16 родинних історій про Голодомор розповідає нова книга УІНП «Пам’ять роду»
У рамках інформаційної кампанії до 87-х роковин Голодомору Український інститут національної пам’яті підготував нову книгу «Пам’ять роду». Це 16 історій родин, які пережили геноцид 1932-1933 років.
Книга покликана спонукати кожного відкрити свій родинний фотоальбом, дізнатися більше про історію своїх родин, поговорити з тими, хто ще пам’ятає «великий голод», зафіксувати та передати їхні спогади, щоб пам’ять про геноцид стала запобіжником від повторення подібних злочинів.
«Коли ми говоримо про Голодомор, то найчастіше йдеться про біль і жах, які відчували наші предки, про психологічну травму, яку пережив народ, що став жертвою більшовицького експерименту «впокорення голодом». Цією книгою ми хотіли відгорнути сторінку пам’яті трохи далі і побачити Україну, якою вона була до Голодомору: сильною, гордою, мудрою, працьовитою, з почуттям власної гідності та віри у свої сили. Ми почали шукати в сімейних альбомах фото українців до геноциду та просити людей, які зберегли ці реліквії, розповісти, як склалася доля тих, хто на них зображений. Ми дивилися в очі українців, які жили за сто років до нас, і бачили Україну, якою вона могла б бути, якби не більшовицька окупація. І якою вона може бути – якщо ми зараз цього захочемо», – розповідає про ідею книги її упорядниця, співробітниця УІНП Наталія Позняк-Хоменко.
До видання увійшли 16 історій, зокрема історії родин письменника та політв’язня Олеся Бердника, письменника і публіциста Сергія Плачинди, які самі дивом вижили в роки Голодомору; розповідь про бабусю письменниці Тетяни Лемешко, яка через геноцид втратила чоловіка та 11 дітей. Свої родинні історії також розповіли поетка Наталка Поклад, актор Олександр Ігнатуша тощо. Видання містить фрагменти з книги Олеся Бердника «Пітьма вогнища не розпалює» та оповідання Оксани Шалак «Торбинка».
«Попри трагізм ситуації, книга вийшла дуже світлою. Можливо тому, що оповідачі сприймають уже ці події насамперед як урок для нащадків – як вижити, залишившись при цьому людиною», – говорить Наталія Позняк-Хоменко.
Електронна версія книги вже є у вільному доступі за посиланням. Презентація видання також відбулася в ефірі Українського радіо. Прослухати її можна тут.
За інформацією Українського інституту національної пам’яті
-
16:42Про тарифи за газ та субсидії на Черкащині в питаннях та відповідях
Актуальні відповіді на запитання про ціни на газ та ситуацію із субсидіями. Що відбувається з цінами на газ? Через збільшення попиту на газ в Європі…
16:42 -
14:43Лариса Кошова про епідситуацію в Черкаській області 18 січня
+122 нових випадків коронавірусної інфекції виявили 18 січня на Черкащині. З початку пандемії усього підтверджених випадків – 43 924. Про це повідомляє заступниця голови Черкаської…
14:43 -
12:59Від морозів до тепла: як зміниться погода на Черкащині цього тижня
За прогнозом синоптиків, адвекція холоду з північних широт утримається ще найближчі дві доби. В умовах антициклонального характеру погоди, а отже і малохмарної погоди, відбуватиметься додаткове…
12:59 -
12:15Де черкащани можуть зробити безкоштовний ПЛР-тест (список пунктів)
На Черкащині у 28-ми пунктах можна зробити безкоштовний ПЛР-тест, який визначає інфікування на коронавірус. - На сьогодні Черкащина повністю забезпечена матеріалами для проведення тестувань полімеразно-ланцюговою…
12:15 -
12:09Стартувала реєстрація для участі у сертифікації вчителів-2021
Сьогодні, 18 січня, стартувала реєстрація всіх охочих вчителів початкових класів для участі у зовнішньому оцінюванні професійних компетентностей, що триватиме до 31 січня 2021 року включно.…
12:09 -
11:18Встановлення граничної ціни на газ знизить його вартість для населення в середньому на 30%, — Прем’єр-міністр
Рішення Уряду про встановлення граничної ціни на газ для побутових споживачів на рівні 6,99 грн за кубометр знизить його вартість для населення в середньому на…
11:18 -
11:05Від 6 до 8 тисяч євро: House of Europe оголошує прийом заявок на грант для творчої молоді
Гранти підтримують проєкти, що допомагають 16-25-річним проявити себе. Інклюзивні театральні постановки, кінематографічні табори, урбаністичні лабораторії з переосмислення публічних просторів та інші ініціативи, що спонукають творити.…
11:05 -
10:55Ціни на газ для населення знизяться на понад 30%, – за дорученням Президента Уряд ухвалив рішення
Президент України Володимир Зеленський вітає ухвалення урядом постанови щодо зменшення тарифів на газ для населення. Глава держави впевнений, що тарифи на комунальні послуги повинні бути…
10:55 -
09:58Майже 130 протоколів з порушень правил полювання склали на Черкащині торік
Працівники державної лісової охорони та єгерської служби лісгоспів Черкащини протягом 2020 року склали 126 протоколів на браконьєрів та порушників правил полювання. Про це інформують в…
09:58 -
09:53Рятувальники Черкащини нагадують про правила безпеки на Водохреща
Рятувальники управління ДСНС України у Черкаській області наголошують на важливості дотримання правил безпеки під час купання на Водохреща. Фахівці пропонують кілька порад, як безпечно провести…
09:53 -
09:20На території області функціонують пункти обігріву громадян
У зв’язку із різким пониженням температурних показників за рішенням місцевих органів влади, на території області функціонуватимуть пункти обігріву населення. Послугами пунктів обігріву можуть скористатися всі охочі,…
09:20 -
09:04Після завершення посиленого карантину школярі можуть повернутися до очної та змішаної форм навчання, – Сергій Шкарлет
МОН вивчає можливість повернення учнів молодших класів до повноформатного навчання, учнів старшої школи – до змішаної форми, за умови сприятливої санітарно-епідемічної ситуації. На цьому наголосив…
09:04