Психологів та психотерапевтів в Україні сертифікуватимуть

Верховна Рада України більшістю голосів ухвалила у другому читанні Закон №12030 «Про систему охорони психічного здоров’я». Його мета — створення сучасної, ефективної та злагодженої системи, яка відповідатиме європейським нормам та стандартам й працюватиме для всіх громадян країни.

Прийнятий закон встановлює правила та принципи роботи системи охорони психічного здоров’я в Україні. Він спрямований на забезпечення доступу до якісних послуг, захист прав людей із психічними розладами та іншими проблемами, що стосуються психічного здоров’я, запобігання виникненню психічних розладів й усунення шкідливих факторів, що впливають на психічне здоров’я українців.

Нормативний акт закладає основу майбутнього, де психічне здоров’я — в пріоритеті, а пов’язані з ним питання інтегровані в усі сфери життя. Він передбачає чіткі повноваження, а також тісну співпрацю між центральними та місцевими органами влади та неурядовими організаціями. Для координації послуг у цій сфері запроваджується Національна комісія з питань психічного здоров’я — постійно діючий колегіальний орган у сфері управління Кабінету Міністрів України.

Одним із найважливіших пунктів, передбачених законом, є запровадження системи безперервного професійного розвитку та сертифікації фахівців у сфері психічного здоровʼя. Так, документ передбачає єдині стандарти сертифікації за професійними напрямами роботи психологів (у Нацкомісії) та сертифікацію психотерапевтів саморегулівними організаціями (СРО), які мають міжнародне визнання. Кожен українець матиме гарантію, що звертається до справжнього фахівця, а фахівці, своєю чергою, зможуть отримати офіційне визнання.

Крім того, закон запроваджує чіткі визначення таких понять, як «психічне здоров’я», «послуга у сфері психічного здоровʼя», «надавач послуг у сфері психічного здоров’я», «фахівці у сфері психічного здоров’я» та інші, необхідні для якісного юридичного регулювання цієї сфери.

Законом передбачається також створення умов для розвитку системи професійного саморегулювання та підготовки кадрів у цій сфері, зокрема можливість професійних асоціацій фахівців набувати статусу саморегулівних організацій.

Чи не вперше на законодавчому рівні приділено суттєву увагу охороні психічного здоровʼя на робочому місці. Зокрема, закон пропонує роботодавцям розробити та затвердити програму психосоціальної підтримки працівників на робочому місці.

Документ враховує міжнародний досвід та інтегрував напрацювання Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», започаткованої за ініціативи першої леді України Олени Зеленської.

Для впровадження в життя закону готується низка урядових і галузевих нормативних актів. Імплементація положень закону та впровадження нових стандартів у системі охорони психічного здоров’я дозволить забезпечити доступні та якісні послуги для кожного громадянина України, зокрема й для вразливих груп населення, таких як діти, молодь, ветерани та внутрішньо переміщені особи.

Довідка: законопроєкт напрацьовано Комітетом Верховної Ради з питань здоров’я нації за експертної підтримки Координаційного центру з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України, українських та міжнародних експертів, зокрема, ВООЗ. Його ініціаторами виступила група із 67 народних депутатів з різних парламентських фракцій.

За інформацією Міністерства охорони здоров’я України

Стрічка новин