Уряд запровадив умови ліцензування для медзакладів та центрів, які надають послуги з реабілітації
Вперше в історії України запроваджено систему ліцензування сучасної реабілітації у сфері охорони здоровʼя. Вона ґрунтується на Законі України «Про реабілітацію у сфері охорони здоровʼя» та чинних нормативних документах, які регламентують механіку функціонування сучасної реабілітації. Вимоги також синхронізуються з електронним документуванням реабілітаційної допомоги, яке зараз запроваджується.
Постанова «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики» передбачає внесення додаткових кваліфікаційних умов до роботи мультидисциплінарних реабілітаційних команд. Зокрема, врегульовує діяльність фахівців, які надають психологічну допомогу. Визначено, що до роботи мають залучатись фахівці, які мають вищу освіту за спеціальностями «Психологія» та/або «Медична психологія». Відповідні спеціалісти зобов’язані мати не менше одного року роботи в медичних закладах та/або реабілітаційних центрах. Водночас ці фахівці мають відповідати єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ.
Медзаклади, діяльність яких спрямована на надання якісної реабілітаційної допомоги, зобов’язані:
– затвердити індивідуальний реабілітаційний план, в якому, зокрема, зазначаються результати обстеження, реабілітаційний період, місце проведення реабілітації, мета та завдання реабілітації;
– здійснювати моніторинг та оцінку виконання плану і коригувати його в разі необхідності;
– забезпечити доступність реабілітаційної допомоги;
– забезпечити послідовність та своєчасність залучення до процесу реабілітації необхідних фахівців у необхідній кількості;
– розпочинати реабілітацію з реабілітаційного обстеження пацієнта, визначення наявності або ризику виникнення обмеження повсякденного функціонування, їх кількісної оцінки;
– застосувати методи доказовості в реабілітації.
Постанова вносить революційні зміни до наявних практик ліцензування у сфері охорони здоровʼя, а саме: відкриває можливість ліцензування фахівців з реабілітації, які не є медичними працівниками, але надають реабілітаційну допомогу. Йдеться про: фізичних терапевтів, ерготерапевтів, терапевтів мови та мовлення й протезистів-ортезистів. Водночас запроваджується ліцензування реабілітаційних закладів, які не є закладами охорони здоровʼя, тобто там не працюють лікарі. Це буде сприяти виведенню «з тіні» фахівців із реабілітації, які надають послуги за межами медичних закладів в так званому монопрофесійному середовищі. Також відповідні позитивні зміни не оминуть реабілітаційні заклади, де працюють тільки фізичні терапевти та ерготерапевти. Ліцензування зобовʼязує усіх надавачів реабілітаційної допомоги, незалежно від місця її надання, дотримуватись і звітувати у формі індивідуального реабілітаційного плану.
Запропоновані зміни мають поліпшити якість реабілітаційної допомоги. Що, своєю чергою, призведе до збільшення її ефективності та зменшення ризику розвитку в низки пацієнтів стійкого обмеження функціонування. Також нові ліцензійні умови знижують вірогідність використання в медзакладах, підпорядкованих Міністерству охорони здоров’я України, сумнівних методів реабілітації, які не покриваються НСЗУ в рамках Програми медичних гарантій та не відповідають критеріям доказовості.
Нагадаємо, електрофорез, «лікувальні» грязі та «цілюща» мінеральна вода – не мають жодного стосунку до доказової, ефективної, пацієнтоцентричної реабілітаційної допомоги, яка надається мультидисциплінарними реабілітаційними командами медзакладів відповідно до Закону України «Про реабілітацію в сфері охорони здоров’я».
Довідково
Всі послуги з реабілітації – безоплатні для людей та повністю покриваються НСЗУ в рамках Програми медичних гарантій.
Стаціонарна реабілітаційна послуга за одним напрямом реабілітації має тривати мінімум 14 днів із тривалістю процедур від трьох годин на день. За двома напрямами та більше – понад 21 день. Амбулаторна ж реабілітація передбачає понад 14 днів інтенсивних занять, що мають тривати понад годину на добу.
Кожен пацієнт, в залежності від важкості травми, може отримати від 2 до 8 реабілітаційних циклів впродовж року.
За інформацією Міністерства охорони здоров’я України
-
14:17Виставка сучасного мистецтва триває в Черкасах
У Черкаському художньому музеї експонують виставку сучасного мистецтва, що передана Фондом Миколи Бабака в межах акції «Сучасне мистецтво України. Музейна колекція». Її приурочили до Дня…
14:17 -
14:02Епідситуація щодо грипу та ГРВІ у Черкаській області
Із 18 по 24 листопада 2024 року в області захворіли 4 426 осіб на ГРВІ, включно із COVID-19. Більше половини пацієнтів – діти. Показник захворюваності…
14:02 -
13:40Черкаські виробники залучають державну підтримку на переробку
Понад 42 млн грн на розвиток переробки отримали від держави 9 підприємств Черкащини цьогоріч. Вони скористалися можливостями програми «єРобота: Новий рівень». Про це розповів начальник…
13:40 -
11:53Де отримати безоплатне лікування безпліддя в Україні
Цього року держава вперше покриває витрати на лікування безпліддя. Уже 977 жінок скористалися цією можливістю, і 368 з них завагітніли. Що входить у безоплатне лікування…
11:53 -
11:17«Кібернасильство: знаємо та протидіємо»: в Україні стартує інформаційна кампанія до «16 днів проти насильства»
Офіс віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції спільно з Міністерством юстиції, Національною поліцією України, Кіберполіцією України та Координаційним центром з надання правничої допомоги, оголошує…
11:17 -
10:16Курс на зиму: синоптики прогнозують морози
За прогностичними розрахунками, на Черкащині очікуються від 7º морозу на заході до 5º морозу на решті території. Всього 2º морозу на Чигиринщині. Про це повідомляють…
10:16 -
10:00Без бар’єрів: доступних ЦНАП більшає в області
Ще три центри з надання адмінпослуг на Черкащині стали доступнішими для різних категорій населення. Про це повідомляють у департаменті регіонального розвитку Черкаської ОВА. ЦНАП Городищенської…
10:00 -
09:57Черкаські спортсмени тріумфували на кубку України з таеквондо ІТФ
670 спортсменів з усієї України змагалися за нагороди кубку України з таеквондо ІТФ. Першість днями відбулася у Кременчуці. Черкащани вибороли низку нагород та здобули…
09:57 -
09:52Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 25 листопада
Ніч на Черкащині минула з тривогою, утім без наслідків. Про це повідомив начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. По ворожих цілях працювали сили та засоби ППО.…
09:52 -
09:24Зимова єПідтримка: як отримати 1 тис. гривень допомоги від держави
Одноразова державна допомога «Зимова єПідтримка» в розмірі 1 тисяча гривень надаватиметься українцям, які перебувають на території України, в тому числі дітям. Українці зможуть витратити отриману…
09:24 -
09:00Загальні бойові втрати ворога станом на 25 листопада
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 25.11.24 орієнтовно склали особового складу ‒ близько 732350 (+1610) осіб,танків ‒ 9429 (+6) од,бойових броньованих машин ‒ 19236 (+27)…
09:00 -
08:44Звернення Президента України
https://youtu.be/k2IjBrvgGeo?si=u5JiqB3Bu6q5nnAd Дорогі українці, українки! І всі наші партнери! Наприкінці тижня – тижня, коли Росія зробила ще один крок на розширення війни – ударила по Україні новою…
08:44