Поради громадянам, які живуть на деокупованих територіях
Життя в окупації – складний досвід, що може мати низку негативних наслідків для психологічного стану людини. Віталій Климчук, доктор психологічних наук, експерт проєкту «Психічне здоров’я для України» у межах «Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки» за ініціативою першої леді України Олени Зеленської, поділився порадами для громадян, які повернулися з полону або проживають на нещодавно звільнених територіях.
- Подбайте про першочергові потреби: фізичну безпеку, наявність харчів, питної води тощо. Відновіть режим сну. Дайте знати про свої потреби державним структурам та гуманітарним організаціям, щоб вони могли вчасно забезпечити вас необхідним.
- Пройдіть медичне обстеження у сімейного лікаря, працівників мобільних бригад або будь-якого іншого доступного фахівця та дотримуйтесь їхніх рекомендацій. Тривале зневоднення, недоїдання, недосип, постійний стрес і пережиття травм та втрат можуть мати негативні наслідки для вашого фізичного здоровʼя. За неможливості візиту зверніться по безоплатну медичну консультацію до контакт-центру МОЗ України за номером 0-800-60-20-19.
- Уникайте вживання алкоголю та інших шкідливих речовин. Це не допоможе забути жахіття, проте є ризик, що розвинеться залежність.
- Звʼяжіться з близькими, друзями, родичами, дайте їм знати, що ви живі, обговоріть із ними свій досвід, поділіться переживаннями та почуттями. Якщо ви боїтеся, що ваші розповіді можуть їх травмувати, запитайте у них, чи вони готові почути все, що відбувалося. Найімовірніше, ви отримаєте ствердну відповідь.
- Контактуйте з іншими людьми, які пережили подібний досвід, наприклад, із сусідами. Поділіться з ними інформацією про чинні «гарячі лінії» підтримки, можливості отримати гуманітарну допомогу, розклад роботи мобільних амбулаторій тощо.
- Будьте готові до змін у психічному стані: після кількох днів полегшення може настати стан спустошення, виснаження, перевтоми. Це цілком природна реакція на надмірний стрес, у якому ви були весь цей час. Організму треба дати можливість відновитися.
- Зверніться по психологічну допомогу. Якщо протягом 2-3 тижнів стан виснаження, пригніченості, тривоги не проходить, потрібно відвідати консультацію у місцевих психологів, мобільних команд або зателефонувати на лінію психологічної підтримки Національної психологічної асоціації (єдиний номер з України 0-800-100-102 працює з 10:00 до 20:00 без вихідних, усі дзвінки безоплатні), або на інші «гарячі лінії».
- Розпізнайте ПТСР. Після пережитого досвіду ви можете мати ознаки посттравматичного стресового розладу (ПТСР): небажані спогади, думки, почуття, що зринають у пам’яті без вашого бажання, прагнення уникати певних місць, подій, людей, які повʼязуються з пережитим досвідом, надмірна тривога, реактивність на певні звуки, запахи тощо. У цьому випадку обов’язково зверніться до фахівців із психічного здоров’я. ПТСР є розладом, що лікується.
- Зупиняйте почуття провини. Ви можете відчувати злість та ненависть, огиду тощо. Усі негативні емоції, спрямовані на ворога й окупанта, є природними і мають право на існування. Те, що з нами зробили, заслуговує на ненависть і злість. Утім, якщо ви маєте почуття провини, варто його зупиняти. У тому, що з вами сталося, винен ворог. Саме на нього й треба спрямовувати почуття.
«Гарячі лінії» безоплатних консультацій:
- Урядова «гаряча лінія» – 15-45.
- Номер організації «Людина в біді» – 0-800-210-160 (цілодобово).
- Телефон довіри Київського міського центру психолого-психіатричної допомоги у разі станів душевної кризи – (044) 456-17-02, (044) 456-17-25 (цілодобово).
- Лінія емоційної підтримки МОМ – 0-800-211-444 (з 10:00 до 20:00 щодня).
- Лінія запобігання самогубствам Ukraine LifeLine – 7333.
Нагадуємо, експерти телеграм-каналу «Подбай про себе» підготували 10 порад, як вийти зі стану екзистенційної кризи.
-
14:07Знання рятують життя: класи безпеки відкривають на Черкащині
Черкаська ОВА спільно з обласною ДСНС розширює географію «Класів безпеки» в регіоні. Від початку року ще 9 таких класів запрацювали в закладах освіти. Про це…
14:07 -
10:45Втрата чутливості – погана новина: як проживати різні емоції під час війни
https://youtu.be/eIIkkYjNVa0 Споживання антидепресантів в Україні 2022 року досягло свого пікового значення, а близько 300 мільйонів гривень щомісяця українці витрачають на заспокійливі засоби з НЕдоведеною ефективністю…
10:45 -
10:22Укрпошта презентувала поштовий блок «Не забудемо! Не пробачимо! Буча. Ірпінь. Гостомель»
31 березня Укрпошта ввела в обіг новий поштовий блок «Не забудемо! Не пробачимо! Буча. Ірпінь. Гостомель», присвячений містам-героям Київщини і їхнім нескореним жителям, які одними…
10:22 -
10:17Три нові освітні серіали для державних службовців презентують на Дія.Цифрова освіта
На платформі Дія.Цифрова освіта з’являться три нові освітні серіали для державних службовців. Серія освітніх серіалів покликана навчити ефективно взаємодіяти в команді та розуміти кризові ситуації.…
10:17 -
09:57Черкащан запрошують долучатися до акції «Єдина Україна»
Вивчай історію разом з нами. Міністерство молоді та спорту України розпочинає Всеукраїнську акцію «Єдина Україна». Онлайн-проект покликаний поглибити знання з історії України, розповісти маловідомі факти…
09:57 -
09:52Синоптики розповіли, якої погоди очікувати на наступному тижні
В атмосфері виникла цікава синоптична ситуація. Тож, розраховувати на комфортну, теплу та суху погоду у найближчий тиждень не варто. Дорога циклонам у наш регіон відкрита.…
09:52 -
09:36В Україні створять Координаційний центр з психічного здоров’я
Через повномасштабну війну росії проти України, зросла кількість українців, які потребують професійної допомоги у сфері охорони психічного здоров’я. Мова йде як про військовослужбовців та ветеранів,…
09:36 -
09:15Уряд запускає грантові програми для ветеранів у межах єРобота
Ветерани та члени їхніх родин зможуть отримати гранти на запуск власної справи в будь-якій сфері. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Кабінет Міністрів України на…
09:15 -
09:08Загальні бойові втрати противника станом на 31 березня
Загальні бойові втрати противника з 24 лютого 2022 до 31 березня 2023 орієнтовно склали: особового складу / personnel ‒ близько/ about 173360 (+460) осіб ліквідовано…
09:08 -
09:06400 днів нашої оборони від повномасштабної агресії – це колосальний шлях, – Зеленський
https://youtu.be/ovebKvJT0kE Бажаю здоровʼя, шановні українці! Чотириста днів... Чотириста днів нашої оборони від повномасштабної агресії. Це колосальний шлях, який ми пройшли. Всі разом – кожен і…
09:06 -
17:40«Мова – наша зброя», – Ігор Табурець на зустрічі з освітянами Черкащини
Черкащина першою в Україні ухвалила комплексну програму розвитку та функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя області. Мовні здобутки регіону та результати упровадження програми…
17:40 -
16:40Пункти незламності на Черкащині змінюють режим роботи (ОНОВЛЕНО)
Режим роботи пунктів незламності в області змінено. Про це повідомив начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. - На сьогодні на Черкащині створено 195 пунктів незламності, –…
16:40