У Черкасах обговорили реформу старшої школи: створення мережі академічних ліцеїв

У Черкасах відбулося громадське обговорення реформи старшої школи. У заході взяли участь представники територіальних громад, освітні управлінці, керівництво обласної військової адміністрації, а також заступниця міністра освіти і науки України Надія Кузьмичова.

Реформа старшої школи, яка передбачає трирічну профільну середню освіту (10-12 класи), має на меті підвищення якості освіти та забезпечення рівного доступу для всіх дітей. Випускники 9 класів обиратимуть між академічними ліцеями, де зможуть поглиблено вивчати обрані предмети для підготовки до вступу у заклади вищої освіти, та професійними коледжами, які надаватимуть можливість здобути професію паралельно із середньою освітою.

На Черкащині приблизно 36 тисяч учнів 5-7 класів, які першими навчатимуться в оновленій старшій школі з 2027 року. У регіоні налічується 66 територіальних громад, і обласна рада затвердила мережу з 81 академічного ліцею. Однак демографічні показники свідчать, що в деяких громадах може не вистачити учнів для формування повноцінних профільних класів. Це створить виклики для забезпечення якісного освітнього процесу, і тому план потребує коригування.

Заступниця міністра освіти і науки України Надія Кузьмичова підкреслила важливість громадських обговорень як платформи для діалогу.

– Громадські обговорення — це не про донесення готових рішень, – зауважила Надія Кузьмичова. – Це можливість почути громади, освітян, їхні пропозиції та запитання. Ми ставимо за мету забезпечити якісну і доступну освіту для кожної дитини. Важливо, що готуємо реформу завчасно. Активна підготовка почалася 2024 року, а з 2025 року розпочнеться пілотування. Тобто в уряду, громад і шкіл є час, щоб створити мережу академічних ліцеїв, пропілотувати нові підходи до навчання і врахувати результати під час масової реалізації реформи.

Заступник очільника області Олександр Шамрай наголосив на необхідності адаптації освітньої мережі до демографічних і географічних реалій регіону. За його словами. Черкащина активно долучилася до впровадження реформи, і сьогоднішній діалог з громадами — це крок до пошуку спільних рішень.

Наразі триває робота над розробкою стратегії впровадження профільної середньої освіти, оновленням положення про ліцей та фінансової моделі функціонування академічних ліцеїв.

– Кожна дитина має право навчатися у сучасній школі, з дійсно якісною, цікавою освітою, яка дасть їй можливість обрати свою майбутню професію, – зазначила менеджерка проєкту DECIDE Валентина Полторак. – Саме завдяки, зокрема, таким громадським обговоренням формується державна політика з найкращими рішеннями для втілення таких складних змін, як реформа старшої школи. На громадське обговорення зібралися лідери усіх 66 територіальних громад Черкащини. І тільки спільно, у дискусіях, в ухваленні часто складних рішень та компромісах формуються якісні зміни для майбутнього.

Більше про реформу можна прочитати на сайті.

За інформацією Міністерства освіти і науки України

 

Стрічка новин