На 130 закладах «первинки» встановлять сонячні електростанції

У межах спільного проєкту МОЗ України та Світового банку «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя в Україні HEAL» буде закуплено й встановлено у медзакладах фотовольтаїчні електростанції.

Енергетичне обладнання встановлять на 130 закладах надання первинної медичної допомоги МОЗ України. Йдеться про цілі комплекти з сонячних панелей, інверторів та акумуляторних батарей, що забезпечать у майбутньому стабільність роботи закладів охорони здоров’я.

– Регулярні атаки ворога на цивільну інфраструктуру ставлять під загрозу повноцінну роботу нашої медичної системи. Тому ми працюємо над тим, щоб забезпечити медзакладам можливості для максимально автономної роботи. Аби пацієнти мали змогу отримувати всю необхідну медичну допомогу безперебійно та в повному обсязі. Сучасні технології дозволяють підсилити нашу енергетичну безпеку, зокрема шляхом встановлення сонячних станцій. Вдячні партнерам за ефективну співпрацю та підтримку. Енергетичне обладнання, встановлене на 130 закладах первинної медичної допомоги, сприятиме тому, що наші пацієнти матимуть доступ до медичних послуг незалежно від обставин і злочинних дій росії, – зауважив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Планується, що обладнання буде встановлено у Волинській, Рівненській, Житомирській, Вінницькій, Закарпатській,  Івано-Франківській, Тернопільській, Чернівецькій, Київській, Чернігівській, Черкаській, Сумській, Кіровоградській, Полтавській, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській та Одеській областях.

Зазначимо,  наявність фотовольтаїчних електростанцій дасть змогу лікарням використовувати сонячну енергію як джерело живлення, а також накопичувати її. Встановлення таких станцій дозволить закладам значно економити видатки на електроенергію та спрямувати ці кошти на інші потреби медзакладів.

Відповідно до внесених змін до Закону України щодо відновлення та зеленої трансформації енергетичної системи України медзаклади зможуть реалізовувати механізм активного споживача електроенергії.

Зазвичай лікарні виробляють електроенергію для власних потреб. Однак тепер у години, коли електроенергії вироблятиметься більше, ніж споживатиметься, її надлишок може продаватися у мережу.

За алгоритмом, живлення відбуватиметься завдяки електричній енергії, яку генеруватимуть фотовольтаїчні панелі. Надлишок виробленої енергії накопичуватиметься в акумуляторних батареях та використовуватиметься у час, коли генерації від фотовольтаїчних панелей буде недостатньо.

Також можливий варіант заряджання акумуляторних батарей від зовнішньої мережі або бензинового чи дизельного генератора у зимовий час та у випадку відсутності зовнішньої мережі. Встановити сонячні електростанції планують протягом п’яти місяців.

Враховуючи постійні терористичні обстріли та бомбардування росією лікарень й атаки на енергетичну систему України, задоволення нагальних потреб медичних закладів у критично необхідному обладнанні та ресурсах для стабільної та безперебійної роботи є одним із пріоритетів держави.

Тому МОЗ разом із партнерами продовжують працювати на підсилення та оснащення лікарень, поліклінік, амбулаторій у різних куточках України сонячними панелями та іншим енергетичним обладнанням. Робота з облаштування лікарень сонячними електростанціями для повноцінної роботи навіть за критичних умов триватиме й надалі.

За інформацією МОЗ України