МОЗ: Отримати невідкладну психіатричну допомогу в Україні можна поза межами лікарні
Отримати невідкладну психіатричну допомогу в Україні можна поза межами лікарні. Це називається «допомога в громаді». Торік її отримали понад 7 тисяч людей. У 2023 році в 70 медичних закладах створили мультидисциплінарні команди, які надавали психіатричну допомогу поза лікарнею (тобто в громаді).
До складу мультидисциплінарної команди входять:
- лікар-психіатр та/або дитячий лікар-психіатр;
- лікар-психолог та/або лікар-психотерапевт, та/або психолог, та/або дитячий психолог;
- медична сестра.
Команди працюють і з дорослими, і з дітьми.
Психіатри переважно працюють в лікарнях, але бувають випадки, коли потрібен саме виїзд фахівців до того, кому необхідна допомога. Зокрема, це випадки, коли людина не хоче лікуватися, не піде до лікаря самостійно, бо наразі не може дати собі раду, а її стан – досить кризовий.
Найчастішими розладами, за яких потрібні такі виїзди команд, є посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) і його ускладнена форма кПТСР* (комплексний). До людей із деменцією чи іншими когнітивними проблемами, а також до людей у стані алкогольної чи наркотичної інтоксикації такі команди не приїздять.
Мультидисциплінарні команди допомагають людям і їхнім родинам комплексно. По-перше, це безпосередня оцінка психічного стану людини, а також проведення діагностичних опитувань. Лікарі можуть скласти план лікування та реабілітації людини, переконати розпочати лікування і його дотримуватися, а також викликати невідкладну медичну допомогу, якщо життя й здоров’я людини під загрозою. Члени команд також проводять так звану психоедукацію, тобто розповідають, як давати собі раду в такому стані і чого краще не робити попри те, що воно здається інтуїтивним.
Мультидисциплінарні команди з психічної допомоги працюють як з’єднувач між людиною і системою охорони здоров’я та соціальними службами. Вони можуть також працювати віддалено, через відеозв’язок, і приймати пацієнтів амбулаторно.
Щоб домовитися про приїзд такої команди додому або консультації в іншій формі, необхідно звернутися до сімейного лікаря або психіатра.
Проект мультидисциплінарних команд з психічної допомоги реалізується в межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору та послуг в Україні, розробленої за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
МОЗ спільно зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я продовжує навчати нові мультидисциплінарні команди для надання психіатричної допомоги.
*кПТСР – це розлад тривалістю понад пів року, коли людина не лише має регулярні неприємні думки й спогади про минулу подію, а й погано керує емоціями, має істотні складнощі в міжособових стосунках та з роботою, а сама відчужується від навколишніх. Саме у разі кПТСР буває потрібна негайна і професійна допомога людині та її родині чи оточенню.
За інформацією Міністерства охорони здоров’я України
-
10:02Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 24 листопада
З тривогою через ворожі БпЛА почалась ця доба в області. У цей час наші захисники неба знищили два "шахеди". Про це повідомив начальник Черкаської ОВА…
10:02 -
17:48На Черкащині вшанували пам’ять жертв голодоморів
Пам'ять мільйонів українців, які загинули через голод, вшанували на Черкащині. Акція-реквієм відбулася біля пам’ятного знаку жертвам голодоморів та політичних репресій в обласному центрі. Про це…
17:48 -
18:17Ігор Табурець про ситуацію в області на 22 листопада
З ранку і аж до вечора ворог тероризував Черкащину з повітря. За попередніми даними, у межах області знищено 7 БпЛА противника. Про це інформує начальник…
18:17 -
16:19Черкащани з медалями всеукраїнських змагань з таеквондо
Низку золотих, срібних та бронзових нагород здобули спортсмени Черкащини на всеукраїнських змаганнях з таеквондо серед юнаків, юніорів та Кубку України. Ці змагання днями відбулися у…
16:19 -
16:00«Цифрова Черкащина»: область долучиться до проєкту з кібербезпеки
На виконання завдань, визначених регіональною програмою «Цифрова Черкащина», відбулася робоча зустріч під головуванням заступника очільника області Сергія Свєрчкова. Вона була присвячена питанням кібербезпеки. Про це…
16:00 -
15:17«Діалог влади та бізнесу»: в межах комунікаційної платформи обговорили кадрові питання
Проєкт «Діалог влади та бізнесу» продовжує збирати представників приватного бізнесу та влади для вирішення пріоритетних питань на Черкащині. Цього разу увагу зосередили на темі співпраці…
15:17 -
15:05Прозорість і підзвітність: на Черкащині моніторять публічні закупівлі
Публічні закупівлі, оголошені через систему Prozorro, відслідковують на Черкащині. Здійснюють це в межах діяльності робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Так, з 14 листопада по 21…
15:05 -
14:5334 зрадники України позбавлені державних нагород України: Президент підписав відповідний указ
Президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким увів у дію рішення РНБО щодо позбавлення державних нагород зрадників України. До першого списку увійшло 34 особи. Серед…
14:53 -
14:49єОселя: Видано перший кредит для молоді за новими умовами
Уряд оновив умови програми доступної іпотеки єОселя, за якими українці віком до 26 років можуть отримати іпотеку, сплативши вдвічі нижчий перший внесок — від 10 %…
14:49 -
14:42Понад 4 млн грн транспортного податку сплатили власники елітних автівок Черкащини
Із початку року власники преміальних автомобілів Черкащини сплатили 4,3 млн грн транспортного податку. Про це інформують в ГУ ДПС області. За словами в.о. начальника ГУ…
14:42 -
14:15Українські аграрії обмолотили вже 98% від прогнозованих площ
В Україні намолочено 72,9 млн тонн нового врожаю зернових та олійних культур. Його зібрали на площі 19,5 млн га. Загалом зібрано 53,4 млн тонн зернових…
14:15 -
14:12Держава виплатила українцям 119 млн грн Національного кешбеку за жовтень
21-22 листопада громадяни отримали на рахунки кешбек, накопичений в жовтні за купівлю українських товарів. Сума виплати становила 119,2 млн грн, кошти отримали 1,22 млн українців.…
14:12