Центри життєстійкості – це можливість для релокованих громад підтримати своїх жителів

Через війну понад 4,6 млн українців та українок  були змушені покинути рідні міста та села. Разом із жителями переїхали й місцеві адміністрації, намагаючись зберегти зв’язок і підтримувати своїх людей. 

Попри усі виклики, релоковані громади продовжують надавати необхідні послуги своїм мешканцям та підтримувати їх у складний час.

З ініціативи Мінсоцполітики, для психосоціальної підтримки громадян створено Центри життєстійкості – безбар’єрні простори, які допомагають долати стрес, відновлюватися після кризових подій та, попри усі виклики, залишатися включеним в життя. На сьогодні вже 10 релокованих громад відкрили такі осередки для своїх жителів.

Чому це важливо для релокованих громад?

Усього в межах Всеукраїнської програми “Ти як?” вже 247 Центрів життєстійкості працюють у різних регіонах України . Кожен такий осередок надає психологічну допомогу, проводить консультації з різних соціальних питань і згуртовує тих, хто змушений будувати життя на новому місці.

– Підтримка з боку громади вкрай важлива для українців, які вимушено залишили рідні домівки. Відкриття Центрів життєстійкості – це не просто створення простору для зустрічей, а потужний інструмент відновлення соціальних зв’язків і психологічної стійкості. Закликаємо громади долучатися до проєкту, адже це можливість не лише допомогти людям, а й посилити соціальну згуртованість у складний час, – зазначає міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович.

Лисичанський Центр: новий початок для громади

Одним із нових Центрів, що відкрився завдяки ініціативі релокованих громад, став Лисичанський Центр життєстійкості. Лисичанська міська територіальна громада приєдналася до проєкту наприкінці 2024 року. Сьогодні в Києві та області проживає понад 8000 вимушених переселенців з цієї громади. Для багатьох із них Центр став місцем, де можна знайти підтримку, поспілкуватися з земляками та відчути себе частиною спільноти.

– Ми всі змушені були покинути свої домівки. А завдяки Центру життєстійкості наші відвідувачі мають змогу відчути, що вони не самі. Ми об’єднуємо людей і даємо відчуття рідного дому. Як сьогодні сказала одна з учасниць занять, коли біля Центру вона побачила машину з номерами Луганської області її серце “зайшлось”, а коли вона побачила тут земляків і поспілкувалась із ними, то на душі стало одразу тепліше, – розповідає фахівчиня із соціальної роботи Лисичанського Центру життєстійкості Ольга Істоміна.

Як громаді долучитися?

Досвід релокованих громад показує, що створення Центру життєстійкості – це реальний крок до підтримки своїх жителів. Громади, які хочуть відкрити такий простір у 2025 році, можуть це зробити, подавшись на відбір Мінсоцполітики.

Єдина вимога для участі  – знайти, облаштувати та утримувати приміщення для Центру, яке відповідатиме принципам безбар’єрності. Робота команди Центру оплачується з державного бюджету.

Відповіді на актуальні питання щодо відкриття Центру можна знайти на сайті Міністерства .

Центри життєстійкості є частиною Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?”, ініційованої першою леді Оленою Зеленською. Цей проєкт є яскравим прикладом міжсекторальної співпраці, що об’єднує державу, громади та бізнес для підтримки українців у складні часи.

За інформацією Міністерства соціальної політики України

Стрічка новин