Ситуація із рухом забруднення Десною контрольована. Усі служби посилили моніторинг за якістю води
За оновленими даними прогнозу Укргідрометцентру, забруднена вода орієнтовно може досягнути Київщини 14-16 вересня. Усі служби працюють над тим, аби ситуація стабілізувалася. Зокрема, Міндовкілля співпрацює з ПрАТ «АК «Київводоканал» щодо розробки комплексу заходів на випадок можливого погіршення якості води біля питних водозаборів.
Якщо якість води погіршиться, ПрАТ «АК «Київводоканал» готовий негайного відкоригувати технологічні процеси, аби показники якості питної води відповідали вимогам Державних санітарних норм і правил. Але наголошуємо, що на сьогодні такі ризики відсутні.
Лабораторії Держводагентства, ДЕІ та Київського міського центру контролю і профілактики хвороб МОЗ регулярно проводять посилений моніторинг вод Сейму та Десни, у тому числі і в районі питних водозаборів столиці. Наразі у відібраних пробах питної води в контрольних точках ЦЕНТРАЛІЗОВАНОГО ВОДОПОСТАЧАННЯ міста Києва перевищення за санітарно-хімічними та бактеріологічними показниками – не виявлені.
Для посилення подальших спільних дій Міндовкілля провело координаційну нараду з представниками Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства розвитку громад, територій України, ДСНС, Держрибагентства, Держгеокадастру, Держводагентства, ДЕІ, Укргідрометцентру, Інституту громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва НАМН України, Центру громадського здоров’я МОЗ, Інституту гідробіології НАН України, ІВПІМ, Держпродспоживслужби, Чернігівської, Сумської та Київської ОВА, ПрАТ «АК «Київводоканал».
Щодо ситуації з якістю води у р.Десна. Станом на ранок 10 вересня забруднення посунулося орієнтовно на 191 км (біля с. Шестовиця) від впадіння річки Сейм у Десну. При візуальному огляді забруднення фіксується точково і не має однорідного характеру. У районі с. Шестовиця спостерігається потемніння води, специфічний запах, скупчення мілкої риби під берегом, поодинокі випадки загибелі риби. Нижче по течії – ознаки забруднення не зафіксовані.
У районі міста Чернігів фіксується покращення ситуації та поодинокі факти загибелі риби.
В цілому по Десні у Чернігівській області триває процес переміщення забруднення по руслу річки. Найгірші показники фіксуються у с. Боромики та м.Чернігів. Вміст розчиненого кисню у Десні в районі с. Боромики знизився до 0,26 мгО2/дм³ (норма 4 мгО2/дм³).
На ділянці Десни між с. Велике Устя та с. Кладьківка вміст розчиненого кисню нормалізувався та становить 4,7-7,85 мгО2/дм³. У с. Максим та м. Остер – у межах 7,80-7,84 мгО2/дм³.
Перевищення вмісту марганцю у 3,8-8,4 раз фіксується у пунктах с. Пекарів, с. Боромики та м. Чернігів та становить 0,38-0,84 мг/дм³ при нормі 0,1 мг/дм³. У решті пунктів вміст марганцю становить 0,040-0,12 мг/дм³. Вміст заліза загального у пунктах с. Боромики та м. Чернігів перевищений у 2,3 раза.
Нагадуємо, що перевищення по марганцю є типовим для даної пори року. Природні чинники зумовлюють деякі специфічні особливості водних ресурсів Чернігівської області. Для багатьох річок характерний підвищений вміст у водах заліза та марганцю, який має природний характер. У попередні роки в цю пору року у р. Десна спостерігались концентрації марганцю 0,022-0,17 мг/дм³, заліза загального від 0,1-0,50 мг/дм³. У р. Сейм спостереження по марганцю становили від 0,019-0,11 мг/дм³, залізу загальному від 0,08-0,28 мг/дм³.
Таким чином, підвищення заліза загального, марганцю та азоту амонійного є реакцією екосистеми на загальний екологічний стан річки. Також причиною зростання марганцю у воді може стати підвищений вміст гумусових сполук через високі температури повітря та зниження кисневого режиму.
Також інформуємо, що у річах Сейм та Десна перевищень пестицидів, поліароматичних вуглеводнів, летких органічних сполук, а також важких металів не виявлено.
У річці Сейм у Сумській та Чернігівській області поступово відбувається покращення ситуації, вміст розчиненого кисню повільно зростає, проте все ще знаходиться нижче норми.
За останню добу Держпродспоживслужби спільно з ДЕІ та місцевими органами влади на території м.Чернігів зібрали та утилізували 25 кг загиблої риби. На Сумщині випадків замору риби не фіксується.
Органами місцевого самоврядування вжиті заходи щодо обмеження купання, використання річкової води для господарських потреб та напування худоби, а також вилову риби та її реалізації на місцевих ринках.
Слідкуйте за офіційними джерелами інформації. Міндовкілля і надалі буде інформувати щодо ситуації на річках Сейм та Десна.
За інформацією Урядового порталу
-
17:54Діалог влади та бізнесу: підприємців запрошують на чергову он-лайн зустріч
У межах комунікаційної платформи “Діалог влади та бізнесу” Черкаська ОВА запрошує на онлайн-зустріч підприємців регіону. - Традиційна онлайн-зустріч із підприємцями Черкащини. Будемо говорити про легалізацію…
17:54 -
16:40єВідновлення знову в Дії: подавайте заяви про компенсацію за пошкоджене та знищене житло
Послуга єВідновлення відновила роботу в Дії: українці знову можуть подавати заявки на отримання виплати для ремонту пошкодженого житла чи компенсації для придбання нових домівок замість знищених. Першочергово…
16:40 -
16:26Прем’єр-міністр закликав громади долучатися до Національної платформи «Пліч-о-пліч»
«Пліч-о-пліч» консолідується у Національну обʼєднуючу платформу згуртованих громад, що допоможе взаємодіяти у досягненні спільних цілей. На цьому наголосив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час зібрання…
16:26 -
14:57Безоплатні програми перекваліфікації для жінок: стартує набір на навчання водійок вантажівок та автобусів
Reskilling Ukraine у партнерстві з Міністерством економіки України оголошує новий набір на програми перекваліфікації для жінок. У межах програми OnTrack жінки можуть безоплатно опанувати професії…
14:57 -
14:55День Соборності України відзначили на Черкащині
Суверенна. Неподільна. Наша. У День Соборності України на Черкащині вшанували подвиг тих, хто боровся та бореться за нашу державу. Звертаючись до присутніх, начальник ОВА Ігор…
14:55 -
14:31Ще понад 5 тисяч українських родин отримають виплату “Тепла зима” – 6500 гривень
Щоб батьки з малозабезпечених родин, а також родини з дітьми з числа найбільш вразливих ВПО, могли придбати для дітей теплі речі на зиму, у межах…
14:31 -
14:11День Соборності у «ВЕТЕРАНпро»: як молодь і ветерани об’єдналися заради пам’яті
В обласному ветеранському просторі «ВЕТЕРАНпро» відбувся захід, присвячений Дню Соборності України. У зустрічі взяли участь ветерани та учнівська молодь зі школи «Берегиня». Під час заходу…
14:11 -
13:57Уряд забезпечує гаряче безоплатне харчування для всіх учнів 1-4 класів
У 2025 році Уряд розширив програму безоплатного харчування у школах. Безоплатні сніданки чи обіди отримують учні 1-4 класів та діти у спецзакладах освіти. Це частина…
13:57 -
12:50Музеї Черкащини отримали допомогу від міжнародних партнерів
Мистецькі установи області отримали техніку, інструменти, устаткування, пакувальні та захисні матеріали. Це чергова допомога від партнерів. Про це повідомляють в управлінні культури та охорони культурної…
12:50 -
12:42Епідситуація щодо грипу та ГРВІ на Черкащині
У Черкаській області із 13 по 19 січня захворіли 3 693 особи на ГРВІ, включно із COVID-19. З них 1 820 дітей. Про це повідомляється…
12:42 -
11:16Нові переможці програми «Власна справа» отримають гранти на розвиток бізнесу загалом на 23 млн грн
93 підприємця отримають урядовий грант на створення або розвиток власної справи за результатами розгляду заяв на отримання мікрогрантів, які були подані з 16 грудня по…
11:16 -
10:08Зроблено в Україні: Перелік вітчизняної техніки та обладнання з компенсацією 15% вартості розширено втричі
Міністерство економіки розширило перелік вітчизняної техніки й обладнання, покупці якої можуть отримати 15% компенсації її вартості (без ПДВ). Тепер в переліку 447 найменувань від 19…
10:08