«Барнахус»: як допомагають на Черкащині дітям, які постраждали від насильства

В Україні більшає центрів захисту дітей, що працюють за моделлю «Барнахус». Зараз діють 14 таких центрів, серед них – один у Черкасах. Про це інформують в обласній Службі у справах дітей.

Такий центр відкрили в обласному центрі торік у травні за підтримки Міжнародного благодійного фонду «Українська фундація громадського здоров’я» та ЮНІСЕФ. Ключова роль центру «Барнахус» полягає в тому, щоб зібрати вагомі докази для судового розгляду, зокрема від самої дитини у дружньому для неї середовищі.

За час роботи в черкаському центрі за постановами слідчих проведено 32 процесуальні дії (допит/опитування, пред’явлення для впізнання осіб чи речей, слідчий експеримент, освідування, судово-медична експертиза, судово-психологічна експертиза) за участю 27 дітей області, віком від 4 до 17 років, які були постраждалими або свідками кримінальних правопорушень. За результатами роботи підготовлено висновки психолога, дітям надано психологічні консультації для зменшення наслідків травмування.

Зауважимо, «Барнахус» (у перекладі з ісландської мови «будинок для дітей») є провідною європейською моделлю роботи з дітьми, що постраждали від насильства або стали свідками такого. Уперше розроблена в Ісландії в 1998 році, впроваджується по всій Європі.

Цей унікальний міжвідомчий підхід об’єднує всі відповідні служби (представників правоохоронних органів, кримінального судочинства, служби у справах дітей, медичних працівників, психологів) під одним дахом, щоб забезпечити дітям скоординовані та ефективні заходи реагування та запобігання повторному травмуванню під час розслідування і судового розгляду.

Центр/модель «Барнахус» умовно складається з чотирьох кімнат:

  1. – кімната, де проходить зустріч з дитиною, відбувається оцінка потреб (зоркема, у захисті) та підтримка дитини;
  2. – кімната для медичного огляду та проведення судово-медичної експертизи постраждалої дитини (за потреби);
  3. – кімната розслідування та судового провадження, де є спеціально обладнане місце проведення допиту/опитування дитини відповідно до протоколу/методики, заснованого на доказах справи. Важливо, що опитування дитини за участі слідчого судді, прокурора, психолога, законного представника можна провести в режимі відеоконференції поза залою судового засідання;
  4. – кімната для роботи міждисциплінарної команди.
Стрічка новин