Як подати заявку на компенсацію за пошкоджене майно: розʼяснення від Мін’юсту
Унаслідок повномасштабної агресії росії тисячі українців опинилися у складній життєвій ситуації — їхнє житло було зруйноване або суттєво пошкоджене. Водночас держава запровадила механізми, які дозволяють отримати компенсацію за пошкоджене або знищене нерухоме майно за державною програмою «єВідновлення». Міністерство юстиції України роз’яснює, як подати заявку та що потрібно знати для отримання допомоги.
Хто має право на компенсацію?
Подати заявку на компенсацію за пошкоджене або зруйноване нерухоме майно можуть громадяни України, які досягли 18-річного віку та є власниками відповідного об’єкта. Обов’язковою умовою є наявність інформації про право власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Згідно із Законом України, передбачено пріоритетне право на отримання компенсації для окремих категорій осіб. Це право враховується під час визначення черговості розгляду заяв та виплат. До таких категорій належать:
– учасники бойових дій, ветерани війни та мобілізовані громадяни;
– члени сімей загиблих військовослужбовців;
– особи з інвалідністю І та ІІ групи, у тому числі з інвалідністю, отриманою внаслідок війни;
– багатодітні сім’ї;
– прийомні батьки, патронатні вихователі, опікуни чи піклувальники;
– батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу;
– діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.
Водночас закон визначає і перелік осіб, які не мають права на компенсацію. Зокрема, це стосується осіб, до яких застосовано обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції», осіб із судимістю за кримінальні правопорушення проти основ національної безпеки України, а також їхніх спадкоємців.
У яких випадках надається компенсація?
Компенсація нараховується за житло, яке:
– пошкоджене через бойові дії після 24 лютого 2022 року (тобто після набуття чинності Указу Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні»);
– розташоване на неокупованій території, де не ведуться активні бойові дії (відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінреінтеграції);
У випадку, якщо на об’єкті пошкодженого житла вже частково проведено ремонт, заявник має право подати окрему заяву про надання компенсації за вже виконані ремонтні роботи, що стосуються завершеної частини ремонту, а також окрему заяву на компенсацію для подальшого проведення ремонту тієї частини об’єкта, яка залишилася невідновленою. Це дозволяє отримати компенсацію поетапно — відповідно до фактичного обсягу виконаних та запланованих робіт.
Якщо пошкодження стосуються квартир у багатоквартирному будинку, компенсація може бути надана лише за умови, що місця загального користування (сходові клітини, ліфти, дахи, під’їзди тощо) не зазнали пошкоджень або ж такі пошкодження були усунені (відремонтовані) після бойових дій.
Як подати заявку?
Подати заявку на компенсацію можна онлайн через портал державних послуг «Дія», а також особисто через Центр надання адміністративних послуг або нотаріуса. Перелік необхідних документів для подачі заявки офлайн можна зайти за покликанням.
Які терміни розгляду заявки?
Після подання заявки її опрацьовує відповідна комісія впродовж 30 робочих днів та призначає дату огляду майна для встановлення суми компенсації. Компенсація може надаватись у формі грошової виплати або сертифіката на нове житло. Механізм обирається залежно від конкретного випадку.
Куди ще можна звернутись за компенсацією?
Подати заяву щодо компенсації за знищене або пошкоджене житлове нерухоме майно можна також до Міжнародного реєстру збитків, який був створений Україною, ЄС та ще 42 країнами. Наразі здійснюється приймання заяв, тоді як їх розгляд та надання компенсації відбуватиметься в межах майбутнього компенсаційного механізму, який наразі перебуває на етапі створення.
Правила подання заяв до Реєстру та інші документи, які стосуються цього процесу, доступні до ознайомлення на цій сторінці.
Рівні можливості для кожного
Подання заявки та отримання компенсації має бути доступним для кожного — незалежно від віку, статі, національності, стану здоров’я. Подати заявку може кожен — як онлайн, так і офлайн, зокрема у ЦНАПах, з урахуванням потреб людей з інвалідністю, осіб літнього віку та інших вразливих категорій. Мета держави — забезпечити рівні можливості для всіх постраждалих внаслідок російської агресії.
За інформацією Міністерства юстиції України
-
08:00Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 24 травня
З вечора п'ятниці по області тривали затяжні тривоги. У черкаському небі знешкоджено 2 ворожі БпЛА. - Минулось без потерпілих, - інформує начальник ОВА Ігор Табурець.…
08:00 -
16:11Як ВПО отримати субсидію на оренду кімнати?
ВПО можуть отримати субсидію навіть у разі оренди кімнати, а не тільки квартири чи будинку. Потрібно мати договір оренди, подати заяву та вказати площу орендованої…
16:11 -
15:30На Черкащині визначили переможців грантів від Червоного Хреста
Підтримка бізнесу. В області обрали переможців на отримання грантів від Товариства Червоного Хреста України за підтримки Cruz Roja Española. Загалом розглянули 35 бізнес-планів. З них…
15:30 -
14:45Безбар’єрність — нова якість життя: на Черкащині розбудовують доступну медицину
Простір, орієнтований на людину. На Черкащині працюють над створенням безбар’єрних просторів. Особливо в медичній інфраструктурі. На цьому наголосив начальник ОВА Ігор Табурець під час відвідування…
14:45 -
14:30Е-послуги і ресурси для родин з дітьми і тих, хто планує прийняти дитину
В межах Національного тижня безбар’єрності Мінсоцполітики пояснює, які онлайн-сервіси доступні для оформлення допомог, послуг і консультацій для сімей з дітьми та тих, хто планує прийняти…
14:30 -
14:05Власна справа: 6 млрд грн інвестувала держава у розвиток малого бізнесу через гранти
Ще 414 українців стали переможцями восьмої хвилі програми «Власна справа». Вони отримають гранти на старт або розширення бізнесу на 99 млн грн. Загалом від старту…
14:05 -
13:31В області оновлюють склад Ради із громадського здоров’я
Черкаська ОВА оголошує прийом кандидатур до складу Координаційної ради з питань громадського здоров’я. Оновлення пов’язане з кадровими змінами та новими пропозиціями від установ і організацій.…
13:31 -
13:02Аграрії засіяли вже 94% ярих зернових та зернобобових культур від прогнозованих площ
Станом на 23 травня 2025 року аграрії всіх областей України засіяли 5,3 млн га ярих зернових та зернобобових культур. Це складає 94% від прогнозованих площ.…
13:02 -
12:22Діалог влади та бізнесу: компенсаційні програми і безбар’єрне працевлаштування
Компенсаційні програми для роботодавців та рекомендації щодо працевлаштування ветеранів війни, людей з інвалідністю. Такі питання обговорили на черговій зустрічі в межах діяльності платформи “Діалог влади…
12:22 -
11:45Прозорість і підзвітність: в області триває моніторинг публічних закупівель
На Черкащині відслідковують публічні закупівлі, що оголошені через систему Prozorro. Це здійснюють у межах діяльності робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Так, із 15 по 23…
11:45 -
11:34Ігор Табурець про ситуацію в області на 23 травня
Затяжні тривоги були на Черкащині з ночі. В області працювали сили та засоби ППО. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. У межах нашої території…
11:34 -
11:17Як ветерани з інвалідністю можуть безкоштовно навчитися керувати авто
Керування авто — це не лише про транспорт, а й про базову і важливу потребу, що допомагає підтримувати соціальні зв’язки й відчувати долученість. Для ветеранів…
11:17