Як подати заявку на компенсацію за пошкоджене майно: розʼяснення від Мін’юсту
Унаслідок повномасштабної агресії росії тисячі українців опинилися у складній життєвій ситуації — їхнє житло було зруйноване або суттєво пошкоджене. Водночас держава запровадила механізми, які дозволяють отримати компенсацію за пошкоджене або знищене нерухоме майно за державною програмою «єВідновлення». Міністерство юстиції України роз’яснює, як подати заявку та що потрібно знати для отримання допомоги.
Хто має право на компенсацію?
Подати заявку на компенсацію за пошкоджене або зруйноване нерухоме майно можуть громадяни України, які досягли 18-річного віку та є власниками відповідного об’єкта. Обов’язковою умовою є наявність інформації про право власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Згідно із Законом України, передбачено пріоритетне право на отримання компенсації для окремих категорій осіб. Це право враховується під час визначення черговості розгляду заяв та виплат. До таких категорій належать:
– учасники бойових дій, ветерани війни та мобілізовані громадяни;
– члени сімей загиблих військовослужбовців;
– особи з інвалідністю І та ІІ групи, у тому числі з інвалідністю, отриманою внаслідок війни;
– багатодітні сім’ї;
– прийомні батьки, патронатні вихователі, опікуни чи піклувальники;
– батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу;
– діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.
Водночас закон визначає і перелік осіб, які не мають права на компенсацію. Зокрема, це стосується осіб, до яких застосовано обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції», осіб із судимістю за кримінальні правопорушення проти основ національної безпеки України, а також їхніх спадкоємців.
У яких випадках надається компенсація?
Компенсація нараховується за житло, яке:
– пошкоджене через бойові дії після 24 лютого 2022 року (тобто після набуття чинності Указу Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні»);
– розташоване на неокупованій території, де не ведуться активні бойові дії (відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінреінтеграції);
У випадку, якщо на об’єкті пошкодженого житла вже частково проведено ремонт, заявник має право подати окрему заяву про надання компенсації за вже виконані ремонтні роботи, що стосуються завершеної частини ремонту, а також окрему заяву на компенсацію для подальшого проведення ремонту тієї частини об’єкта, яка залишилася невідновленою. Це дозволяє отримати компенсацію поетапно — відповідно до фактичного обсягу виконаних та запланованих робіт.
Якщо пошкодження стосуються квартир у багатоквартирному будинку, компенсація може бути надана лише за умови, що місця загального користування (сходові клітини, ліфти, дахи, під’їзди тощо) не зазнали пошкоджень або ж такі пошкодження були усунені (відремонтовані) після бойових дій.
Як подати заявку?
Подати заявку на компенсацію можна онлайн через портал державних послуг «Дія», а також особисто через Центр надання адміністративних послуг або нотаріуса. Перелік необхідних документів для подачі заявки офлайн можна зайти за покликанням.
Які терміни розгляду заявки?
Після подання заявки її опрацьовує відповідна комісія впродовж 30 робочих днів та призначає дату огляду майна для встановлення суми компенсації. Компенсація може надаватись у формі грошової виплати або сертифіката на нове житло. Механізм обирається залежно від конкретного випадку.
Куди ще можна звернутись за компенсацією?
Подати заяву щодо компенсації за знищене або пошкоджене житлове нерухоме майно можна також до Міжнародного реєстру збитків, який був створений Україною, ЄС та ще 42 країнами. Наразі здійснюється приймання заяв, тоді як їх розгляд та надання компенсації відбуватиметься в межах майбутнього компенсаційного механізму, який наразі перебуває на етапі створення.
Правила подання заяв до Реєстру та інші документи, які стосуються цього процесу, доступні до ознайомлення на цій сторінці.
Рівні можливості для кожного
Подання заявки та отримання компенсації має бути доступним для кожного — незалежно від віку, статі, національності, стану здоров’я. Подати заявку може кожен — як онлайн, так і офлайн, зокрема у ЦНАПах, з урахуванням потреб людей з інвалідністю, осіб літнього віку та інших вразливих категорій. Мета держави — забезпечити рівні можливості для всіх постраждалих внаслідок російської агресії.
За інформацією Міністерства юстиції України
-
09:11Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 5 липня
Ніч в області минула з повітряними тривогами. Як інформує начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець, наші оборонці знешкодили 13 російських БпЛА. — За попередніми даними, минулось…
09:11 -
16:00Команди Черкащини зі «сріблом» шкільних ліг
Наймасштабніший спортивний захід в Україні серед школярів фінішував. Підсумки цього сезону змагань «Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги» підбили на Черкащині. Тут відзначили команди, які здобули призові…
16:00 -
15:55«Відстань»: театральна подія літа
Відверта розмова про сьогодення: війну, втрату дому, вимушений вибір і жіночі історії сили. Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр імені Тараса Шевченка відкриває нову театральну…
15:55 -
15:54Більше 2 млн грн спрямували державні кадастрові реєстратори до бюджетів Черкащинии
Із початку року 2,2 млн грн спрямували державні кадастрові реєстратори до бюджетів Черкащини за надані адмінпослуги. Спеціалісти Головного управління Держгеокадастру за цей період надали 16 227 таких послуг. Найбільше –…
15:54 -
14:12Експорт Черкащини демонструє стабільне зростання
Підприємства області продовжують нарощувати експорт. Про це повідомляють у департаменті регіонального розвитку Черкаської ОВА. За перші чотири місяці року Черкащина експортувала товарів на 461,5 млн…
14:12 -
12:30Громади області продовжують налагоджувати міжмуніципальне співробітництво
Громади області уклали ще 4 договори міжмуніципального співробітництва. Їх зареєстрували у Міністерстві розвитку громад та територій України. Про це інформують в департаменті регіонального розвитку Черкаської…
12:30 -
11:18Держава частково покриє оренду житла для ВПО: як дізнатися суму допомоги
Для внутрішньо переміщених осіб, які були змушені покинути свої домівки через війну і орендують житло в інших регіонах, з'явилися нові можливості допомоги. Мінсоцполітики разом із…
11:18 -
10:34Діалог влади та бізнесу: робота проєкту Дія.Бізнес
Проєкт «Дія.Бізнес: підтримка та розвиток підприємництва». Таку тему обговорювали на черговій онлайн-зустрічі в межах діяльності регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу». Про це інформують у…
10:34 -
10:03Тропічне повітря над Черкащиною: синоптики прогнозують спеку
На Черкащині 4 липня повітря прогріється до +30-34 градусів. Про це інформують в обласному центрі з гідрометеорології. На 08:00 годину температура становила 23°, західний вітер…
10:03 -
09:15Понад 10 тис. наборів LEGO отримала Черкащина
Черкащина отримала понад 10 тис. наборів LEGO Six Bricks для четвертокласників у межах меморандуму про співпрацю з The LEGO Foundation. Їх уже направили в навчальні…
09:15 -
08:45Загальні бойові втрати противника станом на 4 липня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 04.07.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 1 024 210 (+1 120) осіб; танків ‒ 10 988 (+2);…
08:45 -
08:36Звернення Президента до учасників гала-вечері з нагоди початку данського головування в Раді ЄС
https://youtu.be/sjL9XTA99oo?si=U1cAscu2fIH-ONY1 Дуже дякую! Ваші Величності, щиро дякую! І дорога Метте, моя подруго, дуже дякую за запрошення до такого прекрасного міста! Такий сильний народ – дякую…
08:36