На Черкащині триває приватизація державних об’єктів
На Черкащині з 2020 року триває передача державних об’єктів у приватну власність. Інвестувати у державне підприємство може пересічний українець. Про шляхи приватизації та про ситуацію з продажем державних об’єктів на Черкащині розповів начальник регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях Вадим Курило та директор Департаменту інфраструктури та ЖКГ Черкаської ОДА Сергій Чубань.
Вадим Курило розповів, що у державі донедавна було більше 3,5 тисяч державних підприємств. У розвинених країнах, таких як США, є не більше 10. Після проведення аудиту у Фонді держмайна вирішили, що половину підприємств можна ліквідувати, частину передати в управління. А третину підприємств, які мають шанси розвиватися при залученні інвестицій та нового менеджменту, можна приватизувати.
«Кожен українець може стати інвестором. Він може взяти участь у приватизаційних процесах. Тому основна мета Фонду держмайна – створити такі умови, щоб кожен пересічний українець отримав достатньо прості механізми використання майна для забезпечення своїх цілей. Ми не продаємо майно. Ми продаємо мету людям, які мріють створити власний бізнес але не мають фундаменту, на якому його можна збудувати. Тому на сьогодні ми надаємо можливість пересічним українцям будь-яких верств населення з будь-якої локації мати можливість використовувати державне майно з метою прибутку для себе і розвитку нашої держави», – каже Вадим Курило.
Для того, щоб приватизувати державний об’єкт, потрібно зробити кілька кроків:
- Ознайомитися з переліком обєктів на сайті https://privatization.gov.ua/
- Зареєструватися на будь-якому майданчику Prozorro Продажі. Це електронна система аукціонів, де є більше 40 майданчиків продажів.
- Подати заявку на участь в аукціоні. Фахівці майданчику допоможуть оформити всі документи.
- Завантажити всі відповідні документи.
- Взяти участь в аукціоні.
- Після закінчення аукціону переможець проходить перевірку всього пакету документів. До цього співробітники Фонду держмайна не знають, хто приймав участь, адже інформація конфіденційна.
- Після цього підписується протокол аукціону і договір купівлі-продажу. Переможець оплачує об’єкт і до нього переходить право власності.
Завдяки цьому механізмові обсяг надходження до бюджету зріс майже в шість разів з 2019 по 2020 рік. У 2019 році було пів мільярда гривень, то у 2020 налічувалося три мільярди гривень. Також зросла середня кількість учасників і ціна на аукціонах. Об’єкти продаються за ринковою вартістю. Є випадки, коли вартість за об’єкт зростає у десятки разів.
На Черкащині за 2019 рік до бюджету України завдяки приватизації об’єктів надійшло 15 млн грн. У 2020 році – на 9 млн грн більше.
«По Черкаській області встановлений план надходжень до бюджету на 2021 рік – 100 мільйонів гривень. Вже зараз можу сказати, що ми наблизилися до виконання цього плану, але об’єкти ще залишилися. По Черкащині ми покажемо досить високий результат», – каже Вадим Курило.
Так, у листопаді 2020 році продали єдиний майновий комплекс Черкаського державного комерційного житлово-побутового підприємства «Житлосервіс». У березні 2021 року продали акції акціонерного товариства «Черкаський приладобудівний завод». У квітні 2021 року продали єдиний майновий комплекс «Черкаський експертно-технічний центр Держпраці».
Сергій Чубань розповів, що паралельно в області триває процес передачі в комунальну власність об’єктів позастатутного майна. Це майно, яке не увійшло до переліку приватизації: житлові, інженерні споруди, споруди цивільного захисту. Наразі ці об’єкти передають на баланс територіальних громад безкоштовно. Громади отримують майно, яке є на їхній території, без будь-яких затрат.
В Черкаській обласній державній адміністрації розділила цю роботу на три напрямки:
- Передача житла територіальних громад. Фонд держмайна запропонував 41 об’єкт, які знаходяться на території 12 громад.
За розпорядженням голови адміністрації створена робоча група, в яку входять представники місцевого самоврядування. Наразі процес передачі об’єктів у власність громад розпочався. Деякі ТГ надали свої згоди на прийняття цього майна собі на баланс.
- Ефективне використання майна. Наразі робоча група опрацьовує перелік об’єктів. Органи місцевого самоврядування вивчають, наскільки ефективно вони використовуються.
- Майно цивільного захисту. Управління цивільного захисту наразі опрацьовує це питання і буде активно долучатися до цієї роботи.
«Ми ґрунтовно співпрацюємо з регіональним фондом держмайна. Всі запити фонду ми опрацьовуємо і спільно вирішуємо. Тому проблем з питанням приватизації у нас немає. Разом з Фондом ми співпрацюємо з територіальними громадами, районними адміністраціями. Контролюємо, щоб державне майно використовувалося якісно та ефективно», – каже Сергій Чубань.
-
08:14Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 12 липня
На Черкащині з вечора і до ранку захисники неба відбивали численні ворожі атаки. Як інформує начальник ОВА Ігор Табурець, у межах області знищили російську ракету,…
08:14 -
17:06Бойові «пташки» для оборонців: від Черкащини передали нову допомогу
FPV-дрони та квадрокоптери. Потужне бойове підсилення передали військовим, які тримають оборону на гарячих напрямках, від Черкащини. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. Допомогу розподілили…
17:06 -
15:49Понад 275 000 кваліфікованих працівників підготовлено для відновлення України завдяки Skills Alliance
Понад 275 000 українців, серед яких 134 000 жінок, вже пройшли якісне професійне навчання та підвищення кваліфікації в межах Skills Alliance. Про це оголосили на…
15:49 -
15:07Компенсація за зруйноване житло: Уряд спростив умови
Уряд ухвалив важливі рішення, які роблять компенсацію за знищене або пошкоджене житло більш зручною і реалістичною. Відтепер з урахуванням воєнної ситуації та складнощів, з якими…
15:07 -
13:33Все більше жінок опановують «чоловічі» професії завдяки Службі зайнятості
Жінки за кермом навантажувачів чи за пультом на виробництві — тепер це не виняток, а нова реальність. Все більше українських компаній приєднуються до експериментальної ініціативи…
13:33 -
12:05Земельний податок на Черкащині: майже 712 млн грн надійшло до місцевих бюджетів
Аграрний сектор Черкащини продовжує демонструвати стійкість та ефективність. За 6 місяців 2025 року до місцевих бюджетів надійшло 711,7 млн грн за земельний податок. Такі дані…
12:05 -
11:28На Черкащині працюють над реабілітаційними потужностями
Реабілітаційну інфраструктуру продовжують розбудовувати на Черкащині. З акцентом на безбар’єрність. Про це йшлось на зустрічі заступника начальника ОВА Антона Царюка із представницею Урядового уповноваженого з…
11:28 -
11:24Ukraine Recovery Conference: проєкти Черкащини представляють у Римі
Представники від Черкащини беруть участь у міжнародній конференції з питань відновлення України – URC2025, що проходить у Римі. На заході зібралися учасники з понад ста…
11:24 -
10:58Прозорість і підзвітність: публічні закупівлі моніторять в області
На Черкащині відслідковують публічні закупівлі, оголошені через систему Prozorro. Здійснюють це в межах діяльності робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Так, із 4 по 10 липня…
10:58 -
10:10Робочий тиждень завершується під впливом антициклону
В області п’ятниця пройде під впливом антициклону, що забезпечить суху та сонячну погоду. Про це повідомляють у Черкаському обласному центрі з гідрометеорології. На 08:00 ранку…
10:10 -
09:40Діалог влади та бізнесу: зміни на ринку підакцизних товарів
Ліцензування, ідентифікація та нові вимоги до суб’єктів господарювання на ринку підакцизних товарів. Таку тему обговорювали на черговій онлайн-зустріч у межах діяльності регіональної платформи “Діалог влади…
09:40 -
09:20Заява Президента України для ЗМІ за підсумками засідання лідерів країн – учасниць коаліції охочих
Шановні журналісти! Усі присутні! Щойно відбулася зустріч коаліції охочих, і це був сьогодні дуже широкий формат – уперше в нашій зустрічі взяли участь представники Сполучених…
09:20