Децентралізаційні перспективи: очільник області зустрівся з головами ОТГ Черкащини

У Степанецькій ОТГ голова облдержадміністрації Сергій Сергійчук провів першу спільну зустріч із керівниками об’єднаних територіальних громад Черкащини. До кінця року, відзначає він, в області завершать створення спроможних громад, згідно перспективного плану їх буде 66 ОТГ. Про результати зустрічі він інформує на своїй офіційній фейсбук-сторінці.

Наступний крок, за його словами, це фактичне реформування районного рівня. – Нам потрібна ефективна влада і дієвий державний нагляд, – зауважує Сергій Сергійчук.

– Місцеві громади повинні бути не лише спроможними, але й відповідальними! Формування нових районів має повністю розмежувати повноваження між районним рівнем і рівнем громад, чітко визначити ресурси для їхнього виконання.Він окреслив виклики, які нині актуальні:

– Поділ майна районних рад. Відповідний законопроект вже зареєстрований у Верховній Раді. Він врегулює питання правонаступництва комунального і державного майна, а також бюджетних ресурсів;

– Розмежування повноважень органів місцевого самоврядування. У парламенті зареєстровано відповідний законопроект, який вже підтриманий профільним комітетом.

– Ухвалення важливих законів, які стосуються утворення-ліквідації районів та створення нових форматів РДА.

– Сьогодні у 2-му читанні та вцілому ухвалені зміни до Бюджетного кодексу України, – додає посадовець. – Вони передбачають, що бюджети ОТГ більше НЕ залежатимуть від районів та перейдуть на ПРЯМІ міжбюджетні відносини з державним бюджетом. Очікуємо його остаточного підписання Президентом України. Фінансова децентралізація суттєво збільшує обсяги можливостей – адже в ОТГ залишатиметься більше податків і зборів. За 4 роки (з 2016 по 2019) ОТГ отримали 173 млн 100 тисяч грн інфоаструктурної субвенції. Цього року субвенція не надавалась через необхідність ліквідації наслідків пандемії. Ми проаналізували проект Закону Про Державний бюджет на 2021 рік, на жаль, ця субвенція в ньому відсутня.

ОДА направила лист до Кабінету Міністрів із проханням відновити фінансування інфраструктурної субвенції ОТГ. Водночас, нагадуємо, що на початку вересня Міністерство розвитку громад та територій України оголосило конкурс проектів регіонального розвитку, які можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного бюджету. Бюджет конкурсу – пів мільярда гривень. Ці кошти – потенційні ресурси для розвитку ваших громад! Конкурс триватиме до 20 жовтня.

Із керівниками структурних підрозділів ОДА та головами ОТГ озвучили проблемні питання, зокрема наповнення місцевих бюджетів, земельні, інфраструктурні та дорожні питання, проблеми у сфері освіти.