Черкащина долучається до Всеукраїнського культурно-освітнього марафону “Наша незалежність”
Марафон проводять у межах відзначення 30-ї річниці Незалежності України за ініціативи Мінрегіону. Марафон має на меті сприяти популяризації української історії шляхом скоординованого поширення історичних матеріалів.
Сьогодні ми розповімо вам історичні факти появи національного прапора в різних куточках Черкащини та безпосередньо тих черкащан, які, не боячись, їх підіймали. Читайте про це нижче та дивіться у світлинах.
м. Черкаси
“У Черкасах жовто-блакитний прапор уперше підняли в листопаді 1990 року. Ініціатива акції була від товариств «Заповіт», «Екологія» та Української республіканської партії, – розповідає учасник акції Володимир Зеленько. – Обласну організацію УРП тоді очолював Михайло Ґедзь. Він же працював головою облагробуду. У нього на заводі й виготовили щоглу».
Прапор встановлювали на Театральній площі 3 листопада. Володимир Зеленько вивішує синьо-жовтий прапор на щоглі біля драмтеатру 3.11.1990 р.
«Коли цю щоглу принесли на площу, наші активісти були готові, підготували місце. Було багато міліції. Несли ми щоглу через натовп людей, а фарба ще не встигла висохнути, я весь перепачкався. Але це було добре, бо міліціонери побоялися хапатись за щоглу. Прапор на щоглі чіпляв я. Звідки прапор узявся, хто його приніс – не пам’ятаю. Його було освячено на святкуванні 500-річчя козацтва на могилі кошового отамана Івана Сірка», – згадує Зеленько.
Уночі прапор зняли пожежники й віддали в Соснівський райвідділ міліції. Там він пролежав два роки. Зараз він зберігається в обласному краєзнавчому музеї.
Учасники акції Володимир Зеленько, Петро Куча та Михайло Ґедзь заплатили за підняття прапора по 25 рублів штрафу. Їм інкримінували дрібне хуліганство.
м. Тальне (нині Тальнівська ТГ Звенигородського району)
Першими вивісили національний жовто-блакитний прапор у листопаді 1989 десятикласники тальнівської школи №1 – Микола Вовк та Олег Лісовенко. Перед цим їздили на екскурсію до Львова. Бачили там національні прапори на вокзалі, міській та обласній радах. По приїзду додому загорілися цією ідеєю. Зі шматків жовтої та синьої матерії Микола Вовк пошив прапор. Вночі разом із товаришем вивісив його на трубі шкільної котельні. Зранку був туман. Прапора ніхто не побачив. По обіді, коли розвиднілося, дирекція школи викликала пожежників. Вони й демонтували прапор. За кілька тижнів КГБ знайшло ініціаторів підйому прапора. Хлопці мали серйозні неприємності.
м. Монастирище (Монастирищенська ТГ Уманського району)
Перший прапор у район привіз Василь Глушок, водій місцевого райагробуду. Їздив до родичів у м. Рахедів Львівської області, там йому прапор і подарували.
Під час однієї з поїздок почепив прапор на «Камаз». Проїхався із прапором по Київській і Житомирській областях. За це у нього на два місяці забрали права.
«Мене і до начальства викликали, та я не боявся. У райкомі знали, що я націоналіст. У 1989 році я зірвав червоний прапор над адміністрацією, а в середині 80-х на фермі на стіні намалював прапор і тризуб. Перед святами зривали і топтали червоні прапори вздовж алей», – розповів Василь Глушок.
с. Красенівка на Чорнобаївщині (Чорнобаївська ТГ Золотоніського району)
Щороку в серпні в селі Красенівка Чорнобаївського району відбувається свято ім. Івана Піддубного, відомого борця, силача. На цей захід з’їжджаються представники багатьох областей, районів.
У 1991 році делегації, які їхали із Західної України, вивісили з вікон автобусів синьо-жовті стяги. Через це працівники ДАІ зупинили автобуси на трасі й відмовлялися далі пропускати, доки з автобусів не познімали прапори.

м.Умань (Уманський район)
Уперше в Умані жовто-блакитний прапор було пронесено центральною площею Леніна 7 листопада 1989 року. Захід було організовано місцевим осередком РУХу.
Група рухівців, оснащених прапорами і транспарантами вклинились в колону, розгорнули прапори. Міліція відразу їх повидирала з рук. Але рухівці поставили збоку колони двох хлопчиків, близько 10-років, у них за пазухами лежали запасні прапори. Тому тільки міліція прапори забирала, відразу діставали нові. Коли колона проходила повз святкову трибуну, правоохоронці вже не заважали.
Після ходи рухівці вирішили прийти до пам’ятника Т. Шевченку. Там міліція вже й затримала чотирьох активістів. Їм заламали руки й повели в камери попереднього ув’язнення. В ізоляторі вони співали «Червону калину».
Отож, продовжуємо всеукраїнський марафон “Наша незалежність” та передаємо естафету Сумська обласна державна адміністрація.
Водночас закликаємо всіх охочих долучатися до марафону!
Розкажімо одне одному ще більше історичних фактів, що стали знаковими для становлення нашої незалежності!
#Наша_незалежність
#Марафон_30
-
16:00Команди Черкащини зі «сріблом» шкільних ліг
Наймасштабніший спортивний захід в Україні серед школярів фінішував. Підсумки цього сезону змагань «Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги» підбили на Черкащині. Тут відзначили команди, які здобули призові…
16:00 -
15:55«Відстань»: театральна подія літа
Відверта розмова про сьогодення: війну, втрату дому, вимушений вибір і жіночі історії сили. Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр імені Тараса Шевченка відкриває нову театральну…
15:55 -
15:54Більше 2 млн грн спрямували державні кадастрові реєстратори до бюджетів Черкащинии
Із початку року 2,2 млн грн спрямували державні кадастрові реєстратори до бюджетів Черкащини за надані адмінпослуги. Спеціалісти Головного управління Держгеокадастру за цей період надали 16 227 таких послуг. Найбільше –…
15:54 -
14:12Експорт Черкащини демонструє стабільне зростання
Підприємства області продовжують нарощувати експорт. Про це повідомляють у департаменті регіонального розвитку Черкаської ОВА. За перші чотири місяці року Черкащина експортувала товарів на 461,5 млн…
14:12 -
12:30Громади області продовжують налагоджувати міжмуніципальне співробітництво
Громади області уклали ще 4 договори міжмуніципального співробітництва. Їх зареєстрували у Міністерстві розвитку громад та територій України. Про це інформують в департаменті регіонального розвитку Черкаської…
12:30 -
11:18Держава частково покриє оренду житла для ВПО: як дізнатися суму допомоги
Для внутрішньо переміщених осіб, які були змушені покинути свої домівки через війну і орендують житло в інших регіонах, з'явилися нові можливості допомоги. Мінсоцполітики разом із…
11:18 -
10:34Діалог влади та бізнесу: робота проєкту Дія.Бізнес
Проєкт «Дія.Бізнес: підтримка та розвиток підприємництва». Таку тему обговорювали на черговій онлайн-зустрічі в межах діяльності регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу». Про це інформують у…
10:34 -
10:03Тропічне повітря над Черкащиною: синоптики прогнозують спеку
На Черкащині 4 липня повітря прогріється до +30-34 градусів. Про це інформують в обласному центрі з гідрометеорології. На 08:00 годину температура становила 23°, західний вітер…
10:03 -
09:15Понад 10 тис. наборів LEGO отримала Черкащина
Черкащина отримала понад 10 тис. наборів LEGO Six Bricks для четвертокласників у межах меморандуму про співпрацю з The LEGO Foundation. Їх уже направили в навчальні…
09:15 -
08:45Загальні бойові втрати противника станом на 4 липня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 04.07.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 1 024 210 (+1 120) осіб; танків ‒ 10 988 (+2);…
08:45 -
08:36Звернення Президента до учасників гала-вечері з нагоди початку данського головування в Раді ЄС
https://youtu.be/sjL9XTA99oo?si=U1cAscu2fIH-ONY1 Дуже дякую! Ваші Величності, щиро дякую! І дорога Метте, моя подруго, дуже дякую за запрошення до такого прекрасного міста! Такий сильний народ – дякую…
08:36 -
08:06Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 4 липня
З вечора четверга затяжні тривоги тривали на Черкащині. Як інформує начальник ОВА Ігор Табурець, у межах області наші оборонці знищили 22 російські БпЛА. — Інформація…
08:06