МОЗ: Отримати невідкладну психіатричну допомогу в Україні можна поза межами лікарні
Отримати невідкладну психіатричну допомогу в Україні можна поза межами лікарні. Це називається «допомога в громаді». Торік її отримали понад 7 тисяч людей. У 2023 році в 70 медичних закладах створили мультидисциплінарні команди, які надавали психіатричну допомогу поза лікарнею (тобто в громаді).
До складу мультидисциплінарної команди входять:
- лікар-психіатр та/або дитячий лікар-психіатр;
- лікар-психолог та/або лікар-психотерапевт, та/або психолог, та/або дитячий психолог;
- медична сестра.
Команди працюють і з дорослими, і з дітьми.
Психіатри переважно працюють в лікарнях, але бувають випадки, коли потрібен саме виїзд фахівців до того, кому необхідна допомога. Зокрема, це випадки, коли людина не хоче лікуватися, не піде до лікаря самостійно, бо наразі не може дати собі раду, а її стан – досить кризовий.
Найчастішими розладами, за яких потрібні такі виїзди команд, є посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) і його ускладнена форма кПТСР* (комплексний). До людей із деменцією чи іншими когнітивними проблемами, а також до людей у стані алкогольної чи наркотичної інтоксикації такі команди не приїздять.
Мультидисциплінарні команди допомагають людям і їхнім родинам комплексно. По-перше, це безпосередня оцінка психічного стану людини, а також проведення діагностичних опитувань. Лікарі можуть скласти план лікування та реабілітації людини, переконати розпочати лікування і його дотримуватися, а також викликати невідкладну медичну допомогу, якщо життя й здоров’я людини під загрозою. Члени команд також проводять так звану психоедукацію, тобто розповідають, як давати собі раду в такому стані і чого краще не робити попри те, що воно здається інтуїтивним.
Мультидисциплінарні команди з психічної допомоги працюють як з’єднувач між людиною і системою охорони здоров’я та соціальними службами. Вони можуть також працювати віддалено, через відеозв’язок, і приймати пацієнтів амбулаторно.
Щоб домовитися про приїзд такої команди додому або консультації в іншій формі, необхідно звернутися до сімейного лікаря або психіатра.
Проект мультидисциплінарних команд з психічної допомоги реалізується в межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору та послуг в Україні, розробленої за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
МОЗ спільно зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я продовжує навчати нові мультидисциплінарні команди для надання психіатричної допомоги.
*кПТСР – це розлад тривалістю понад пів року, коли людина не лише має регулярні неприємні думки й спогади про минулу подію, а й погано керує емоціями, має істотні складнощі в міжособових стосунках та з роботою, а сама відчужується від навколишніх. Саме у разі кПТСР буває потрібна негайна і професійна допомога людині та її родині чи оточенню.
За інформацією Міністерства охорони здоров’я України
-
17:44Молодь Черкащини: нові ідеї, співпраця та проєкти
Очільник області зустрівся з молодіжним активом Черкащини. На мотиваційному заході йшлося про співпрацю, волонтерство, ресурс на проєкти та можливості. Начальник ОВА наголосив на відкритості до…
17:44 -
17:17Перспективи побратимства: Ігор Табурець представив потенціал Черкащини сенаторам штату Орегон
Черкащина налагоджує зв’язки з американським штатом Орегон. Перспективи укладання угоди про побратимство обговорив очільник області Ігор Табурець із сенаторами штату. Крім того, начальник ОВА презентував…
17:17 -
16:11Як українцям створити прийомну сім’ю
Українці можуть взяти на виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Держава надає підтримку на всіх етапах створення прийомної сім’ї. Що для цього необхідно –…
16:11 -
14:58Черкаська обласна служба зайнятості про підтримку у працевлаштуванні ветеранів
Державна служба зайнятості пропонує ветеранам і членам їхніх сімей допомогу у працевлаштуванні, перекваліфікації, започаткуванні власного бізнесу та соціалізації в цивільному житті. Про це йшлося на…
14:58 -
14:54Мобільний прикордонний загін: вакансії та переваги контракту
У 15-ий мобільний прикордонний загін триває набір на службу за контрактом. Про це на брифінгу в медіацентрі ОВА розповіли його представники. – У нас досить…
14:54 -
14:01Понад 1,2 млрд грн земельного податку надійшло до місцевих бюджетів Черкащини з початку року
Аграрний сектор Черкащини продовжує демонструвати стійкість та розвиток. ГУ ДПС у Черкаській області наводить дані про надходження земельного податку. Так, за 11 місяців 2024 року…
14:01 -
13:45Підготовка водійок вантажівок: Понад 100 учасниць проєкту вже почали практичне навчання
Триває ініційований Міністерством розвитку громад та територій пілотний проєкт з підготовки водійок вантажівок – учасниці програми вже завершили теоретичне навчання та розпочинають практичні уроки водіння.…
13:45 -
13:32СБУ і Нацполіція знешкодили наркосиндикат, який виготовляв психотропи
Служба безпеки та Національна поліція нейтралізували на Черкащині злочинне угруповання, яке виготовляло важкі психотропи для продажу у різних регіонах України. За матеріалами слідства, до організації…
13:32 -
12:12Кращого спортсмена листопада визначили на Черкащині
Кікбоксер Роман Щербатюк визнаний кращим спортсменом листопада-2024 на Черкащині. Про це інформують у відділенні НОК України у Черкаській області. У листопаді 2024 року на звання…
12:12 -
12:06Синоптики попереджають про погіршення погодних умов
Найближчої доби активний південний циклон відійде за межі України. Проте, його атмосферні фронти збережуть на Черкащині нестійку погоду з мокрим снігом, подекуди з налипанням мокрого…
12:06 -
11:40Держбюджет-2025: Видатки на соціальний захист осіб з інвалідністю збільшено на 300 млн грн порівняно з 2024 роком
Із загального обсягу видатків на соціальний захист населення, запланованих у державному бюджеті на 2025 рік у сумі майже 421 млрд грн, 6,7 млрд грн буде…
11:40 -
11:22Зимова єПідтримка: Українці почали отримувати кошти
10 грудня уряд розпочав виплати за програмою допомоги від держави «Зимова єПідтримка». Загалом упродовж 10-11 грудня допомогу за програмою отримають 1,8 млн повнолітніх українців, а…
11:22