Олена Зеленська: Україна бореться не лише проти нападника, а й за кожну свою людину

Перша леді України Олена Зеленська підбила підсумки Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за 2024 рік, що впроваджується за її ініціативою. Про це інформують на офціційному інтернет-представництві Президента України.

Передусім дружина Президента відзначила, що цьогоріч ухвалені два важливі документи: План заходів на 2024–2026 роки та Цільова модель системи – дорожня карта для всіх, хто з нею працює.

– “Ти як?” проростає не тільки в охороні здоров’я, а й в економіці, освіті, спорті, культурі, інформаційній політиці, секторі безпеки та оборони, – зазначила перша леді. – Пріоритетні проєкти, які реалізуються міністерствами, більше не обмежені своїм сектором: кожен є частиною інтегрованого маршруту, де система підхоплює людину в точці контакту протягом усього життя.Сектор охорони здоров'я

Пріоритет у галузі охорони здоров’я – наближення послуги до людини шляхом залучення сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. Уже понад 114 тис. фахівців «первинки» пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP і можуть надавати підтримку в питаннях ментального здоров’я. Загалом за цей рік вони отримали близько пів мільйона звернень, найчастіше – через тривогу, нервування та порушення сну.

Крім того, на базі кластерних лікарень розгорнули 23 центри ментального здоров’я. Наступного року планують створити ще понад 200 таких центрів. Секстор освіти

Основні пріоритети у сфері освіти – зміни психологічної служби в освітніх закладах, інтеграція навичок піклування про ментальне здоров’я в навчання та оновлення освітніх програм відповідно до сучасних реалій. Майже 210 тис. педагогів цьогоріч пройшли спеціальне навчання в межах «Ти як?», щоб уміти надавати школярам підтримку в питаннях ментального здоров’я.

Також реалізується проєкт «Уроки щастя» (українська адаптація американського курсу Well-being). Уже з січня їх почнуть викладати в пілотних областях.

У секторі соціальної політики зафіксовано 184 тис. звернень. Відповідні послуги можуть надавати понад 5 тис. соцпрацівників.

Крім того, у різних регіонах України функціонують 185 центрів життєстійкості, де цьогоріч провели понад пів мільйона консультацій, тренінгів та зустрічей різних груп взаємопідтримки.

Сектор безпеки. 89 % особового складу Міністерства внутрішніх справ пройшли навчання з першої психологічної допомоги. Відомство напрацювало алгоритм підтримки та супроводу в кризових та екстрених ситуаціях, запровадило функціональну підсистему «Соціально-правовий захист постраждалих та членів їхніх сімей» і створило проєкт «Пункт психологічних практик» для підтримання ментального здоров’я постраждалих і членів їхніх сімей. Сектор безпеки

Послуги там, де людина живе: регіональна координація «Ти як?»

Усі області розробили та впроваджують свій План заходів на 2024–2026 роки щодо реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні. Цьогоріч регіональні команди посилили консультантами, серед яких – управлінці медичної та соціальної сфер, психологи та психотерапевти, керівники проєктів неурядового сектору, вчителі, лікарі.

Також у регіонах провели 16 днів спільнодії, участь у яких узяли 220 тисяч українців та українок.

– Україна бореться не лише проти нападника, а й за кожну свою людину, – зазначила Олена Зеленська. – За її збереження та розвиток. Це значить – і за ментальний добробут також, за здатність прожити й пережити будь-який досвід і віднайти нові сили. Весь 2024-й на це працювала Всеукраїнська програма ментального здоров’я “Ти як?”. Тисячі людей різних професій опановували навички підтримки ментального здоров’я, щоб допомогти іншим, щоб ця допомога була в потрібний час і якнайближче.Основні цілі комунікаційної кампанії «Ти як?» – розвиток навичок, які спрямовані на відновлення внутрішнього ресурсу та підвищення рівня психологічної стійкості.

Комунікаційна кампанія «Ти як?» та інструменти, доступні кожному

Основні цілі комунікаційної кампанії «Ти як?» – розвиток навичок, які спрямовані на відновлення внутрішнього ресурсу та підвищення рівня психологічної стійкості.

Зокрема, в «Аптечці психологічної самодопомоги» зібрали вправи для дітей і дорослих, які мають доведену ефективність. Її разом із низкою інших продуктів «Ти як?» можна завантажити на платформі Всеукраїнської програми ментального здоров’я.

Серед унікальних інструментів – анімований комікс «Ден і Рора проти корпорації С…», який містить інформацію про техніки самодопомоги для підлітків у розважальній формі.

Крім того, Координаційний центр з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України у межах проєкту Фундації Олени Зеленської з відбудови та облаштування укриттів у школах і дитячих садках розробив рекомендації для педагогів щодо виконання технік самодопомоги з учнями у сховищі під час повітряних тривог.

Окремий напрям роботи – правила коректної взаємодії з людьми, які мають досвід війни. Фахівці створили низку продуктів, зокрема й освітній серіал, а у вересні «Ти як?» розпочала комунікацію про стійкість.

– У нашому суспільстві десятиліттями вкорінювалося, що скаржитися на психоемоційний стан не гідно, що емоції треба “перетерпіти”, “тримати в собі”, – наголосила Олена Зеленська. – Ми маємо це долати»Під час четвертого Саміту перших леді та джентльменів обговорювали виклики, які постають перед дітьми та підлітками в питаннях ментального здоров’я. Спеціально до цього заходу провели дослідження серед батьків і дітей у 15 країнах.

Співпраця для ментального добробуту на міжнародному рівні

У травні на 77-й Всесвітній асамблеї охорони здоров’я в Женеві було ухвалено резолюцію щодо ментального здоров’я, яку ініціювали Україна та Нідерланди за підтримки та співавторства держав – членів ВООЗ. Країни домовилися інтегрувати ментальне здоров’я та психосоціальну підтримку в системи реагування на надзвичайні ситуації.

Під час четвертого Саміту перших леді та джентльменів обговорювали виклики, які постають перед дітьми та підлітками в питаннях ментального здоров’я. Спеціально до цього заходу провели дослідження серед батьків і дітей у 15 країнах.

У жовтні в Женеві відбулася презентація звіту Комісії журналу The Lancet Psychiatry щодо психічного здоров’я в Україні. Провідні фахівці з 12 країн напрацювали рекомендації для розвитку української системи охорони ментального здоров’я. Вони повністю узгоджені з принципами візійного документа «Цільова модель системи у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки», який Координаційний центр з психічного здоров’я презентував у червні. На основі цільової моделі був підготовлений проєкт закону «Про систему охорони психічного здоровʼя в Україні», який Верховна Рада підтримала в першому читанні.

Крім того, 30 жовтня Європейська комісія оприлюднила звіт щодо прогресу України на шляху до ЄС, у якому відзначила важливість змін у сфері ментального здоров’я та згадала Всеукраїнську програму ментального здоров’я.

– Вдячна кожній країні, яка підтримує Україну в її боротьбі не тільки проти російського агресора, але й за своїх людей та їхній ментальний добробут, – підсумувала Олена Зеленська. – Бельгія, США, Італія, Велика Британія, Канада, Данія, Швеція… “Ти як?” так активно вивчала досвід інших і паралельно створювала своє, що вже є частиною глобального дискурсу.

Стрічка новин