Німецькі меценати інвестують у відновлення заповідника «Трипільська культура»
Понад 20 мільйонів гривень у реконструкцію історико-культурного заповідника «Трипільска культура» інвестують німецькі меценати. Угоду про співпрацю між заповідником, Черкаською ОДА та головою правління «ПроКредит Банк» Віктором Пономаренком й фірмою «Капарол» сьогодні підписали у Легедзиному.
Заповідник діє на Тальнівщині з 2002 року. Під музей переобладнали старе приміщення ФАПу. У 2006-2007 роках будівлю частково реконструювали. Відтоді інших робіт не проводили, втім фонди постійно розширювали. За словами директора історико-культурного заповідника Владислава Чабанюка, з часу заснування тут зібрали одну з найбільших колекцій артефактів трипільської культури: більше 80 тисяч одиниць зберігання із майже 60 поселень України.
– Черкащина дуже багата на історико-культурну спадщину, – відзначає він. – Трипільська культура – найдавніший, досить потужний археологічний культурний пласт. До складу заповідника входить найбільші поселення, які є в світі і які розташовані саме на території Уманського, Звенигородського та Тальнівського районів. На території області є два величезних поселення трипільців у селі Майданець, площею 350 гектарів, та Тальянках у 450 гектарів. Вони отримали назву протоміста. Ми постійно проводимо наукові дослідження, розкопки протягом уже багатьох років.
Заповідник «Трипільска культура» має стати осередком популяризації трипільської культури не лише в Україні, а й у світі, переконаний очільник області Роман Боднар. Осучаснене приміщення, облаштована територія, дійсно цікавий музейний та науковий комплекс допоможуть у цьому. Підтримати заповідник фінансово зголосилися меценати з Німеччини. Вони інвестують сюди понад 20 мільйонів гривень. Проект розрахований на 2 роки.
– Був у заповіднику «Трипільска культура» кілька місяців тому, – розповідає голова ОДА. – Вразила унікальність, сила, світова важливість цього місця. А ще вразила неоціненість пам’ятки, бо бюрократичні коловороти тривалий час не дозволяли реконструювати приміщення. Зараз же тут стрімко ведуться будівельні роботи. Лише вдумайтеся: Трипільська культура – це перша землеробська культура світу! Тут, на Черкащині, найдавніші проміста на території всієї Європи, їм більше 5 тисяч років. Із 19 протоміст на Черкащині – 18. Зараз пам’ятки заповідника подані на включення до складу об’єктів Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Захоплююся роботою керівника заповідника Владислава Чабанюка, нинішня подія і успіх закладу насамперед його заслуга.
Зараз у музеї утеплюють приміщення, роблять систему водопостачання та каналізації, замінюють систему опалення. У 2021-му продовжать ремонт підвального приміщення, монтаж експозиційного музейного обладнання, створять музейну кінозалу, благоустрій території та автостоянки.
– Невід’ємний подальший крок – промоція, – додає Роман Боднар. – Треба більше розповідати про такі скарби. Президент ініціює важливу всеукраїнську програму #Мандруй_Україною, в межах якої розвиватимемо туристичні «магніти». Бо нам є чим пишатися! Черкащина має посісти чільне місце у цій загальнодержавній програмі. Ми маємо усвідомити, яке глибоке коріння мають українці. Підписана сьогодні угода про співпрацю свідчить, що суспільство, бізнес та влада, три стовпи розвитку держави, зійшлися в одному прагненні розвивати культурно-історичний проект. Він є знаковим для Черкащини у привабленні туристів і дасть можливість про Черкащину усьому світові, бо це – дійсно місце сили.
Голова правління «ПроКредит Банк» Віктор Пономаренко зауважує, одне із чільних завдань його установи – підтримувати розвиток знань, світової культури та історії. Трипільська ж культура, за його словами, є одним зі світових надбань. Тож необхідно підтримувати той ентузіазм та прагнення до розвитку, який виявляють тутешні науковці зі збереження та примноження знань про Трипілля.
-
14:26ЧАС ПОВЕРТАТИ СВОЄ: черкащан запрошують до «Гвардії наступу»
https://youtu.be/EXdPFBdEA28 Україна готується остаточно вигнати окупантів зі своєї землі. Аби підсилити сили оборони, на Черкащині та по всій країні стартувала національна кампанія «Гвардія наступу». Про…
14:26 -
14:18Синоптики прогнозують поступове зниження температури
Проходження над Черкащиною атмосферного фронту зумовить чергову порцію опадів у вигляді мокрого снігу та снігу. За фронтом вітри змінять свій напрямок на північно-західний і розпочнеться…
14:18 -
11:28Про стан енергосистеми в Україні
Споживання електроенергії: дефіцит в енергосистемі майже не змінився від учора та є суттєвим. Дефіцит: Два блоки на теплових електростанціях підключено в роботу, натомість один виведено…
11:28 -
09:51Новий серіал для держслужбовців — «Вебдоступність»
На платформі Дія.Цифрова освіта з’явився новий серіал для держслужбовців — «Вебдоступність». Про це інформують в Мінцифри України. Кожен вебсайт та мобільний застосунок має бути доступним…
09:51 -
09:32Разом робимо важливе: благодійники Черкащини продовжують підтримувати українських військових
Чергові вантажі підтримки та медичне автопідсилення вже відправили захисникам та захисницям, які нині виборюють перемогу Україні. Необхідні речі, зокрема комплекти одягу, передали теробороні, а «укомплектований»…
09:32 -
09:16Насильство за ознакою статі не можна толерувати: куди звертатися і що робити, якщо ви стали жертвою чи свідком
Випадок у Києві, коли група молодих осіб запрошувала дівчат, жінок на вечірки та, доводячи їх до непритомного стану, вчиняла проти них сексуальні діяння, сколихнув суспільство.…
09:16 -
09:07Олена Зеленська: Кожна українська дитина має виховуватися в сім’ї
Перша леді Олена Зеленська обговорила з Президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, яка перебуває в Україні з візитом, тему подолання сирітства та впровадження сімейних…
09:07 -
08:57Україна та ЄС уклали дві угоди за підсумками спільних консультацій
Українська сторона продовжує впровадження євроінтеграційних реформ задля забезпечення максимально швидкого руху до членства в ЄС. Зусилля України були позитивно оцінені представниками Єврокомісії. Про це зазначив…
08:57 -
08:47Загальні бойові втрати противника станом на 03 лютого
Загальні бойові втрати противника з 24 лютого 2022 по 03 лютого 2023 орієнтовно склали: особового складу / personnel ‒ близько/ about 129870 (+840) осіб ліквідовано…
08:47 -
08:41Звернення Президента Володимира Зеленського
https://youtu.be/VpKs2ok7Ku0 Бажаю здоров’я, шановні українці! Сьогодні протягом дня не бракувало заяв і коментарів, не було дефіциту новин, особливо в дипломатичній площині. Тому сьогоднішній звіт – недовгий.…
08:41 -
16:35Подальша інтеграція України та ЄС – це зміцнення загальноєвропейських можливостей захищати життя – Глава держави
https://youtu.be/e8yMrQEFEYE Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із Президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, яка перебуває в нашій країні з візитом. Як зазначив Глава…
16:35 -
16:28«Це не просто цифри, це врятовані життя», – Ігор Табурець про розвиток трансплантології на Черкащині
118 трансплантацій стовбурових клітин кісткового мозку, 21 – нирок, а також 3 трансплантації серця. За кожною цифрою – врятоване життя. Історія, яка бере свій початок…
16:28