Новий порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарах: орієнтир на гідність і права людини замість каральної психіатрії радянського зразка
Страх та стигма щодо лікування у психіатричних лікарнях часто заважають людям зважитися принаймні на звернення до сімейного лікаря з питань свого ментального здоровʼя. Причина тому – памʼять про методи каральної психіатрії, які діяли в Радянському Союзі і які стають ще більш жорстокими в сучасній росії.
Але в України інший шлях – європейській, з орієнтацією на визнання і дотримання прав людини, у тому числі у сфері психіатричної допомоги. Так, у 2017 р. були прийняті поправки до Закону України «Про психіатричну допомогу» та ухвалена КМУ Концепція розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року. Нею передбачено необхідність посилення диференційованості надання допомоги у сфері охорони психічного здоров’я та підвищення чутливості до потреб специфічних суспільних груп. Крім того, йдеться й про поліпшення доступності допомоги шляхом децентралізації та реорганізації процесу її надання.
Нині зроблено ще один важливий крок для захисту пацієнтів з психічними розладами: наказом МОЗ України від 07.12.2023 № 2085 затверджено Порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах, який визначає механізм надання такої допомоги з огляду на пріоритет прав і гідності людини.
Протягом багатьох років допомога у сфері психічного здоров’я була зосереджена переважно у спеціалізованих медзакладах, що сприяло стигматизації та не забезпечувало належного рівня мультидисциплінарного підходу до лікування й реабілітації осіб із психічними розладами. А тому МОЗ змінює систему і підходи у цій сфері.
«Уперше з 2000 року затверджено комплексний документ, який визначає порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах та базується на міжнародних стандартах поводження з людьми, які страждають на психічні розлади, з огляду на пріоритет прав і гідності людини, зазначених у Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод 1950 року. Затверджений наказ змінює підходи у лікуванні пацієнтів психіатричних лікарень. Він про права і гідність людини, про ефективні та сучасні методи, а не про виправні, які нам дістались у спадок від радянської системи психіатрії. Психіатричний стаціонар – це не тюрма і не виправна колонія, а медичний заклад, де пацієнти отримують необхідну їм допомогу і лікування», – зазначив міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко.
Дотепер, наприклад, в Україні до половини всіх дітей і підлітків, які відповідають критеріям психічних розладів, отримують субоптимальний рівень лікування (або й взагалі його не отримують), попри наявність ефективних методів лікування. При цьому діти зі складними психічними розладами особливо мають ризик неадекватного лікування, оскільки оптимальний догляд вимагає координації медичних, освітніх і соціальних служб. А тому зміни є вкрай необхідними.
Затверджений наказ сприятиме доступності та вдосконаленню послуг з охорони психічного здоровʼя шляхом підвищення ефективності діагностичних, лікувальних та профілактичних заходів. Він має на меті захист прав пацієнтів у психіатричних закладах, зокрема права пацієнтів на гідні умови перебування та лікування; запобігання будь-якій формі фізичного, психологічного чи експлуатаційного насильства над пацієнтами.
Поміж іншого новий порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах передбачає:
- заборону надавати психіатричну допомогу особам до 18 років у відділеннях для дорослих;
- обовʼязковий огляд та фіксацію всіх тілесних ушкоджень у разі госпіталізації пацієнта;
- заборону замикати вхідні двері до приміщень та палат і встановлювати ґрати на вікнах палат;
- гарантії вільного спілкування пацієнтів з відвідувачами без присутності персоналу;
- право вести телефонні розмови та користуватися мережею Інтернет;
- необмежене конфіденційне спілкування з уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, адвокатом, законним представником, представниками міжнародних організацій;
- відповідність приміщень, що використовуються для психіатричної допомоги у стаціонарних умовах, вимогам державних будівельних норм, державних медико-санітарних нормативів та державних медико-санітарних правил, що визначені для такого виду закладів;
- постійний та вільний доступ пацієнтів до питної води, засобів гігієни, санітарного обладнання.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про психіатричну допомогу» пацієнти за рішенням лікуючого лікаря-психіатра (лікаря-психіатра дитячого) в інтересах захисту їх здоров’я чи безпеки, а також в інтересах здоров’я або безпеки інших осіб, можуть бути обмежені: приймати відвідувачів наодинці; придбавати і використовувати предмети повсякденного вжитку; перебувати на самоті. Рішення про такі обмеження мають бути занесені у відповідну форму № 003/о із зазначенням строку обмеження та відповідним обґрунтуванням.
Довідка: у даній сфері суспільних відносин діють такі нормативно-правові акти: Конституція України; Закони України «Основи законодавства України про охорону здоров᾿я», «Про психіатричну допомогу», «Про охорону дитинства»; Концепція розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року, схвалена розпорядженням Кабінетом Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1018-р.
Нагадаємо, українських студентів-медиків навчають новітніх підходів у реабілітації та психіатрії.
За інформацією МОЗ України
-
17:59На Черкащині продовжують розбудовувати інфраструктуру реабілітації
В області працюють над створенням сучасної системи реабілітації. Нове відділення відкрили в одному з медзакладів Звенигородщини. Тут є все необхідне для пацієнтів: кваліфіковані фахівці, сучасне…
17:59 -
17:53«Доступні кредити 5-7-9%»: з початку року підприємці отримали 516 пільгових кредитів на 2 млрд грн
З початку 2025 року за Державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%» підприємці отримали 516 пільгових кредитів на загальну суму 2 млрд грн, з яких від банків…
17:53 -
17:30«Моменти стійкості щодень»: в Черкасах запрошують на інтерактивну виставку
Для підтримки та психологічної рівноваги. У Черкасах відкрили інтерактивну виставку «Моменти стійкості щодень». На відкриття виставки завітала перша заступниця очільника області Наталія Кравченко, регіональна координаторка…
17:30 -
16:51На Черкащині актуалізують Стратегію розвитку області-2027
В області триває робота над оновленням Стратегії розвитку регіону до 2027 року. Днями відбулося засідання робочої групи під головуванням заступника очільника області Олександра Турченяка, на…
16:51 -
15:53«Зимова єПідтримка»: Уряд спрямував додаткові 5 млрд грн на реалізацію програми
Усі заявки, подані українцями на отримання допомоги за програмою «Зимова єПідтримка», будуть виконані. Уряд виділив 5 мільярдів гривень із резервного фонду держбюджету на реалізацію програми…
15:53 -
15:44ФДМУ: понад 11 млн гривень – сума переможних ставок на приватизаційних аукціонах
Минулого тижня команда Фонду державного майна України провела 6 успішних онлайн-аукціонів з приватизації на суму 11,10 млн грн. Всі торги проходили в електронній системі «Прозорро.Продажі».…
15:44 -
15:18Як дізнатися, до якого медзакладу передано вашу справу від МСЕК?
Міністерство охорони здоров’я України впроваджує нову систему оцінювання повсякденного функціонування особи. Це важливий крок у запровадженні прозорих та ефективних підходів до встановлення статусу інвалідності та…
15:18 -
14:26Як ВПО отримати субсидію на оренду житла?
В Україні з 29 січня запрацює новий механізм підтримки внутрішньо переміщених осіб – субсидія на оренду житла. Це частина Зимової підтримки – ініціативи Президента України…
14:26 -
13:56В Україні триває відбір фахівців із супроводу ветеранів війни за оновленими стандартами
Мінветеранів продовжує приймати заявки на участь у відборі на посади фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, відповідно до оновленого професійного стандарту. Кандидати на…
13:56 -
13:16Власна справа: 5,5 млрд грн інвестувала держава через гранти в розвиток малого й середнього бізнесу
Ще 471 українець став переможцем програми «Власна Cправа» за підсумками двадцять п’ятої хвилі. Вони отримають гранти на старт або розвиток бізнесу на 113 млн грн.…
13:16 -
10:23Які є соціальні послуги для військових і як їх отримати?
Українські захисники та їхні родини мають право на безоплатні соціальні послуги. Держава забезпечує військовослужбовців психологічною підтримкою, правовою допомогою та соціальним супроводом як під час служби,…
10:23 -
10:02Майже 2000 робочих місць для людей з інвалідністю облаштували роботодавці
129 млн грн компенсувала держава роботодавцям за облаштування робочих місць для майже 2000 працевлаштованих людей з інвалідністю у 2024 році. Черкащина - серед лідерів. Про…
10:02