Нацбанк посилює вимоги до низки небанківських установ з метою мінімізації спекуляцій на валютному ринку в умовах війни
Національний банк України посилює вимоги до небанківських фінансових установ та операторів поштового зв’язку, які здійснюють торгівлю валютними цінностями в готівковій формі (обмін валют).
З метою підвищення конкуренції та збільшення пропозиції готівкової іноземної валюти Національний банк починаючи з травня 2022 року послабив низку обмежень щодо роботи банків у цьому сегменті ринку. Відповідні заходи мали на меті як зниження спекулятивного тиску у готівковому сегменті, так і зменшення обсягів так званого “банкоматного туризму”.
Водночас, попри позитивний ефект від вжитих заходів з’явилися негативні тенденції зі спекулятивними ознаками у небанківському сегменті готівкового валютного ринку. Так, небанківські установи, які здійснюють торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, розпочали штучно підвищувати курс у готівковому сегменті валютного ринку, підтримуючи цим фактично існування “банкоматного туризму”. Таке підвищення курсу виглядає безпідставним на тлі відносної стабілізації попиту й пропозиції у безготівковому сегменті валютного ринку та може свідчити про винятково спекулятивні підходи до курсоутворення небанківськими установами.
Національний банк вважає, що розхитування ситуації з готівковим курсом під час війни задля отримання додаткової маржі в сегменті, де купує валюту населення, є неприпустимим. Зважаючи на це, з метою мінімізації спекуляцій та створення дійсно конкурентного середовища НБУ посилює вимоги до небанківських установ щодо організації торгівлі готівковою валютою.
По-перше, інформація про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют має надаватися населенню в стандартизованому вигляді в чітко визначеному форматі – копії наказу (розпорядження) про встановлення курсів купівлі та продажу іноземних валют. Ця інформація розміщуватиметься виключно в касах установ та їх структурних підрозділів. Водночас небанківським фінансовим установам та операторам поштового зв’язку забороняється здійснювати інформування про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют поза межами кас установ та їх структурних підрозділів, привертаючи до них додаткову надмірну увагу будь-якими цифровими значеннями чи символами.
По-друге, відновлено обов’язок подання установами інформації до Реєстру приміщень, в яких здійснюються валютні операції, що передбачають використання готівки в національній або іноземній валютах.
По-третє, для контролю за дотриманням небанківськими фінансовими установами та операторами поштового зв’язку порядку здійснення валютних операцій та забезпечення безпеки в період дії воєнного стану процес купівлі-продажу валют повинен здійснюватися із обов’язковим веденням відеоспостереження.
Крім того, висувається низка вимог до приміщень, в яких здійснюється купівля та продаж валютних цінностей. Зокрема, з метою підвищення безпеки центробанк перегляне технічні вимоги до кас.
По-четверте, для посилення контролю за додержанням вимог щодо здійснення купівлі та продажу валют винятково із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (РРО) інформація про використовувані РРО передаватиметься до Національного банку. Це дасть змогу підсилити податкову дисципліну. Відповідні небанківські установи ухиляються і практично не сплачують податок на прибуток. Так, сплачений податок на прибуток таких компаній становить всього 0,00185% від обсягу купленої ними валюти або близько 7 млн грн за рік на весь ринок. За оцінками НБУ, в першому півріччі 2022 року середня сума податку на прибуток, сплачена одним підрозділом відповідних небанківських установ, становила 165 гривень на місяць.
Ці зміни не стосуються банків, оскільки на сьогодні практично не зафіксовано ними зловживань у сфері здійснення торгівлі валютними цінностями в готівковій формі. Проте у разі виявлення таких зловживань, аналогічне регулювання буде запроваджено і для банківських установ.
Наведені та інші зміни містить постанова Правління Національного банку України від 29 липня 2022 року № 165 “Про особливості регулювання та нагляду за здійсненням діяльності з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі в період дії воєнного стану та внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 березня 2022 року № 39”, що набирає чинності з 29 липня 2022 року (крім окремих норм, що стосуються обладнання приміщень системою відеоконтролю, що набирають чинності з 3 серпня 2022 року).
-
13:54З початку 2025 року 549 агрогосподарств отримали 2,3 млрд грн за програмою «Доступні кредити 5-7-9»
З початку 2025 року 549 господарств, які беруть участь у державній програмі «Доступні кредити 5-7-9», профінансовано на 2,3 млрд грн. У тому числі, 491 господарство…
13:54 -
13:06У Черкаській ОВА підбили проміжні підсумки виконання Плану дій щодо комплексного вирішення проблем басейну річки Рось
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук спільно з начальником Черкаської обласної військової адміністрації Ігорем Табурцем, народними депутатами Андрієм Стріхарським та Олегом Бондаренком,…
13:06 -
12:20Мінветеранів і відповідальний бізнес разом посилять турботу про дітей полеглих Захисників та Захисниць
Щодня Україна втрачає своїх Героїв. Разом із цими втратами зростає кількість дітей, які залишаються без одного або обох батьків. Щоб забезпечити цим дітям необхідну допомогу,…
12:20 -
11:50Ветеранська політика: в ОВА призначили керівника профільного управління
Управління з питань ветеранської політики Черкаської ОВА очолив Володимир Прядко. Представив його керівникам структурних підрозділів адміністрації очільник Черкащини Ігор Табурець. - Цей напрям потребує уваги…
11:50 -
11:27Уряд затвердив порядок виплат грошової компенсації вартості бейбі-бокса
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, розробленої Мінсоцполітики, батьки можуть і надалі отримувати одноразові виплати замість натуральної допомоги. - Перші місяці після народження дитини –…
11:27 -
11:14Як знайти найближчий Хаб цифрової освіти
На платформі Дія.Освіта запрацювала оновлена інтерактивна мапа Хабів цифрової освіти. Відтепер ви можете швидко знайти найближчий хаб, щоб розвинути потрібні цифрові навички. Це безоплатні навчальні офлайн-простори, де…
11:14 -
10:14Як ОСББ та ЖБК стати енергонезалежними: програми підтримки від держави
ОСББ та ЖБК можуть стати енергонезалежними, встановивши сонячні станції чи теплові насоси з допомогою держави. Це частина Зимової підтримки – ініціативи Президента України Володимира Зеленського…
10:14 -
09:28Педагоги з мінімальною зарплатою отримають «вчительську тисячу» додатково до неї
Виплата доплати за роботу в несприятливих умовах праці («вчительська тисяча») не призведе до зменшення доплати до мінімальної заробітної плати, яку отримують ці вчителі. Нагадаємо, що…
09:28 -
09:20Україна повертає додому своїх: ще трьох черкащан визволили з полону
Найочікуванішу звістку отримали три родини з Черкащини. Їхніх рідних визволили з ворожого полону. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. У межах нового обміну полоненими…
09:20 -
08:57Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 6 лютого
З тривогами через ворожі БпЛА минула і ця ніч в області. Особливо гучно було на Уманщині. За попередніми даними, наші оборонці знищили 6 "шахедів" у…
08:57 -
08:30Загальні бойові втрати ворога станом на 6 лютого
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 06.02.25 орієнтовно склали особового складу ‒ близько 845310 (+1240) осіб,танків ‒ 9965 (+18) од,бойових броньованих машин ‒ 20737 (+16)…
08:30 -
08:24Звернення Президента України
Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Щойно підписав указ, який надає чинності рішенню РНБО за підсумками засідання, яке відбулось напередодні. Все детально опрацьовано. Будуть продовжені всі…
08:24