Як держава, бізнес та громадський сектор допомагають облаштувати робочі місця українцям з інвалідністю

На фото - жінка з інвалідністю на кріслі колісномуУ межах «Фестивалю кар’єри», відбулася панельна дискусія на тему «Інклюзивність на практиці: як бізнес може змінити ринок праці» від Програми розвитку ООН (ПРООН) спільно з Міністерством економіки України. 

Захід присвячений вирішенню актуальних викликів, які постали перед ринком праці України через повномасштабну війну. Зокрема йшлося про підтримку працевлаштування ветеранів і цивільних, які отримали інвалідність внаслідок мінно-вибухових та інших травм. У межах дискусії розглядалися можливості державної та міжнародної підтримки для створення адаптованих робочих місць. Також обговорили успішні кейси інклюзивного працевлаштування.

– В Європі кожна друга людина з інвалідністю працездатного віку забезпечена роботою. В Україні – лише кожна п’ята може знайти відповідну роботу. Щоб змінити ситуацію, необхідні дієві інструменти підтримки. Один із них – можливість для роботодавців, які працевлаштовують людей з інвалідністю I та II групи, отримати компенсацію витрат на облаштування робочих місць для них, – зазначила Тетяна Бережна, заступниця міністерки економіки України.

Про компенсацію за облаштування робочих місць

За умовами програми підприємець може придбати необхідне працівнику з інвалідністю обладнання. Йдеться про спеціальні меблі,  устаткування, як то пандуси чи підйомники,  допоміжні пристрої, наприклад, для людей з порушеннями зору чи слуху. А держава компенсує йому ці витрати. За облаштування робочих місць для людей з I групи – до 120 тис. грн і до 80 тис. грн — для людей II групи. Цією програмою вже скористались 2,5 тис. роботодавців, які облаштували робочі місця для 3000 людей з інвалідністю.

– Ми не зможемо відбудувати Україну, не забезпечивши рівний доступ до економічних можливостей для кожної людини — зокрема ветеранів та людей з інвалідністю. У ПРООН ми прагнемо не лише підвищити обізнаність роботодавців, а й надати їм усі необхідні інструменти для створення інклюзивних робочих місць. Йдеться про гідність, продуктивність і справедливість — речі, що лежать в основі майбутнього України, — зазначив Христофорос Політіс, заступник постійного представника ПРООН в Україні.

Про каталог адаптивного обладнання

Щоб допомогти бізнесу стати більш інклюзивним, ПРООН впроваджує низку ініціатив, спрямованих на надання практичних інструментів і ресурсів. Серед них — онлайн-курс з інклюзивного працевлаштування, доступний на платформі Дія.Бізнес, а також Каталог постачальників обладнання для адаптації робочих місць, який допомагає роботодавцям знайти конкретні рішення для забезпечення доступності.

Каталог виробників асистивних технологій розробили на запит Мінекономіки. Він створений спеціально для підтримки компонента з облаштування робочих місць у межах програми компенсацій, яку реалізує Міністерство. Враховуючи важливість надання індивідуальних рішень для осіб, які потребують адаптації робочого простору, Каталог обʼєднує виробників, котрі пропонують різноманітні асистивні технології, аби полегшити пошук і закупівлю відповідного обладнання для забезпечення інклюзивного та доступного робочого середовища.

– Ми цілеспрямовано реалізуємо низку ініціатив, спрямованих на працевлаштування та гідну зайнятість ветеранів та цивільних людей з інвалідністю. Зокрема підтримуємо державну програму з облаштування робочих місць для таких людей. Для цього провели аналіз ринку та склали каталог виробників та постачальників обладнання, яке роботодавці можуть використати для облаштування робочих місць та доступного середовища для працівників з інвалідністю. Відсьогодні каталог розміщено на веб-сайті Мінекономіки, — поділилась  Олена Іванова, керівниця проєктів з доступності та інклюзії ПРООН в Україні.

Інформаційна кампанія щодо державної програми компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю реалізується Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в рамках проєкту «Протимінна діяльність в Україні» на запит Міністерства економіки України за участі Державної служби зайнятості та за фінансової підтримки Уряду Республіки Корея.

«Робота без бар’єрів» – флагманський проєкт Міністерства економіки України  який реалізується на виконання Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні, ініційованої  першою леді України Оленою Зеленською.

За інформацією Міністерства економіки України

Стрічка новин