Допомога поруч: 9,8 тис. медпрацівників готові надавати послуги з ментальної підтримки на Черкащині
Допомога в питаннях ментального здоров’я стає ближчою. Тепер послуги з психологічної підтримки можуть надавати 9.8 тис. медичних працівників області. Вони пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP (Mental Health Gap Action Prorgamme).
Зокрема, отримали навички із ментального супроводу на Черкащині майже 3 тис. медичних працівників та 6,8 тис. фахівців із середньою медичною освітою. Загалом в Україні майже 70 тисяч медичних працівників пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP і можуть допомагати в охороні ментального здоровʼя.
– Сімейний лікар – той фахівець, до якого ми передусім звертаємося за допомогою та консультацією щодо проблем зі здоров’ям, – пояснила перша заступниця очільника області Наталія Кравченко. – Тому важливо, аби наші лікарі, медсестри, фельдшери могли надати й психологічну підтримку також. Адже ментальне здоров’я невіддільне від фізичного. Проблеми в цій сфері призводять до цілком очевидних фізичних захворювань: інсульту, діабету, серцево-судинних захворювань.
В Україні уже фіксується зростання кількості хвороб серця та діабету 2 типу. Саме тому важливо наближати психологічні послуги до пацієнтів, зауважила посадовиця.
У цьому допомагає програма ВООЗ mhGAP (Mental Health Gap Action Prorgamme). Вона має на меті покращити доступ до послуг із ментального здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих кадрів – медпрацівників первинної ланки: сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів, медсестер, медбратів, фельдшерів.
– Звісно, сімейний лікар, який пройшов навчання mhGAP, не стає психіатром, психотерапевтом, психологом, – додала Наталія Кравченко. – Ви можете обговорити зі своїм лікарем порушення сну, тривалу відсутність апетиту, тривогу, нав’язливі думки про те, що може статися щось погане. Але якщо він бачить, що ситуація вимагає залучення вузьких спеціалістів, то направляє пацієнта до них. Водночас наголошу, що обговорювати такі нібито незначні симптоми – важливо. Адже вони є ознаками більших проблем.
На платформі Академії НСЗУ стала доступною друга частина онлайн-курсу mhGAP. Він допомагає поглибити знання медичних працівників щодо проявів, оцінювання і лікування поширених психічних і неврологічних розладів, зокрема психозів, деменції, наслідків черепно-мозкової травми, суїциду і самопошкоджень. В області уже пройшли навчання за цією програмою понад тисяча лікарів та 2,4 тис. фахівців з середньою медичною освітою.
Послуга з охорони психічного здоровʼя є абсолютно безоплатною, адже надається в межах Програми медичних гарантій. На сьогодні вже понад 850 закладів первинної медичної допомоги мають відповідний контракт із Національною службою здоровʼя України на 2024 рік.
Переглянути перелік і знайти найближчий до вас можна на інтерактивній мапі. Дані також є в операторів гарячої лінії НСЗУ 16-77.
Інтеграція послуги з охорони ментального здоровʼя у закладах первинної меддопомоги (ПМД) є компонентом пріоритетного проекту Міністерства охорони здоровʼя у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» – ініціативи першої леді Олени Зеленської. Комунікаційний супровід реалізується за підтримки ВООЗ, Уряду Канади, Міжнародного медичного корпусу.
Комунікаційна кампанія «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоровʼя реалізується за підтримки проекту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який виконує організація «Пакт».
-
11:27В Україні почався перший етап запуску Єдиного державного реєстру домашніх тварин
Міністерство аграрної політики разом із Держпродспоживслужбою та Міністерством цифрової трансформації запускає — Єдиний державний реєстр домашніх тварин. Його мета — допомогти власникам краще дбати про…
11:27 -
11:14Держбюджет-2025: підтримка ветеранів війни
Наступного року продовжуємо забезпечувати ветеранів необхідними послугами та допомагати в повоєнній інтеграції до цивільного життя. Пріоритетами у підтримці ветеранів у 2025 році є ментальна та…
11:14 -
10:56Понад 8 тисяч українців скористались програмою доступного кредиту єОселя
Із початку 2024 року в межах програми єОселя українці оформили 8 032 доступних кредити для придбання житла на суму 13,7 млрд грн. Про це повідомив…
10:56 -
10:28З початку року майже 100 тисяч внутрішніх переселенців скористалися послугами Державної служби зайнятості
Послуги спрямовані на підтримку ВПО в їхній адаптації та працевлаштуванні. Наразі до уваги внутрішньо переміщених осіб пропонуються такі послуги: 1. Пошук роботи Служба зайнятості підбирає…
10:28 -
09:10Загальні бойові втрати ворога станом на 26 листопада
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 26.11.24 орієнтовно склали особового складу ‒ близько 733830 (+1480) осіб, танків ‒ 9435 (+6) од, бойових броньованих машин…
09:10 -
08:55Звернення Президента України
Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Зараз уже завершилися рятувальні роботи в місцях влучання російських ракет. Харків – 25 людей постраждали. Удар попередньо – С-400. Одеса…
08:55 -
08:17Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 26 листопада
Понад сім годин поспіль Черкащина була на тривозі. За цей час захисники неба знищили вісім ворожих БпЛА. Про це повідомив начальник ОВА Ігор Табурець. -…
08:17 -
17:18Адаптаційний простір відкрили на Чигиринщині
Адаптаційний простір «Ми – поруч» запрацював у Чигиринській громаді. Тут ветерани, військові та їхні близькі можуть отримати необхідну підтримку та супровід. Про це повідомляють у…
17:18 -
16:41На Черкащині відбудеться масштабний економічний форум
Щотижнева комунікація влади та бізнесу цього разу відбудеться у форматі офлайн. В області проведуть «Черкаський міжнародний економічний форум-2024». Про це повідомив начальник ОВА Ігор Табурець.…
16:41 -
14:59Як приватизація землі наповнює бюджети: аналіз відкритих даних торгів
Станом на травень 2024 року в Україні продано 567 000 гектарів землі, з них через систему Прозорро.Продажі — 6 363 гектари на суму 2,06 мільярда…
14:59 -
14:17Виставка сучасного мистецтва триває в Черкасах
У Черкаському художньому музеї експонують виставку сучасного мистецтва, що передана Фондом Миколи Бабака в межах акції «Сучасне мистецтво України. Музейна колекція». Її приурочили до Дня…
14:17 -
14:02Епідситуація щодо грипу та ГРВІ у Черкаській області
Із 18 по 24 листопада 2024 року в області захворіли 4 426 осіб на ГРВІ, включно із COVID-19. Більше половини пацієнтів – діти. Показник захворюваності…
14:02