Розвінчуємо найрозповсюдженіші міфи про «контузію»
Легкі черепно-мозкові травми, спричинені дією вибухової хвилі, супроводжували всі війни, відколи вперше застосували артилерію. Після початку повномасштабної війни росії проти України, так звана «контузія» стала справжнім викликом для боєздатності наших підрозділів.
Погляд на проблему «крізь пальці» та недостатня вивченість цього виду ураження і його наслідків призвели до формування безлічі міфів. Розгляньмо найрозповсюдженіші з них.
Міф 1: Термінологія
Часто невидимий вплив вибухової хвилі називають «контузією». Втім, це визначення не завжди коректне. Найчастіше вибухова хвиля викликає струс головного мозку (лат. commotio). Його синонім — легка черепно-мозкова травма (англ. mild Traumatic Brain Injury). Водночас контузія (англ. contusion) про значно важчий вид травми, який нерідко може потребувати реанімаційних заходів.
Також вибухова хвиля може викликати ураження слухового та вестибулярного апаратів. Його називають акубаротравмою. Цей термін теж часто вживають неправильно. Наприклад, коли кажуть виключно про струс головного мозку.
Міф 2: «Швидке відновлення» після черепно-мозкової травми легкого ступеня
Відомо, що під впливом різних факторів в 70% випадків допомога людям із такою травмою надається неправильно чи без урахування індивідуальних особливостей. Йдеться, зокрема, про:
– неправильне ведення травми в гострому періоді,
– відсутність якісної реабілітації,
– старший вік,
– наявність супутніх хронічних захворювань,
– черепно-мозкові травми в анамнезі,
– важкі психоемоційні перевантаження.
Наявність цих додаткових факторів часто унеможливлює швидке відновлення після травми та негативно впливає на спроможність людини відновити втрачені функції.
МІФ 3: Треба зробити МРТ, щоб побачити «контузію»
В основі «контузії» — струс мозку, який призводить до його ушкодження. При цьому зміни відбуваються на рівні нейронів та їх звʼязків. Магнітно-резонансна томографія дозволяє побачити лише опосередковані ознаки наслідків травми. Наприклад, патологію оболонок мозку, якщо вона виникла.
Також проведення МРТ, КТ чи інших подібних досліджень не рекомендовано проводити у разі звичайного струсу головного мозку. Воно передбачене клінічними настановами, виключно в випадку наявності у пацієнта симптомів, які свідчать про інший, більш важкий, тип ураження.
МІФ 4: Лікування пацієнтів із «контузією» крапельницями
Внутрішньовенне введення будь-яких препаратів у разі легкої черепно-мозкової травми не відповідає жодним клінічним настановам та не є доказовим.
Медикаментозне лікування, звісно, застосовується для покращення окремих симптомів, проте визначальну роль відіграють якісна реабілітація та зміна способу життя людини.
МІФ 5: Людям із легкою черепно-мозковою травмою треба уникати будь-яких фізичних навантажень
Насправді ситуація протилежна. Протипоказані виключно надмірні навантаження. Легка фізична активність на кшталт аеробіки — надпотужний інструмент для відновлення функцій мозку. Адже рух допомагає мозку будувати нові нейронні зв’язки.
За інформацією МОЗ України
-
10:23Які є соціальні послуги для військових і як їх отримати?
Українські захисники та їхні родини мають право на безоплатні соціальні послуги. Держава забезпечує військовослужбовців психологічною підтримкою, правовою допомогою та соціальним супроводом як під час служби,…
10:23 -
10:02Майже 2000 робочих місць для людей з інвалідністю облаштували роботодавці
129 млн грн компенсувала держава роботодавцям за облаштування робочих місць для майже 2000 працевлаштованих людей з інвалідністю у 2024 році. Черкащина - серед лідерів. Про…
10:02 -
09:59Зимовий початок тижня: синоптики попереджають про ожеледицю
Як і прогнозували синоптики, робочий тиждень розпочався з незначних морозів. На погоду Черкащини впливає антициклон, який займає всю територію Західної Європи. Про це повідомляється в…
09:59 -
08:44Загальні бойові втрати противника станом на 13 січня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 13.01.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 809760 (+1510) осіб, танків ‒ 9764 (+8) од, бойових броньованих машин…
08:44 -
08:37Звернення Президента України
Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Сьогоднішній день. Передусім доповідь Головкома Сирського: детально, наші дії на фронті. Я хочу відзначити всіх наших воїнів, які справді стійко…
08:37 -
08:14Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 13 січня
Вісім ворожих БпЛА знищили над Черкащиною під час останніх тривог. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. - Попри низку тривог для області минулось без…
08:14 -
09:38Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 12 січня
Під час останніх тривог у межах Черкащини знищено 8 ворожих БпЛА. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. По ворожих повітряних цілях працювали сили та…
09:38 -
09:59Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 11 січня
Ніч в області минула з тривогами. У межах території в цей час знищено 9 ворожих БпЛА. Про це повідомив начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. -…
09:59 -
17:11Діалог влади та бізнесу: в ОВА обговорили порядок бронювання працівників
Особливості порядку бронювання працівників з урахуванням змін у законодавстві обговорили під час чергової зустрічі представників влади та підприємців у межах платформи «Діалог влади та бізнесу».…
17:11 -
15:18У Дії додали фото і відео порушення до штрафів автофіксації
Раніше штрафи надходили лише з текстовими деталями, з зазначенням порушення, часу та місця. Тепер у застосунок Дія додали ще й фото та відео. Оплатити штрафи…
15:18 -
14:54Грунтовно та за методологією: на Черкащині осучаснюють предмет «Захист України»
Класифікація, можливості, історія виникнення та опанування на практиці. Школярі Черкащини вивчатимуть безпілотні літальні системи в межах предмету «Захист України». Допомогатиме в цьому навчальний альбом «Безпілотні…
14:54 -
14:14Прозорість і підзвітність: в області моніторять публічні закупівлі
Публічнів закупівлі, оголошені через систему Prozorro, продовжують моніторити на Черкащині. Проводять цю роботу в межах діяльності робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Так, з 03 січня…
14:14