже кожен четвертий юний респондент безпосередньо постраждав від війни, а 67 % — зазнали її непрямого впливу. В Україні цей показник ще вищий: 99 % опитаних неповнолітніх українців постраждали від воєн безпосередньо й 1 % — мали опосередкований вплив.
Ці жахливі цифри відображають реальність, у якій ми сьогодні живемо. Коли чи не щодня відчуваємо тривогу, стрес, перебуваємо у небезпеці. А тому знання щодо підтримки психічного здоровʼя нині стають важливими і необхідними — щоб мати змогу допомогти собі та підтримати тих, хто поруч.
Для того, щоб професійні послуги з охорони психічного здоровʼя були доступні кожному, хто їх потребує, МОЗ України разом із ВООЗ та іншими партнерами масштабують навчання за програмою mhGAP.
З моменту запуску наприкінці 2022 року онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP» успішно пройшли майже 100 000 тисяч слухачів. Серед них: 19 346 лікарів первинної медичної допомоги, 49 602 представники середнього медичного персоналу та 12 317 лікарів спеціалізованої медичної допомоги.
Паралельно із «донавчанням» медичних працівників, ВООЗ та МОЗ у межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя — ініціативи першої леді Олени Зеленської — заохочує керівників вишів впроваджувати mhGAP у навчальні програми їх закладів. Для того, щоб майбутні медичні працівники отримували необхідні знання з ментального здоровʼя ще під час здобуття медичної освіти.
Такі зміни у навчальних програмах з урахуванням глобальної флагманської програми ВООЗ впроваджуються насамперед для того, щоб підвищити доступ пацієнтів до психологічних послуг шляхом залучення лікарів загальної практики до надання допомоги людям із психічними розладами.
Важливо, що таке навчання пройшли не лише фахівці кафедр медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії, психіатрії та наркології, загальної і медичної психології, але й представники кафедр загальної практики (сімейної медицини), акушерства, гінекології та неонатології, а також терапії, інфекційних хвороб та дерматовенерології і педіатрії післядипломної освіти.
Це навчання започаткувало плідну співпрацю університету з ВООЗ та Всеукраїнською програмою ментального здоровʼя для впровадження в навчальні програми для студентів програми mhGAP.
За даними Академії НСЗУ, станом на вересень 2024 року онлайн курс mhGAP пройшли 1 760 осіб, які навчаються або працюють у закладах вищої освіти.
Довідка: Mental Health Gap Action Programme (mhGAP) — це глобальна флагманська програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих із ментального здоров’я кадрів (наприклад, сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів) до надання допомоги людям із психічними розладами.
Керівництво mhGAP та його версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує протоколи оцінки та ведення поширених психічних розладів, таких як депресія, гостра реакція на стрес, посттравматичний стресовий розлад, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані зі вживанням психоактивних речовин та інших ПНПР розладів. Завдяки цьому медичні працівники, які не є за своєю освітою спеціалістами із ментального здоровʼя, мають змогу провести скринінг та надати базову підтримку людині, а за потреби — скерувати пацієнта до вузького спеціаліста (психолога, психіатра чи ін.)
-
17:18Адаптаційний простір відкрили на Чигиринщині
Адаптаційний простір «Ми – поруч» запрацював у Чигиринській громаді. Тут ветерани, військові та їхні близькі можуть отримати необхідну підтримку та супровід. Про це повідомляють у…
17:18 -
16:41На Черкащині відбудеться масштабний економічний форум
Щотижнева комунікація влади та бізнесу цього разу відбудеться у форматі офлайн. В області проведуть «Черкаський міжнародний економічний форум-2024». Про це повідомив начальник ОВА Ігор Табурець.…
16:41 -
14:59Як приватизація землі наповнює бюджети: аналіз відкритих даних торгів
Станом на травень 2024 року в Україні продано 567 000 гектарів землі, з них через систему Прозорро.Продажі — 6 363 гектари на суму 2,06 мільярда…
14:59 -
14:17Виставка сучасного мистецтва триває в Черкасах
У Черкаському художньому музеї експонують виставку сучасного мистецтва, що передана Фондом Миколи Бабака в межах акції «Сучасне мистецтво України. Музейна колекція». Її приурочили до Дня…
14:17 -
14:02Епідситуація щодо грипу та ГРВІ у Черкаській області
Із 18 по 24 листопада 2024 року в області захворіли 4 426 осіб на ГРВІ, включно із COVID-19. Більше половини пацієнтів – діти. Показник захворюваності…
14:02 -
13:40Черкаські виробники залучають державну підтримку на переробку
Понад 42 млн грн на розвиток переробки отримали від держави 9 підприємств Черкащини цьогоріч. Вони скористалися можливостями програми «єРобота: Новий рівень». Про це розповів начальник…
13:40 -
11:53Де отримати безоплатне лікування безпліддя в Україні
Цього року держава вперше покриває витрати на лікування безпліддя. Уже 977 жінок скористалися цією можливістю, і 368 з них завагітніли. Що входить у безоплатне лікування…
11:53 -
11:17«Кібернасильство: знаємо та протидіємо»: в Україні стартує інформаційна кампанія до «16 днів проти насильства»
Офіс віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції спільно з Міністерством юстиції, Національною поліцією України, Кіберполіцією України та Координаційним центром з надання правничої допомоги, оголошує…
11:17 -
10:16Курс на зиму: синоптики прогнозують морози
За прогностичними розрахунками, на Черкащині очікуються від 7º морозу на заході до 5º морозу на решті території. Всього 2º морозу на Чигиринщині. Про це повідомляють…
10:16 -
10:00Без бар’єрів: доступних ЦНАП більшає в області
Ще три центри з надання адмінпослуг на Черкащині стали доступнішими для різних категорій населення. Про це повідомляють у департаменті регіонального розвитку Черкаської ОВА. ЦНАП Городищенської…
10:00 -
09:57Черкаські спортсмени тріумфували на кубку України з таеквондо ІТФ
670 спортсменів з усієї України змагалися за нагороди кубку України з таеквондо ІТФ. Першість днями відбулася у Кременчуці. Черкащани вибороли низку нагород та здобули…
09:57 -
09:52Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 25 листопада
Ніч на Черкащині минула з тривогою, утім без наслідків. Про це повідомив начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. По ворожих цілях працювали сили та засоби ППО.…
09:52