Оксана Компанієць про результати дослідження функціонування державної мови в освітньому процесі
Питання дотримання мовного законодавства у школах вивчено в межах всеукраїнського моніторингу. Зокрема, і на Черкащині. Про його результати розповіла начальниця обласного управління Державної служби якості освіти Оксана Компанієць на брифінгу в медіацентрі ОВА.
Як вона зауважила, вивчення провела Державна служба якості освіти України разом із уповноваженим із захисту державної мови.
– Загалом у цьогорічному дослідженні взяли участь майже 30 тисяч респондентів, – повідомила Оксана Компанієць. – Це учні 8 – 12 класів, їхні батьки та вчителі. Вони пройшли онлайн-анкетування. Зокрема, від нашої області участь у ньому взяли 1000 осіб. Результати опрацьовані й узагальнені. Відстежені загальні тенденції.
Дослідження показало, що частка респондентів, які послуговуються українською мовою як в освітньому процесі, так і в побуті, дещо зменшилася.
Водночас батьки учнів і учениць стали більш консолідованими у підтримці державної мови в усіх сферах життя. Простежується тенденція до систематичного вдосконалення знання державної мови.
– Зокрема, цьогоріч учнівство на 5% більше оцінило свій рівень володіння мовою як вільний, – додала Оксана Компанієць. – А практично половина опитаних учнів та учениць вказали, що послуговуються українською мовою в усіх сферах життя.
Проте є тенденція до зменшення використання здобувачами освіти української мови як під час уроків, так і в перервах між ними. Якщо у школі діти активніше використовують державну мову, то за її межами цей відсоток знижується.
– На думку вчителів, найбільш негативний вплив на рівень послуговування українською мовою спричиняють мова спілкування вдома та звичка, – прокоментувала Оксана Компанієць. – Таку ж саму думку підтримують і діти.
Повний текст дослідження є у відкритому доступі. Ознайомитися із ним можна тут.
Також докладніше дивіться у відео:
Довідково:
збір даних тривав 25 квітня – 10 травня 2024 року шляхом онлайн-анкетування учасників освітнього процесу. В опитуванні взяли участь 7031 учень/учениця, 18 788 батьків/законних представників здобувачів освіти і 4000 вчителів.
-
15:50На Черкащині працюють з кандидатами в усиновлювачі
В області на обліку кандидатів в усиновлювачі перебувають 69 подружніх пар і 16 громадян. Про це інформують у Службі у справах дітей ОВА. Усиновлення є…
15:50 -
15:50Земельний банк: майже 600 млн грн надходжень за пів року торгів
За підсумками півріччя онлайн-аукціонів «Земельного банку» понад 20 тисяч гектарів державних земель передали в законне користування на прозорих і конкурентних умовах. 584,9 млн грн з…
15:50 -
14:50Психологічна допомога ветеранам та їхнім близьким: як на Черкащині вибудовують систему підтримки
Створення маршрутів послуг, відкриття ветеранських просторів і наповнення сервісами й послугами, необхідними для ветеранів, ветеранок та їхніх родин. Про те, як розвивають послугу з психологічної…
14:50 -
14:35Аутизм у дітей: лікар розповів про ознаки та спеціалізовану підтримку
У Черкасах на обліку з аутизмом перебувають понад 170 дітей. Більшість із них мають інвалідність. Про це повідомив завідувач дитячого відділення обласного психоневрологічного диспансеру Дмитро…
14:35 -
13:45Синоптики прогнозують похолодання на Черкащині
Після рекордно теплого початку цьогорічної весни знову настає похолодання. Про це повідомляють у Черкаському обласному центрі з гідрометеорології. За прогнозами синоптиків, 3-4 квітня на Черкащині…
13:45 -
13:28Відеоінструкція від МВС щодо комунікації із ветеранами
В умовах війни підтримка ветеранів набуває особливого значення. Вони віддали і продовжують віддавати своє здоров’я, сили та звичне життя заради нашої безпеки, тому суспільство має…
13:28 -
13:20Доступні кредити 5-7-9%: 12,5 млрд грн уже залучено аграріями у 2025 році
Програма «Доступні кредити 5-7-9%» залишається головним фінансовим інструментом підтримки аграрного сектору України у 2025 році. Цьогоріч 2 194 агропідприємства залучили 12,5 млрд грн за цією…
13:20 -
11:40Про розвиток ШІ в Україні та роботу над національною LLM
Штучний інтелект змінює світ, і Україна має шанс стати повноцінним гравцем у цій сфері. Один із ключових напрямів — розробка великої мовної моделі (LLM), яка…
11:40 -
10:46На Черкащині діє нерестова заборона на вилов риби
На водних об’єктах області триває щорічна весняно-літня нерестова заборона на вилов водних біоресурсів. Про це повідомляють в управлінні екології та природних ресурсів Черкаської ОВА. Як…
10:46 -
09:50Мобільна амбулаторія ЦКПХ надала понад тисячу послуг
У лютому та березні мобільна амбулаторія Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб здійснила 24 виїзди в міста та села регіону. Під час виїздів мультидисциплінарна команда надала понад…
09:50 -
09:21Хто може отримати слухові апарати безоплатно?
У2024 році Україна вперше централізовано закупила понад 24 тисячі слухових апаратів. Безоплатно їх можуть отримати діти, дорослі з інвалідністю та військові з порушенням слуху. Як…
09:21 -
09:15В Армія+ з’явилися шість нових рапортів
У застосунку Армія+ з’явилися шість нових рапортів, які стосуються звільнення з військової служби за сімейними обставинами чи станом здоров’я. Вони доступні у новій версії, яку…
09:15