Черкащина – перша область, де розробили ландшафтне планування територій
Перспективне планування з метою поліпшення та відновлення ландшафтів за принципами сталого розвитку запроваджуватимуть на Черкащині. Так область стала пілотною в Україні, де на практиці апробовуватимуть такий вид планування при здійсненні економічної діяльності.
Ландшафтне планування є інструментом виявлення конфліктів природокористування та оцінки механізмів для їх пом’якшення. Така діяльність, з одного боку, має на меті збереження природи, а з іншого – керування ландшафтом. Цей процес поєднує в собі економічні та екологічні функції та передбачає оптимізацію відносин суспільства і природи в межах конкретних територій. У перспективі таке планування виходитиме на національний та транснаціональні рівні.
– Науковці Інституту географії Національної Академії Наук України розпочали роботу над ландшафтним плануванням Черкащини ще декілька років тому, – розповідає начальник управління містобудування та архітектури Василь Дмитренко. – Долучали до роботи й фахівців з Німеччини – технічний університет м. Дрезден, технічний університет м. Берлін, та Федеральне міністерство навколишнього середовища збереження природи та ядерної безпеки (ВМИ). Проект реалізований за сприяння Федеральної агенції з охорони навколишнього середовища (ИВА) та Федеральної агенції з охорони природи (BFN). Їхній досвід у цьому питанні – неоціненний.
Дослідження проводилися на 3-х рівнях: області (ландшафтна програма), району (рамковий ландшафтний план) та сільської ради (ландшафтний план). Модельним регіоном обрали Черкащину як центральну область України. В її межах відповідними територіями стали Канівський район та Степанецька сільська рада. Враховували економічні показники, а також клімат і повітря, поверхневі та підземні води, види рослинного і тваринного світу; біотипи; ґрунти; ландшафти. На кожному з рівнів визначили основні завдання робіт, виявили наявні проблеми, ризики і перспективи, а також склали підсумкові документи та рекомендації.
Зокрема, для області наразі проблемними питаннями є зниження високого антропогенного навантаження, збереження природних екосистем та розвиток мережі природно-заповідних територій, ландшафтного і біологічного різноманіття, історико-культурної спадщини, ефективне використання рекреаційного потенціалу. Слід особливо зауважити, що і для модельної області, і для України в цілому, характерною є проблема деградації ґрунтів.
– Ландшафтна програма Черкаської області є комплексною основою для екологічно виважених управлінських та інвестиційних рішень, – додає головний архітектор Черкаської області. – За ландшафтною програмою маємо інтегральну концепцію цілей, у якій представлені основні напрямки перспективного природокористування в області, що відповідають принципам сталого розвитку. За німецькими підходами провели зонування модельної території за категоріями «збереження», «розвиток» та «поліпшення». Окрім констатації маємо і науково виважені рекомендації щодо поліпшення стану справ.
У межах ландшафтного плану області розробили рамковий ландшафтний план Канівського району та план безпосередньо Степанецької сілької ради. Чим наближеніша територія, тим деталізованіший план, відзначає посадовець. Так, ландшафтний план Степанецької сільради передбачає збереження біорізноманіття та природних екосистем, екологізація сільськогосподарської діяльності, зокрема в рамках концепції «людина і біосфера» – біосферного резервату, підвищення рівня екологічної свідомості.
Із урахуванням усієї зібраної інформації та досконалих оцінок можна говорити про розроблену «дорожню карту» розвитку трьох поселень ради – сіл Степанці, Степанецьке і Пилява. Також врахована концепція створення Канівського біосферного резервату, частину зони співробітництва якого може становити і територія сільради.
Результати роботи з ландшафтного планування області відображенні на понад 50 картах, укладених з використанням сучасних технологій. Додамо, ці розробки науковців апробували на форумі «Черкащина – територія співпраці». Ландшафтну програму надалі використають і врахують в розробці схеми територіального планування області, що принесе відчутну користь Черкаській землі та їх жителям.
– Черкаська область є першим регіоном України, де провели ландшафтне панування з урахуванням усіх трьох його рівнів, – підсумовує Василь Дмитренко. – При розробці схеми територіального планування, затвердженої в 2007 р., область теж виявилися першою, в якій поновили такі види планування. Отже, тут, у центрі України, ми заклали фундамент українського сприйняття інновацій, який, як нам бачиться, буде основою для подальшого успішного, економічно та екологічно, розвитку регіону.
-
08:14Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 12 липня
На Черкащині з вечора і до ранку захисники неба відбивали численні ворожі атаки. Як інформує начальник ОВА Ігор Табурець, у межах області знищили російську ракету,…
08:14 -
17:06Бойові «пташки» для оборонців: від Черкащини передали нову допомогу
FPV-дрони та квадрокоптери. Потужне бойове підсилення передали військовим, які тримають оборону на гарячих напрямках, від Черкащини. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. Допомогу розподілили…
17:06 -
15:49Понад 275 000 кваліфікованих працівників підготовлено для відновлення України завдяки Skills Alliance
Понад 275 000 українців, серед яких 134 000 жінок, вже пройшли якісне професійне навчання та підвищення кваліфікації в межах Skills Alliance. Про це оголосили на…
15:49 -
15:07Компенсація за зруйноване житло: Уряд спростив умови
Уряд ухвалив важливі рішення, які роблять компенсацію за знищене або пошкоджене житло більш зручною і реалістичною. Відтепер з урахуванням воєнної ситуації та складнощів, з якими…
15:07 -
13:33Все більше жінок опановують «чоловічі» професії завдяки Службі зайнятості
Жінки за кермом навантажувачів чи за пультом на виробництві — тепер це не виняток, а нова реальність. Все більше українських компаній приєднуються до експериментальної ініціативи…
13:33 -
12:05Земельний податок на Черкащині: майже 712 млн грн надійшло до місцевих бюджетів
Аграрний сектор Черкащини продовжує демонструвати стійкість та ефективність. За 6 місяців 2025 року до місцевих бюджетів надійшло 711,7 млн грн за земельний податок. Такі дані…
12:05 -
11:28На Черкащині працюють над реабілітаційними потужностями
Реабілітаційну інфраструктуру продовжують розбудовувати на Черкащині. З акцентом на безбар’єрність. Про це йшлось на зустрічі заступника начальника ОВА Антона Царюка із представницею Урядового уповноваженого з…
11:28 -
11:24Ukraine Recovery Conference: проєкти Черкащини представляють у Римі
Представники від Черкащини беруть участь у міжнародній конференції з питань відновлення України – URC2025, що проходить у Римі. На заході зібралися учасники з понад ста…
11:24 -
10:58Прозорість і підзвітність: публічні закупівлі моніторять в області
На Черкащині відслідковують публічні закупівлі, оголошені через систему Prozorro. Здійснюють це в межах діяльності робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Так, із 4 по 10 липня…
10:58 -
10:10Робочий тиждень завершується під впливом антициклону
В області п’ятниця пройде під впливом антициклону, що забезпечить суху та сонячну погоду. Про це повідомляють у Черкаському обласному центрі з гідрометеорології. На 08:00 ранку…
10:10 -
09:40Діалог влади та бізнесу: зміни на ринку підакцизних товарів
Ліцензування, ідентифікація та нові вимоги до суб’єктів господарювання на ринку підакцизних товарів. Таку тему обговорювали на черговій онлайн-зустріч у межах діяльності регіональної платформи “Діалог влади…
09:40 -
09:20Заява Президента України для ЗМІ за підсумками засідання лідерів країн – учасниць коаліції охочих
Шановні журналісти! Усі присутні! Щойно відбулася зустріч коаліції охочих, і це був сьогодні дуже широкий формат – уперше в нашій зустрічі взяли участь представники Сполучених…
09:20