Допомога поруч: 9,8 тис. медпрацівників готові надавати послуги з ментальної підтримки на Черкащині
Допомога в питаннях ментального здоров’я стає ближчою. Тепер послуги з психологічної підтримки можуть надавати 9.8 тис. медичних працівників області. Вони пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP (Mental Health Gap Action Prorgamme).
Зокрема, отримали навички із ментального супроводу на Черкащині майже 3 тис. медичних працівників та 6,8 тис. фахівців із середньою медичною освітою. Загалом в Україні майже 70 тисяч медичних працівників пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP і можуть допомагати в охороні ментального здоровʼя.
– Сімейний лікар – той фахівець, до якого ми передусім звертаємося за допомогою та консультацією щодо проблем зі здоров’ям, – пояснила перша заступниця очільника області Наталія Кравченко. – Тому важливо, аби наші лікарі, медсестри, фельдшери могли надати й психологічну підтримку також. Адже ментальне здоров’я невіддільне від фізичного. Проблеми в цій сфері призводять до цілком очевидних фізичних захворювань: інсульту, діабету, серцево-судинних захворювань.
В Україні уже фіксується зростання кількості хвороб серця та діабету 2 типу. Саме тому важливо наближати психологічні послуги до пацієнтів, зауважила посадовиця.
У цьому допомагає програма ВООЗ mhGAP (Mental Health Gap Action Prorgamme). Вона має на меті покращити доступ до послуг із ментального здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих кадрів – медпрацівників первинної ланки: сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів, медсестер, медбратів, фельдшерів.
– Звісно, сімейний лікар, який пройшов навчання mhGAP, не стає психіатром, психотерапевтом, психологом, – додала Наталія Кравченко. – Ви можете обговорити зі своїм лікарем порушення сну, тривалу відсутність апетиту, тривогу, нав’язливі думки про те, що може статися щось погане. Але якщо він бачить, що ситуація вимагає залучення вузьких спеціалістів, то направляє пацієнта до них. Водночас наголошу, що обговорювати такі нібито незначні симптоми – важливо. Адже вони є ознаками більших проблем.
На платформі Академії НСЗУ стала доступною друга частина онлайн-курсу mhGAP. Він допомагає поглибити знання медичних працівників щодо проявів, оцінювання і лікування поширених психічних і неврологічних розладів, зокрема психозів, деменції, наслідків черепно-мозкової травми, суїциду і самопошкоджень. В області уже пройшли навчання за цією програмою понад тисяча лікарів та 2,4 тис. фахівців з середньою медичною освітою.
Послуга з охорони психічного здоровʼя є абсолютно безоплатною, адже надається в межах Програми медичних гарантій. На сьогодні вже понад 850 закладів первинної медичної допомоги мають відповідний контракт із Національною службою здоровʼя України на 2024 рік.
Переглянути перелік і знайти найближчий до вас можна на інтерактивній мапі. Дані також є в операторів гарячої лінії НСЗУ 16-77.
Інтеграція послуги з охорони ментального здоровʼя у закладах первинної меддопомоги (ПМД) є компонентом пріоритетного проекту Міністерства охорони здоровʼя у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» – ініціативи першої леді Олени Зеленської. Комунікаційний супровід реалізується за підтримки ВООЗ, Уряду Канади, Міжнародного медичного корпусу.
Комунікаційна кампанія «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоровʼя реалізується за підтримки проекту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який виконує організація «Пакт».
-
17:331 500 грн на заняття спортом для ветеранів: стартує прийом заяв на отримання коштів
15 січня розпочинається програма Мінветеранів, за якою учасники бойових дій та ветерани з інвалідністю внаслідок війни зможуть щоквартально отримувати по 1 500 грн для оплати…
17:33 -
17:15Психологів та психотерапевтів в Україні сертифікуватимуть
Верховна Рада України більшістю голосів ухвалила у другому читанні Закон №12030 «Про систему охорони психічного здоров’я». Його мета — створення сучасної, ефективної та злагодженої системи, яка…
17:15 -
16:47Права та можливості людей з інвалідністю на працевлаштування будуть розширені
Верховна Рада України 228 голосами народних депутатів підтримала напрацьований за участі Мінсоцполітики законопроєкт №5344-д, який суттєво розширює права та можливості людей з інвалідністю на працевлаштування.…
16:47 -
15:50Звістки надії. Двоє черкащан повернулися з полону
Ще двох черкащан вдалось визволити з полону. Про це повідомив начальник ОВА Ігор Табурець. На Батьківщину повернулися матрос Іван Діброва, який був у неволі з…
15:50 -
15:46Можливості для імпакт-бізнесів: долучайтеся до каталогу на порталі Дія.Бізнес
На порталі Дія.Бізнес зʼявився Інвестиційний каталог імпакт-підприємств, який містить профілі готових до інвестування мікро-, малих та середніх бізнесів із соціальною складовою. Імпакт-бізнеси — це підприємства,…
15:46 -
15:36Як отримати «Доступні ліки» у прифронтових територіях і віддалених громадах?
Держава робить ліки більш доступними для всіх громадян. Мобільні аптеки працюють у 13 областях України, а їхні маршрути охоплюють 644 населених пункти. Це частина Зимової…
15:36 -
13:59Соціальна сфера, відбудова інфраструктури, розмінування, цивільний захист — серед інвестиційних пріоритетів цього року
Завдяки підтримці партнерів Україна повністю закрила потреби бюджету у 2024 році, які складали $41,6 млрд. А також Уряд має розуміння того, як будуть покриватися потреби…
13:59 -
13:50Онлайн-платформа про державну програму протезування діє в Україні
Міністерство соціальної політики України спільно з Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю запускають онлайн-платформу protez.msp.gov.ua — на ній зібрана вся актуальна інформація про державну програму протезування. У…
13:50 -
10:39Про процедуру отримання відстрочки від мобілізації для рідних осіб, зниклих безвісти за особливих обставин
Урядом приведено у відповідність до вимог Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» процедуру отримання відстрочки на військову службу під час мобілізації…
10:39 -
09:18МОН про зміни у сертифікації вчителів
Удосконалення процедури. Сертифікація вчителів зміниться з 1 вересня. Кабінет Міністрів України затвердив відповідну постанову. Мета сертифікації — виявити й заохотити педагогів із високим рівнем майстерності,…
09:18 -
09:16Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 15 січня
Доба в області почалась з повітряних тривог. Спершу через ворожі БпЛА в нашому небі. Далі - ракети. Наші оборонці додали до загального результату протиповітряної оборони…
09:16 -
09:12Нові строки для перебронювання працівників: Уряд ухвалив постанову
Уряд змінив строки опрацювання заяв на бронювання працівників критично важливих підприємств. Раніше керівникам для отримання бронювання потрібно було чекати 72 години. У цьому проміжку працівник…
09:12