На Черкащині триває приватизація державних об’єктів
На Черкащині з 2020 року триває передача державних об’єктів у приватну власність. Інвестувати у державне підприємство може пересічний українець. Про шляхи приватизації та про ситуацію з продажем державних об’єктів на Черкащині розповів начальник регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях Вадим Курило та директор Департаменту інфраструктури та ЖКГ Черкаської ОДА Сергій Чубань.
Вадим Курило розповів, що у державі донедавна було більше 3,5 тисяч державних підприємств. У розвинених країнах, таких як США, є не більше 10. Після проведення аудиту у Фонді держмайна вирішили, що половину підприємств можна ліквідувати, частину передати в управління. А третину підприємств, які мають шанси розвиватися при залученні інвестицій та нового менеджменту, можна приватизувати.
«Кожен українець може стати інвестором. Він може взяти участь у приватизаційних процесах. Тому основна мета Фонду держмайна – створити такі умови, щоб кожен пересічний українець отримав достатньо прості механізми використання майна для забезпечення своїх цілей. Ми не продаємо майно. Ми продаємо мету людям, які мріють створити власний бізнес але не мають фундаменту, на якому його можна збудувати. Тому на сьогодні ми надаємо можливість пересічним українцям будь-яких верств населення з будь-якої локації мати можливість використовувати державне майно з метою прибутку для себе і розвитку нашої держави», – каже Вадим Курило.
Для того, щоб приватизувати державний об’єкт, потрібно зробити кілька кроків:
- Ознайомитися з переліком обєктів на сайті https://privatization.gov.ua/
- Зареєструватися на будь-якому майданчику Prozorro Продажі. Це електронна система аукціонів, де є більше 40 майданчиків продажів.
- Подати заявку на участь в аукціоні. Фахівці майданчику допоможуть оформити всі документи.
- Завантажити всі відповідні документи.
- Взяти участь в аукціоні.
- Після закінчення аукціону переможець проходить перевірку всього пакету документів. До цього співробітники Фонду держмайна не знають, хто приймав участь, адже інформація конфіденційна.
- Після цього підписується протокол аукціону і договір купівлі-продажу. Переможець оплачує об’єкт і до нього переходить право власності.
Завдяки цьому механізмові обсяг надходження до бюджету зріс майже в шість разів з 2019 по 2020 рік. У 2019 році було пів мільярда гривень, то у 2020 налічувалося три мільярди гривень. Також зросла середня кількість учасників і ціна на аукціонах. Об’єкти продаються за ринковою вартістю. Є випадки, коли вартість за об’єкт зростає у десятки разів.
На Черкащині за 2019 рік до бюджету України завдяки приватизації об’єктів надійшло 15 млн грн. У 2020 році – на 9 млн грн більше.
«По Черкаській області встановлений план надходжень до бюджету на 2021 рік – 100 мільйонів гривень. Вже зараз можу сказати, що ми наблизилися до виконання цього плану, але об’єкти ще залишилися. По Черкащині ми покажемо досить високий результат», – каже Вадим Курило.
Так, у листопаді 2020 році продали єдиний майновий комплекс Черкаського державного комерційного житлово-побутового підприємства «Житлосервіс». У березні 2021 року продали акції акціонерного товариства «Черкаський приладобудівний завод». У квітні 2021 року продали єдиний майновий комплекс «Черкаський експертно-технічний центр Держпраці».
Сергій Чубань розповів, що паралельно в області триває процес передачі в комунальну власність об’єктів позастатутного майна. Це майно, яке не увійшло до переліку приватизації: житлові, інженерні споруди, споруди цивільного захисту. Наразі ці об’єкти передають на баланс територіальних громад безкоштовно. Громади отримують майно, яке є на їхній території, без будь-яких затрат.
В Черкаській обласній державній адміністрації розділила цю роботу на три напрямки:
- Передача житла територіальних громад. Фонд держмайна запропонував 41 об’єкт, які знаходяться на території 12 громад.
За розпорядженням голови адміністрації створена робоча група, в яку входять представники місцевого самоврядування. Наразі процес передачі об’єктів у власність громад розпочався. Деякі ТГ надали свої згоди на прийняття цього майна собі на баланс.
- Ефективне використання майна. Наразі робоча група опрацьовує перелік об’єктів. Органи місцевого самоврядування вивчають, наскільки ефективно вони використовуються.
- Майно цивільного захисту. Управління цивільного захисту наразі опрацьовує це питання і буде активно долучатися до цієї роботи.
«Ми ґрунтовно співпрацюємо з регіональним фондом держмайна. Всі запити фонду ми опрацьовуємо і спільно вирішуємо. Тому проблем з питанням приватизації у нас немає. Разом з Фондом ми співпрацюємо з територіальними громадами, районними адміністраціями. Контролюємо, щоб державне майно використовувалося якісно та ефективно», – каже Сергій Чубань.
-
11:06На Черкащині придбають шкільні автобуси для 15 тергромад
На Черкащині планують придбати 15 шкільних автобусів на майже 32 млн грн коштом держсубвенції у співфінансуванні з місцевими бюджетами. Про це повідомляють в управлінні освіти…
11:06 -
10:37Безоплатні стоматологічні послуги для ветеранів та ветеранок: де і як отримати
В Україні продовжується реалізація проєкту з надання безоплатної стоматологічної допомоги та зубопротезування для Захисників і Захисниць України. Хто може отримати послуги: ветерани та ветеранки; ветерани…
10:37 -
09:38Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 30 квітня
Через ворожі дрони тривоги зранку були по всій Черкащині. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. За попередніми даними, наші захисники неба знищили 4 російські…
09:38 -
09:15Єдиний державний реєстр адрес: 90% вулиць верифіковано за 9 місяців
За дев’ять місяців від старту проєкту зі створення Єдиного державного реєстру адрес (ЄДРА) в Україні верифіковано 90%+ вулиць. Верифікацію вулиць уже завершили майже всі громади,…
09:15 -
09:11Фермерські господарства Черкащини отримали перші дотаційні виплати на утримання корів та кіз/овець
У квітні 2025 року Український державний фонд підтримки фермерських господарств спрямував перші виплати спеціальної бюджетної дотації фермерським господарствам та іншим виробникам сільськогосподарської продукції. На Черкащині…
09:11 -
09:00Звернення Президента України
https://youtu.be/D_zO-uMEe5Q Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Коротко про сьогодні. Взяв участь у роботі саміту Ініціативи трьох морів – це один із форматів, які об’єднують наш…
09:00 -
08:47Загальні бойові втрати противника станом на 30 квітня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 30.04.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 951 960 (+1 100) осіб; танків ‒ 10 729 (+1) од;…
08:47 -
17:28Продовження субсидії на неопалювальний період: кому з черкащан потрібно подати заяву
Оскільки опалювальний сезон завершується 30 квітня, фахівці обласного ГУ Пенсійного фонду України надали роз’яснення черкащанам про те, що робити для продовження виплати на неопалювальний період…
17:28 -
15:57На Черкащині запроваджують нові інструменти підтримки бізнесу
Фінансові пілоти для підприємців. На Черкащині запроваджують нові інструменти підтримки. Зокрема, йдеться про програму «Відшкодування 5%». Її реалізовуватимуть у межах державної програми «Доступні кредити 5-7-9»…
15:57 -
15:50Інклюзія та доступність: в області наближають адмінпослуги для отримувачів
Територіальні громади області працюють над покращенням доступності адміністративних послуг для своїх громадян. Так, Іваньківська тергромада наблизила ЦНАП до вимог безбар’єрності, а в Бобрицькій відкрили два…
15:50 -
14:58Черкаські спортсмени вибороли нагороди на чемпіонаті Європи з таеквон-до
Спортсмени з Черкащини у складі національної збірної України гідно виступили на чемпіонаті Європи з таеквон-до. Він проходив з 24 по 27 квітня в місті Сараєво…
14:58 -
13:41Як трансформується освіта і наука в Україні
В Україні триває трансформація освіти і науки. Буде більше безпечних шкіл, сучасних програм, цифрових рішень і підтримки для студентів та науковців. Зміни охоплюють усі рівні…
13:41