Червоне то любов. Чому донорство крові під час війни стало ще однією лінією оборони України
14 червня у всьому світі відзначають День донора крові. Зазвичай він передбачає обширну інформаційну кампанію та заклик до дії, але цьогоріч вторгнення Росії на територію України суттєво змістило акцент. Багато чоловіків приєдналися до складу Сил оборони, через що не можуть здавати кров, хоча саме вони роками були регулярними донорами та закривали потребу у крові. Зараз вони захищають країну від ворога.
Під час воєнних дій відколи історія пам’ятає кровопролитні війни донорська кров була ледь не єдиним способом врятувати бійця, який зазнав поранення з масивною крововтратою унаслідку.
В реаліях сьогоднішньої війни, де ворог переважає у силі та техніці, ми, українці в тилу, повинні робити все від нас залежне, аби зберегти життя кожному бійцю. Крім того, варто не забувати й про цивільних, які стають жертвами ракетних та артилерійських ударів – їм необхідна донорська кров.
З цього моменту й надалі українці повинні формувати у своїй спільноті та громаді культуру регулярного та безоплатного донорства крові.
Саме такою діяльністю уже сім років займаються “Агенти крові”. Зокрема від початку війни вони координували донорів у семи ключових центрах крові та продовжують щодень купувати кровоспинні засоби для ЗСУ.
Засновниця Агентів Олена Балбек розповіла про те, хто може бути донором крові, які є основні протипоказання і чому важливе саме регулярне донорство крові (хоча б двічі на рік).
Донором крові може бути українець чи українка у віці від 18 до 60 років. Мінімальна вага для допуску становить 50 кг, але деякі центри підвищують межу до 60 кг. Також донорами можуть бути іноземці, які мають посвідку на постійне проживання в Україні.
Далі у вас не має бути постійних або тимчасових протипоказань до донорства.
Якщо усе в порядку, тоді оберіть собі зручний день донації та почніть підготовку до неї.
За три дні до донації відмовтеся від прийому анальгетиків і аспірину, а також ліків, що їх містять (ці речовини погіршують зсідання крові). Не вживайте алкоголь за 48 годин до здавання крові. Виключіть із раціону жирну, смажену, копчену, молочну їжу та соління.
Обов’язково виспіться і з’їжте легкий сніданок (солодкий чай, дієтичне печиво, каша на воді). Не куріть за годину до здавання крові.Не приходьте здавати кров, якщо відчуваєте нездужання (озноб, запаморочення, головний біль, слабкість).
Під час огляду лікарем перед донацією відверто відповідайте на запитання і не приховуйте інформацію про вживання ліків, алкоголю, наркотичних речовин і перенесені захворювання.
За день до здачі крові НЕ можна вживати:
- жирну, смажену та гостру їжу,
- копчені та молочні продукти,
- яйця,
- масло.
У день здачі крові вранці потрібно повністю виключити:
- всі молочні продукти,
- яйця,
- банани, горішки, соєве молоко, цитрусові,
- м’ясні продукти (ковбаса, сосиски).
Навіть найменший шматочок сиру, кава з молоком або вершками, бутерброд з 5 грамами вершкового масло, знежирений йогурт, банан або одне яйце вплинуть на аналіз крові.
Вранці доречно снідати кашею на воді, чаєм з печивом, крупами, стравами з овочів.
Стандартні гемакони розраховані на 450 млл та додаткові 25 млл для аналізів. Якщо у вас мінімальна вага (50 кг), тоді лікарі рекомендують здавати 350 млл (+25 на аналізи).
Ви також можете здавати кров, якщо не знаєте яка у вас група. У центрі крові під час попереднього аналізу вам визначать усю ідентифікацію крові.
Де здавати кров
На сайті Donor.ua наявний перелік усх центрів крові по Україні.
“Водначас запрошуємо вас здати кров у супроводі Агентів крові. Ми чергуємо у трьох центрах крові у столиці: це Охматдит, Інститут Амосова та Інститут серця. Більше інформації вам розкаже наш чат-бот Плазма”, – ділиться Олена.
Чому важливе регулярне донорство
Здача компонентів крові (плазми наприклад) потребує повторної донації, аби перевірити вашу кров через 6 місяців після пешої кроводачі і переконатися, що вашу плазму можна безпечно використовувати. До цього плазму заморожують на 6 місяців і не використовують її аж до моменту наступної вашої кроводачі. Таким чином саме регулярне донорство дозволяє безперебійно використовувати зарезервовані запаси крові.
Перерва між донаціями цільної крові становить 60 днів і для чоловіків, і для жінок, а між донаціями плазми чи тромбоцитів 14 днів для будь-якої статі.
Після п’яти регулярних донацій рекомендовано зробити перерву не менше 3 місяців. Якщо ви здали цільну крові, то на донацію плазми або тромбоцитів можна йти через 30 днів.
Варто пам’ятати, що кров потрібна завжди, особливо в умовах воєнного стану. У медичній практиці є дуже багато ситуацій, зокрема непередбачуваних, де потрібне переливання крові і жоден з нас не застрахований від імовірності стати цим пацієнтом. Працюючи на випередження, найкраще що ви можете зробити це здати кров у тилу, аби більше бійців Сил оборони повернулися з фронту живими.
-
13:32Смілянин – призер чемпіонату світу з параканое
Чемпіонат світу з параканое відбувся 3-7 сепрня к місті Галіфакс (Канада). Цьогоріч позмагатись приїхало 120 спортсменів з 26 країн світу. Як інформують в обласному управлінні…
13:32 -
13:27Держпослуги на Гіді для переселенців, які шукають роботу, – Мінцифри
Міністерство цифрової трансформації України пропонує переселенцям для пошуку роботи скористатись держпослугами на Гіді. Українці, які переїхали, рятуючись війни також намагаються знайти роботу на новому місці.…
13:27 -
11:18ДПС запустила новий сервіс в Telegram
Для збереження контролю за діяльністю суб’єктів господарювання сфери торгівлі, громадського харчування та послуг ДПС запустила новий сервіс для громадян – чат-бот «StopViolationBot» в месенджері Telegram.…
11:18 -
10:35Конкурс на здобуття премії за досягнення у сфері професійної композиторської творчості
Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти оголошує конкурс на здобуття премії імені В. С. Косенка 2022 року Премія імені В. С. Косенка…
10:35 -
10:33Ігор Табурець розповів про роботу ППО на Уманщині
https://youtu.be/7b1QKYwlITs Напередодні ворог вісім разів тероризував нашу область ракетними загрозами. Під час однієї з повітряних тривог, як ви знаєте, не минулось. Про наслідки роботи ППО…
10:33 -
10:13Альбом безбар’єрних рішень адаптують до вимог воєнного часу
Альбом безбар’єрних рішень, який створюється у межах ініціативи Першої Леді Олени Зеленської «Без бар’єрів», адаптують до вимог воєнного часу. «Минулого року ми створили цей посібник,…
10:13 -
10:09Прем’єр-міністр: Пріоритети Держбюджету-2023: збереження макрофінансової стабільності, фінансування ЗСУ, підтримка людей
Під головуванням Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля відбулася нарада з Міністром фінансів Сергієм Марченком та представниками Міністерства фінансів щодо основних напрямів проекту державного бюджету воєнного часу. Глава…
10:09 -
10:08У ДСНС запустили додаток з мінної безпеки
«MineFree» (Без мін) - це мобільний застосунок, розроблений волонтерами благодійної швейцарської організації Free Ukraine (Вільна Україна) за підтримки Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС).…
10:08 -
09:59Загальні бойові втрати противника станом на 9 серпня
Загальні бойові втрати противника з 24 лютого до 9 серпня орієнтовно склали: особового складу / personnel - близько/ about 42640 (+300) осіб ліквідовано / persons…
09:59 -
09:52Україна має стати для своїх людей найкомфортнішим місцем у світі – Олена Зеленська розповіла японській NHK про проекти у напрямі безбар’єрності, які втілюватимуть під час відбудови
https://youtu.be/R9r90tDG1qw Перша леді України Олена Зеленська дала інтерв’ю японській телерадіокомпанії NHK (Japan Broadcasting Corporation). Дружина Президента розповіла про проекти у напрямі безбар’єрності, які втілюватимуть під…
09:52 -
09:28Коли почалась паспортизація українського населення на тимчасово окупованих територіях
На тлі заяв с.пєскова про те, що це не росія збирається проводити «референдуми» на ТОТ, а місцеве населення, у мережі з'явився папірець, підписаний колаборантом є.балицьким…
09:28 -
08:09Гаряча лінія Мінреінтеграції допоможе евакуюватися
Громадянам, які проживають у небезпечних регіонах, де тривають активні бойові дії та зруйнована інфраструктура, влада організовує евакуацію, повідомила Віце-прем'єр-міністр - Міністр з питань реінтеграції тимчасово…
08:09