Нацбанк посилює вимоги до низки небанківських установ з метою мінімізації спекуляцій на валютному ринку в умовах війни
Національний банк України посилює вимоги до небанківських фінансових установ та операторів поштового зв’язку, які здійснюють торгівлю валютними цінностями в готівковій формі (обмін валют).
З метою підвищення конкуренції та збільшення пропозиції готівкової іноземної валюти Національний банк починаючи з травня 2022 року послабив низку обмежень щодо роботи банків у цьому сегменті ринку. Відповідні заходи мали на меті як зниження спекулятивного тиску у готівковому сегменті, так і зменшення обсягів так званого “банкоматного туризму”.
Водночас, попри позитивний ефект від вжитих заходів з’явилися негативні тенденції зі спекулятивними ознаками у небанківському сегменті готівкового валютного ринку. Так, небанківські установи, які здійснюють торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, розпочали штучно підвищувати курс у готівковому сегменті валютного ринку, підтримуючи цим фактично існування “банкоматного туризму”. Таке підвищення курсу виглядає безпідставним на тлі відносної стабілізації попиту й пропозиції у безготівковому сегменті валютного ринку та може свідчити про винятково спекулятивні підходи до курсоутворення небанківськими установами.
Національний банк вважає, що розхитування ситуації з готівковим курсом під час війни задля отримання додаткової маржі в сегменті, де купує валюту населення, є неприпустимим. Зважаючи на це, з метою мінімізації спекуляцій та створення дійсно конкурентного середовища НБУ посилює вимоги до небанківських установ щодо організації торгівлі готівковою валютою.
По-перше, інформація про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют має надаватися населенню в стандартизованому вигляді в чітко визначеному форматі – копії наказу (розпорядження) про встановлення курсів купівлі та продажу іноземних валют. Ця інформація розміщуватиметься виключно в касах установ та їх структурних підрозділів. Водночас небанківським фінансовим установам та операторам поштового зв’язку забороняється здійснювати інформування про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют поза межами кас установ та їх структурних підрозділів, привертаючи до них додаткову надмірну увагу будь-якими цифровими значеннями чи символами.
По-друге, відновлено обов’язок подання установами інформації до Реєстру приміщень, в яких здійснюються валютні операції, що передбачають використання готівки в національній або іноземній валютах.
По-третє, для контролю за дотриманням небанківськими фінансовими установами та операторами поштового зв’язку порядку здійснення валютних операцій та забезпечення безпеки в період дії воєнного стану процес купівлі-продажу валют повинен здійснюватися із обов’язковим веденням відеоспостереження.
Крім того, висувається низка вимог до приміщень, в яких здійснюється купівля та продаж валютних цінностей. Зокрема, з метою підвищення безпеки центробанк перегляне технічні вимоги до кас.
По-четверте, для посилення контролю за додержанням вимог щодо здійснення купівлі та продажу валют винятково із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (РРО) інформація про використовувані РРО передаватиметься до Національного банку. Це дасть змогу підсилити податкову дисципліну. Відповідні небанківські установи ухиляються і практично не сплачують податок на прибуток. Так, сплачений податок на прибуток таких компаній становить всього 0,00185% від обсягу купленої ними валюти або близько 7 млн грн за рік на весь ринок. За оцінками НБУ, в першому півріччі 2022 року середня сума податку на прибуток, сплачена одним підрозділом відповідних небанківських установ, становила 165 гривень на місяць.
Ці зміни не стосуються банків, оскільки на сьогодні практично не зафіксовано ними зловживань у сфері здійснення торгівлі валютними цінностями в готівковій формі. Проте у разі виявлення таких зловживань, аналогічне регулювання буде запроваджено і для банківських установ.
Наведені та інші зміни містить постанова Правління Національного банку України від 29 липня 2022 року № 165 “Про особливості регулювання та нагляду за здійсненням діяльності з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі в період дії воєнного стану та внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 березня 2022 року № 39”, що набирає чинності з 29 липня 2022 року (крім окремих норм, що стосуються обладнання приміщень системою відеоконтролю, що набирають чинності з 3 серпня 2022 року).
-
16:27Збалансований та оптимальний: Черкащина з бюджетом-2025
Обсяг обласного бюджету на рівні минулого року. Зокрема, 2,7 млрд грн. З них 85% власні доходи, 15% – субвенції та дотації з державного бюджету. Про…
16:27 -
16:26Вилов риби у 2025 році: старт аукціонів
Суб’єкти господарювання зможуть взяти участь в аукціонах на промисловий вилов риби. Вони розпочнуться 23 грудня. Про це повідомляють у департаменті агропромислового розвитку Черкаської ОВА. На…
16:26 -
16:17Відповідь на агресію: від Черкащини оборонцям передали черговий транш допомоги
Шість автомобілів кільком черкаським підрозділам і теплий одяг для ДФТГ. Це черговий транш допомоги захисникам і захисницям України від Черкащини. Про це повідомив начальник ОВА…
16:17 -
16:09У Кривому Розі бригади, які допомагали місту відновити теплопостачання, завершили роботу
Протягом трьох тижнів у Кривому Розі працювали 19 додаткових команд, які прибули із Київської, Харківської, Полтавської, Черкаської, Житомирської, Тернопільської, Волинської, Рівненської, Івано-Франківської, Закарпатської та Хмельницької…
16:09 -
14:30Зроблено в Україні: Покупці вітчизняної техніки та обладнання вперше отримають 15% компенсації її вартості
Міністерство економіки спрямувало понад 10 млн грн на часткову компенсацію (15%) вартості (без ПДВ) українських техніки та обладнання, придбаних від 22 жовтня до 1 грудня.…
14:30 -
14:22Уряд виділив додатково 400 млн грн на придбання житла ветеранам
Уряд виділив додатково 400 млн грн на придбання житла ветеранам у 2024 році, - повідомила міністерка у справах ветеранів України Наталія Калмикова. - Додаткові кошти…
14:22 -
14:08Виставка “Різдвяна” в Художньому музеї Черкас
У Черкаському художньому музеї відкрили виставку "Різдвяна", на якій щороку демонструють роботи митців Черкащини до зимових свят. Про це повідомляють в управлінні культури та охорони…
14:08 -
14:06Із початку року в Україні проведено 467 органних трансплантацій
Черкаський клінічний онкологічний центр серед лідерів за кількістю трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин. Про це повідомляється в Міністерстві охорони здоров’я України. Щороку близько 5 000 людей…
14:06 -
13:32Епідситуація щодо грипу та ГРВІ у Черкаській області
У Черкаській області, за попередній тиждень з 16 по 22 грудня захворіли 4 547 осіб на ГРВІ, включно із COVID-19. Про це повідомляє Черкаський обласний…
13:32 -
11:55За 2024 рік грантову допомогу на розвиток садів та теплиць отримали 111 агровиробників на суму 477,2 млн грн
З початку 2024 року грантову допомогу на розвиток садів та теплиць від Уряду отримали 111 агровиробників. Загальна сума грантів склала 477,2 млн грн. З них…
11:55 -
11:02МЗС додатково спростило отримання консульских послуг для українців за кордоном
Кабінет Міністрів України ухвалив розроблену МЗС постанову «Про реалізацію експериментального проєкту щодо надання окремих публічних послуг та вчинення окремих консульських дій за заявами осіб, які…
11:02 -
10:21Друга стратегічна сесія з відновлення та розвитку макрорегіонів відбулася на Черкащині
На Черкащині відбулася друга стратегічна сесія з відновлення та розвитку макрорегіонів. Свої напрацювання та стан стратегічного планування презентували наша область, а також Вінниччина та Житомирщина.…
10:21