Від мрії до результату: в Черкасах уперше в країні успішно трансплантували кістковий мозок від неродинного донора дорослій пацієнтці
Життєрятівний шанс отримала 18-річна Еліна з Монастирищини. Вперше в Україні операцію з пересадки кісткового мозку від неродинного донора провели для неї у Черкаському обласному онкологічному диспансері. Для цього стовбурові клітини транспортували аж із Німеччини.
Дівчина вже тривалий час лікує мієлоїдну лейкемію. У квітні стався рецидив, і вона потребувала пересадки кісткового мозку.
– Дуже вдячна кожному, хто взявся за проведення цієї операції і зробив це фахово, – відзначила Еліна. – Жодної миті не сумнівалася в успіху. Я отримала неабияку підтримку та любов від лікарів і медичних працівників нашого онкодиспансеру. Це неабияка честь для мене – стати першим пацієнтом, для кого провели операцію такого рівня. Сподіваюся, що надалі шанси на життя отримуватимуть усе більше жителів нашої країни без необхідності їхати за кордон.
Пацієнтка після місячної перерви нині вперше зустрілася зі своєю мамою. Привітав її з одужанням міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, очільник області Олександр Скічко, народна депутатка Оксана Дмитрієва.
– Наш «пілот» із трансплантації уже триває понад два роки, і ми маємо прогресивні результати, – відзначив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. – До трансплантації нині долучені понад 40 закладів. Ми продовжуємо пілотний проєкт, адже розуміємо, що виходимо на новий рівень розвитку трансплантації в Україні. Наступного року в бюджеті суму на підтримку трансплантації збільшили на понад 750 млн грн. Додатково заклали 280 млн грн на закупівлю лабораторного обладнання та створення нових лабораторій, що дозволить робити всі необхідні дослідження. Паралельно ми зберігаємо програму лікування за кордоном.
Ця трансплантація в Черкасах означає, що в найближчій перспективі наші громадяни більше не муситимуть нікуди їхати. На цьому наголосив очільник області Олександр Скічко. Він додав, що досі такі операції проводили лише за кордоном і їхня вартість стартувала від 110 тис. доларів.
– Мрія, яка стала реальністю! – наголосив він. – Українців, які потребують трансплантації кісткового мозку, рятують в Україні. Неможливо передати емоції, коли сьогодні ми бачили, як Еліна вперше після операції зустрілась із мамою. Заради цього моменту працювала сила-силенна людей, зокрема і наші профі з Черкаського обласного онкологічного диспансеру. На сьогодні в області опрацьовано механізм і порядок взаємодії між усіма учасниками системи трансплантації органів і тканин. Це пріоритетний напрям розвитку медицини Черкащини та країни в цілому.
У Черкаському онкодиспансері почали робити трансплантацію кісткового мозку із 2019 року. Утім від іноземного донора – провели вперше.
– Уперше Європейський реєстр та їхній банк даних обстежених потенційних донорів погодився підібрати для нашої пацієнтки донора, – розповів директор закладу Віктор Парамонов. – Дітям це вже робили із 2020 року, дорослим – ще ні. Маємо за мету проводити на рік 100-150 трансплантацій. В Україні є необхідність у розширенні мережі клінік, які б проводили операції із трансплантації, адже потреба є. Крім того, на державному рівні треба подбати про відпрацювання механізму стимулювання медиків.
Черкаських фахівців під час трансплантації консультував завідувач відділення трансплантації кісткового мозку НДСЛ «Охматдит» Олександр Лисиця.
Донором кісткового мозку може стати кожен охочий, хто готовий до цього, додав керівник ГО «Український реєстр донорів кісткового мозку» Роман Куць. Варто лише зайти на сайт, заповнити анкету на отримання тест-набору, зробити три мазки з внутрішньої сторони щоки та відправити до українського реєстру донорів.
– Комбінації генів дуже складні, і якщо донорів крові підібрати простіше, то у випадку з кістковим мозком вже треба враховувати 10 параметрів, які дають понад 50 мільйонів комбінацій, – зазначив він. – Розширення бази тих, хто хоче допомогти врятувати життя іншим, дозволить зменшити вибірку і дати шанс на життя тим, хто цього потребує.
-
15:41єОселя: Від початку дії програми українці отримали кредити на житло на 27,2 млрд грн
Усього за весь час дії програми доступної іпотеки єОселя власниками житла стали 16 517 українських родин. Загальна сума отриманих кредитів становить 27,151 млрд грн. Зокрема,…
15:41 -
15:17Ваучери на навчання: 8000 українців отримали ваучери на здобуття нової професії з початку року
З початку 2025 року 8000 українців отримали ваучери на навчання за державний кошт та зможуть опанувати новий фах або спеціальність, які є актуальними на ринку…
15:17 -
14:27Від літнього тепла до заморозків: яким буде кінець квітня на Черкащині
До кінця робочого тижня в області утримається ясна, суха та по-літньому тепла погода. Удень повітря прогріватиметься в діапазоні 21-26º, теплі ночі з температурами 8-13º. Утім…
14:27 -
13:27За минулий тиждень підприємці отримали 543 кредити на 1,9 млрд грн за держпрограмою «Доступні кредити 5-7-9%»
За минулий тиждень у межах Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» підприємці отримали від уповноважених банків 543 пільгові кредити на загальну суму 1,9 млрд грн, зокрема банками державного сектору економіки…
13:27 -
13:02В області оновили склад Ради безбар’єрності
Ефективні ініціативи для безбар’єрності обговорили під час першого засідання оновленої Ради під головуванням заступника начальника Черкаської ОВА Антона Царюка. Про це інформують у департаменті капітального…
13:02 -
12:00Для дзвінків від фермерів і власників тварин: на Черкащині створили «гарячу лінію»
Є підозра на ящур чи блутанг у свійських тварин — негайно повідомляйте фахівцям. На Черкащині запрацювала «гаряча лінія» Держпродспоживслужби, щоб приймати дзвінки від фермерів чи…
12:00 -
10:51Доступні кредити 5-7-9%: 15,4 млрд грн уже залучено аграріями з початку року
Програма «Доступні кредити 5-7-9%» залишається головним фінансовим інструментом підтримки аграрного сектору України у 2025 році. З початку 2025 року 2 630 агропідприємств залучили 15,4 млрд…
10:51 -
10:50Триває прийом заявок на здобуття премії імені Івана Франка
Держкомтелерадіо до 1 травня приймає публіцистичні твори на здобуття премії імені Івана Франка у галузі інформаційної діяльності. До конкурсу подаються нові оригінальні публіцистичні твори у…
10:50 -
09:39Про ШІ, технології майбутнього, цифровий бізнес і працевлаштування для українців: 4 нові серіали на Дія.Освіта
Мета нових едьютеймент-серіалів — допомогти українцям знайти роботу, опанувати цифрові інструменти, розібратися в технологіях майбутнього та почати власну справу. Кожен серіал містить короткі навчальні епізоди,…
09:39 -
09:05Уряд розподілив 830 млн грн регіонам для продовження роботи з облаштування укриттів
Уряд ухвалив рішення, яке дозволить Україні залучити 84 млн дол. від Світового банку за проектом HOPE. Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час…
09:05 -
09:01Загальні бойові втрати противника станом на 21 квітня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 21.04.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 941 770 (+670) осіб, танків ‒ 10 679 (+2) од, бойових…
09:01 -
08:16Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 21 квітня
На світанку Черкащина опинилась під ворожим прицілом. рф спрямувала на область ударні дрони. У черкаському небі силами та засобами ППО знищено 8 російських БпЛА, інформує…
08:16