День пам’яті трагедії Бабиного Яру
Бабин Яр – місце пам’яті та некрополь близько 100 тисяч цивільних громадян і військовополонених, розстріляних нацистами у 1941–1943 роках. Серед них – євреї і роми, червоноармійці, комуністи, підпільники Організації українських націоналістів, в’язні Сирецького концтабору, «саботажники», порушники комендантської години та навіть пацієнти психіатричної лікарні імені Павлова.
Масовий розстріл євреїв у Бабиному Ярі 29–30 вересня 1941 року став символом «Голокосту від куль» і нацистської політики масового знищення людей.
Розстріли в урочищі розпочалися відразу після вступу нацистів та їхніх союзників до Києва у вересні 1941 року і відбувалися чи не щоденно до завершення окупації міста.
Найтрагічнішими стали 29–30 вересня, коли вбили майже 34 тисячі євреїв – мешканців Києва. В німецьких донесеннях цю операцію назвали «гросакцією» («велика акція», від нім. Großaktion). Формальним приводом для неї стала радянська диверсія зі знищення Хрещатика 24 вересня.
Нацистська операція в Бабиному Ярі 29–30 вересня стала однією з наймасштабніших каральних акцій Другої світової війни. Більшість населених пунктів України мають свої більші чи менші «бабині яри» – місця нацистських розстрілів євреїв та інших жертв.
Виконавцем розстрілів кінця вересня – початку жовтня 1941 року в Бабиному Ярі була зондеркоманда 4а під орудою штандартенфюрера СС Пауля Блобеля. Цей нацистський підрозділ здійснив також масові вбивства євреїв у Львові, Рівному, Луцьку, Новограді-Волинському, Житомирі, Білій Церкві та інших містах.
Голокост – важка незагоєна рана в історії України в Другій світовій війні. Жертвами злочину стали близько півтора мільйона українських євреїв. Нацисти знищили їх як соціокультурну й етнорелігійну спільноту.
Пам’ять про трагедію Бабиного Яру попри всі обставини завжди залишалася живою. Перші художні твори на цю тему з’явилися вже в 1941–1943 роках. Художник-етнограф Юрій Павлович щодня робив замальовки олівцем із натури. Першими художніми текстами стали поетичні твори Ольги Анстей та Людмили Титової.
По війні радянський режим замовчував або спотворював пам’ять про жертв, намагався зруйнувати сам яр та навколишні кладовища. Проте це йому не вдалося. Бабин Яр залишався застереженням про небезпеку від ненависті, расизму, міжнаціональної ворожнечі, переслідування та знищення людей за етнічною, політичною, релігійною або іншими ознаками.
Після відкриття й осмислення жахів Голокосту світова спільнота пристала на позицію «ніколи знову», проте геноциди стаються дотепер. Сьогодні в Україні – війна. Рашисти навіть риторику запозичують у нацистів, заявляючи про «розв’язання українського питання», подібно до гітлерівського «розв’язання єврейського питання». Російський так званий «антифашизм» став головною загрозою для євреїв у сучасній Україні та сприяв нарузі над пам’яттю про Голокост: російські війська обстрілюють єврейські цвинтарі, синагоги, навіть Бабин Яр.
Ми побачили жорстокі масові вбивства рашистами чоловіків, жінок, дітей, літніх людей, тварин, тортури – фізичні та моральні, зґвалтування. Навіть іноді мали місце намагання спалити тіла, щоб приховати вчинені злочини, як свого часу, відчуваючи наближення поразки, робили нацисти. Відомості зі звільнених Бучі, Ізюма, Маріуполя та інших українських міст і сіл жахають цивілізований світ. Мир, безпека й рівновага в Європі та світі можливі тільки після того, як Україна переможе у війні, а всіх злочинців буде належно покарано.
-
10:27Загальні бойові втрати противника станом на 01 жовтня
Загальні бойові втрати противника з 24 лютого 2022 до 01 жовтня 2023 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 278570 (+440) осіб, танків ‒ 4702 (+11)…
10:27 -
10:20Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» представляє спеціальний проєкт до Дня захисників і захисниць України
https://youtu.be/5d46QBtzsgI?si=zZ0bTsM30LeG7Pq4 Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», яка впроваджується за ініціативою першої леді Олени Зеленської, представляє спеціальний проєкт, створений у партнерстві з громадською організацією Gen.Ukrainian,…
10:20 -
10:17Звернення Президента Володимира Зеленського з нагоди Дня захисників і захисниць України
https://youtu.be/JO7sUR9cnms?si=ODk4JOfAIbmn9ik6 Шановні громадяни! Дорогий народе! Що можна встигнути за хвилину? Яке значення вона може мати для історії? Які доленосні кроки можна зробити протягом цієї хвилини?…
10:17 -
07:39Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 1 жовтня
Уночі ворог масовано атакував Черкащину ударними безпілотниками. На жаль, є влучання по промисловій інфраструктурі в Умані. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. У результаті…
07:39 -
16:16Уряд вдосконалив процес подачі заяв до кадрового резерву для роботи на деокупованих територіях
Відтепер вступити до резерву для державної служби на деокупованих територіях стало ще простіше. Відповідне рішення було ухвалене Кабінетом Міністрів під час засідання 29 вересня. Зокрема,…
16:16 -
16:02Ігор Табурець розповів про реконструкцію будинку в Умані, в який влучила російська ракета
Департамент будівництва Черкаської обласної державної адміністрації вже оголосив тендер на реконструкцію житлового будинку в Умані, куди 28 квітня цьогоріч поцілила російська ракета. Про це інформує…
16:02 -
15:01Захисників і захисниць вітали на Черкащині
Ті, хто не здався й бореться. Напередодні Дня захисників і захисниць України на Черкащині відзначили сильних, незламних і нескорених. Нагороди їм вручив очільник області Ігор…
15:01 -
14:07Бустерна доза щеплення проти COVID-19: МОЗ затвердило рекомендації щодо додаткової вакцинації та пріоритетних груп населення
Наказом від 27 вересня 2023 року №1700 МОЗ затвердило позицію НТГЕІ щодо визначення пріоритетних груп для вакцинації проти COVID-19 та отримання бустерних доз вакцини проти…
14:07 -
13:14Перше місце серед хвороб: черкащан закликають подбати про здоров’я власного серця
Щохвилини, щогодини, щодня. Наше серце працює безупинно. У Всесвітній день серця медики нагадали про важливість профілактики серцево-судинних захворювань та вчасного виявлення й діагностування хвороб «головного…
13:14 -
12:18Президент України ушанував пам’ять жертв Бабиного Яру
У 82-гі роковини трагедії Бабиного Яру Президент України Володимир Зеленський ушанував пам’ять жертв масових розстрілів нацистами мирних жителів в окупованому Києві в роки Другої світової…
12:18 -
11:45Укрпошта презентувала новий поштовий блок «Зброя Перемоги. Світ з Україною»
Укрпошта офіційно ввела в обіг поштовий блок «Зброя Перемоги. Світ з Україною», на якому відтворено найкращі зразки іноземної техніки, яку було надано країнами-союзниками. Новий поштовий…
11:45 -
11:12В Україні вшановують пам’ять десятків тисяч жертв Бабиного Яру
Урочище на північному заході Києва увійшло до світової історії через події 1941 року, коли нацистські окупанти протягом лічених днів розстріляли там майже 34 тисячі євреїв.…
11:12