Додатковий раунд з імунізації проти дифтерії та правця: як перевірити свій вакцинальний статус

За підсумками 2023 року рівень вакцинації проти дифтерії та правця серед українців був на 37% нижчий, ніж в країнах ЄС. У 2023 році лише 151 697 дітей отримали щеплення. Решта — попри безперебійну наявність вакцини у медзакладах на рівні регіонів — пропустили щеплення. Про це інформують в МОЗ України.

Наразі більш ніж 1,5 млн українців потребують щеплень проти дифтерії, кашлюку та правця, зокрема через пропуск планових щеплень серед дітей та ревакцинації серед дорослих.

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, за 7 місяців 2024 року було зареєстровано 5 602 випадки захворювання на кашлюк. На правець за 7 місяців захворіли 8 українців. З 2022 року зареєстровано 4 випадки дифтерії, 3 з яких – серед дорослих.

Щоб не допустити поширення інфекційних хвороб та спалахів захворювання, з 1 серпня в Україні, за рішенням Держкомісії з питань ТЕБ та НС, розпочався додатковий раунд з вакцинації дітей та ревакцинації дорослих проти дифтерії, правця та кашлюку, який триватиме до кінця 2024 року. Під час додаткового раунду з імунізації сімейні лікарі та мобільні вакцинальні команди роз’яснюватимуть важливість щеплень та додатково запрошуватимуть на вакцинацію тих, хто пропустив планові щеплення та ревакцинацію.

Вакцинація — безоплатна, зробити її можна у пунктах щеплень у лікарнях країни, попередньо записавшись у сімейного лікаря. З 26 років планова ревакцинація для дорослих є обов’язковою кожні 10 років. Наразі країна забезпечена вакциною для проведення рутинних щеплень для дітей та ревакцинації дорослих.

Щоб зробити щеплення або перевірити вакцинальний статус, необхідно звернутися до свого сімейного лікаря або педіатра. Лікар перевірить дані про вакцинацію і якщо щеплення пропущене або дані про проведені щеплення немає, дасть направлення на вакцинацію і проконсультує щодо подальшого плану дій.

Дізнатися більше про кожну з вакцинокерованих хвороб, зокрема про правець, дифтерію та кашлюк, можна в чат-боті за посиланням: https://vaccine.org.ua/chat/

Також бот надає можливість:

• дізнатися про підготовку до щеплення,
  • схеми вакцинації та безпеку вакцин,
  • ознайомитися з календарем вакцинації,
  • отримати консультацію щодо щеплень,
  • знайти доказові джерела інформації про вакцинальну кампанію.

Нагадуємо, що щеплення проти дифтерії, правця та кашлюку проводять дітям чотири рази: у 2, 4, 6 та 18 місяців. У 6 років проводиться ревакцинація проти дифтерії та правця без кашлюкового компонента. У 16 років — ревакцинація вакциною АДП-М зі зменшеним вмістом дифтерійного та правцевого антигенів. Надалі — ревакцинація проти дифтерії та правця щодесять років. Також інформація про вакцинокеровані інфекції та вакцинацію в Україні доступна на Національному порталі з імунізації.

Додатково: Національний портал з імунізації створено ГС «Коаліція за вакцинацію» завдяки підтримці американського народу, наданій через агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який реалізується на підтримку Міністерства охорони здоров’я України та Центру громадського здоров’я МОЗ України.